W Piotrkowie brakuje rodzin zastępczych

Tydzień Trybunalski Niedziela, 03 lutego 201914
70 młodych piotrkowian przebywa obecnie w domach dziecka. 58 dzieci na terenie Piotrkowa, 12 w placówkach na terenie całej Polski. O czym świadczą te liczby? W naszym mieście wciąż brakuje osób, które chciałyby utworzyć rodzinę zastępczą. To duży problem, ponieważ potrzebujących z roku na rok przybywa.
fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Rodzicielstwo zastępcze to nie adopcja. Opiekunowie przejmują dozór nad dziećmi tylko na czas trwania kryzysu w rodzinie biologicznej. Po uporaniu się z problemami, podopieczni wracają do domu. Każda rodzina ma 18 miesięcy (od momentu umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej) na uregulowanie spraw. W przeciwnym razie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie może wystąpić z wnioskiem o poszukiwanie rodziny adopcyjnej. - Rodzicielstwo zastępcze to bardzo trudna rola. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju szansa dla rodziców biologicznych, aby uregulowali swoje sprawy i poradzili sobie z chwilowymi problemami. Nie każdy jednak taką szansę potrafi wykorzystać. Dla dziecka najlepszą formą opieki jest rodzina. Wiadomo, że jeśli w tej biologicznej nie ma odpowiednich warunków, to najkorzystniejszym rozwiązaniem jest rodzina zastępcza. Na etapie kryzysu w rodzinie poszukujemy osób bliskich dziecku. Jednak w życiu zdarzają się różne sytuacje i nie zawsze jest taka możliwość. Wtedy podopieczni trafiają albo do zawodowej rodziny zastępczej albo do domu dziecka - mówi Anna Bajdzienko, kierownik Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie.

 

Rodziną zastępczą mogą zostać osoby, które nie są pozbawione władzy rodzicielskiej, nie miały tej władzy ograniczonej, ani zawieszonej. Muszą również przedstawić zaświadczenie lekarskie, że są zdrowe. - Objęcie funkcji rodziny zastępczej odbywa się w dwóch etapach. Najpierw my jako organizator pieczy zastępczej badamy czy osoba spełnia wszystkie wymogi nałożone przez ustawodawce, a później kierujemy ją na szkolenia. Takie zajęcia trwają zwykle 60 godzin w tym 10 godzin to praktyki w rodzinie zastępczej. Poza tym, każdy kandydat przechodzi również badanie predyspozycji, które przeprowadza psycholog. Niestety jest wiele przypadków, że chętni nie spełniają wszystkich wymogów i nie kwalifikują się do objęcia funkcji rodziny zastępczej - dodaje A. Bajdzienko.

 

W Piotrkowie funkcjonuje 128 rodzin zastępczych, w których obecnie przebywa 184 dzieci. Głównie są to rodziny spokrewnione. Rodzin zastępczych, który pełnią tę funkcje zawodowo, są jedynie 4. Za wykonywanie tej pracy rodzinie przysługuje co miesiąc 2400 zł. Oprócz tego na każde dziecko otrzymują świadczenia na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem.


Zainteresował temat?

0

3


Zobacz również

reklama

Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)03.02.2019 11:50

To wina procedur

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat