Jak informują piotrkowscy Bernardyni, św. Antoni jest patronem szukających tego, co warto odnaleźć. - Oby pomógł nam odnaleźć Boga, drugiego człowieka, sens życia, pokój serca i prawdziwą radość - mówią.
Piotrkowskim uroczystościom towarzyszy odpust, gdzie można kupić obwarzanki, zabawki czy kwiaty. O godz. 16.00 w klasztorze odprawiona zostanie msza święta ze specjalnym udziałem dzieci.
Antoni z Padwy, Antoni Padewski, a właściwie Fernando Martins de Bulhões, pol. Ferdynand Bulonne (ur. 1195 w Lizbonie, zm. 13 czerwca 1231 w Arcelli k. Padwy) był portugalskim teologiem, franciszkaninem, świętym Kościoła katolickiego, prezbiterem i doktorem Kościoła.
Na miejscu grobu św. Antoniego w Padwie wznosi się poświęcona jego czci bazylika, jedno z najpopularniejszych sanktuariów w Europie. W Polsce cieszy się szczególnym kultem w Przeworsku, Radecznicy, Ratowie, Łodzi-Łagiewnikach, Chełmie, Padwi Narodowej, Suszu, Niewodnicy Kościelnej.
Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, Lizbony, Padwy, franciszkanów, antoninek, licznych parafii, kościołów i bractw; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych. Patronuje ok. 150 parafiom na terenie Polski.
Święty Antoni ustanowiony został też patronem miast: Przeworska (od 2015), Lipna (od 2009), Rybnika (od 2007), Jasła (od 1996), Brodnicy (od 2014), Tomaszowa Mazowieckiego (od 2015) oraz Lublina.
Jego proces kanonizacyjny jest najkrótszym w historii Kościoła katolickiego, kanonizowany 30 maja 1232 przez papieża Grzegorza IX (ogłoszony świętym 352 dni po śmierci).
Jego wspomnienie lub święto w Kościele katolickim obchodzone jest w dzienną rocznicę śmierci (13 czerwca) i jest hucznie obchodzone w Lizbonie.
(źródło: Wikipedia)