Zespół Szkół powstał 50 lat temu w siedzibie Biskupów Kujawskich. Swego czasu mieściły się tam koszary wojskowe, później liceum pedagogiczne. 47 lat temu powstało Technikum Mechanizacji Rolnictwa, które zostało przekształcone w Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego
W tej chwili w Zespole uczy się 628 uczniów i słuchaczy, rok temu było to 285. Jakim cudem szkole udało się pozyskać kilkaset osób więcej? - W 2012 roku przeprowadzono reformę szkolnictwa zawodowego, która pozwoliła na kształcenie ustawiczne. Skorzystaliśmy z tego. Na kursach kwalifikacyjnych uczy się obecnie 160 osób. W tym roku do pierwszych klas techników i zasadniczej szkoły zawodowej zgłosiło się 98 osób. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to o 30 osób więcej – mówi dyrektor szkoły Sławomir Przybył.
W Zespole można się też uczyć zaocznie na kierunkach technik weterynarii (40 osób) i technik administracji (20). Jest to dwuletnie studium policealne.
W tym roku szkolnym udało się uruchomić kierunek technik mechanizacji rolnictwa (najstarszy i z długoletnią tradycją), gdzie uczą się obecnie 23 osoby, choć szkoła liczyła na większe zainteresowanie. Reanimowano kierunek technik hodowca koni, który w zeszłym roku chylił się ku upadkowi, w tym roku jest najliczniej oblegany przez absolwentów gimnazjów. - Nasze stajnie pozostały w takim samym stanie, w jakim były przed kilkoma laty – było i jest 7 koni. Mamy sprzęt, a nauczyciele mają pracę. Zaprzeczam wszelkim plotkom o tym, że „Przybył sprzedał już wszystkie konie”. Kierunek ma się dobrze, w tym momencie najlepiej – mówi dyrektor.
Kolejne kierunki to technik pojazdów samochodowych (18 osób), technik logistyk, technik hotelarstwa (Zespół współpracuje z pracodawcami naszego regionu, np. z hotelem Magellan nad Zalewem).
Zespół Szkół w Wolborzu to także internat (dziś mieszkają tam 144 osoby). - Świadczymy także usługi od strony warsztatowej - mówi Sławomir Przybył. - Od wielu lat mamy stację obsługi pojazdów. Mamy też stację obsługi opryskiwaczy, to oferta skierowana typowo dla rolników. Z tej działalności mamy dochody, dzięki którym (i budżetowi uchwalonemu przez Zarząd Powiatu) możemy sobie pozwolić na wiele rzeczy. W szkole odnowiona została łazienka. Poza tym przeprowadzono wiele remontów sal lekcyjnych. Kupiliśmy sporo sprzętu dydaktycznego. Teraz jesteśmy w trakcie opracowywania projektu na dofinansowanie termomodernizacji warsztatów szkolnych. Spróbujemy skorzystać z środków unijnych.
W plamach jest również odnowienie elewacji budynku szkoły.