W czwartkowe popołudnie, 28 lipca, kilkanaście osób porządkowało groby powstańców warszawskich, pochowanych na Starym i Nowym Cmentarzu w Piotrkowie. Inicjatorami akcji były dwa piotrkowskie kluby: Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub „Gazety Polskiej”. Wśród uczestników wydarzenia przeważały osoby starsze, choć nie zabrakło również młodzieży. – Akcja porządkowania powstańczych mogił rozpoczęła się dwa lata temu. W tym roku jest to już trzecia edycja tej szczytnej inicjatywy – mówił Paweł Wąs, przewodniczący Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota”. – Nie ukrywam, że do tego działania sprowokował mnie kolega, Marek Głowacki, który przez wiele lat pracował na piotrkowskich nekropoliach, znał te groby i zwrócił mi uwagę, że taka akcja byłaby potrzebna. Zainteresowała mnie ta sprawa i wspólnie z przyjaciółmi postanowiliśmy ten pomysł zrealizować.
W ciągu kilku popołudniowych godzin uczestnikom wydarzenia udało się posprzątać piętnaście powstańczych mogił. Były wśród nich między innymi groby Stefana Wandalina Gorgonia z baonu „Zośka”, Leona Szulca, Ludwika Czyżewskiego, Anny Solańskiej, a także dwie symboliczne mogiły – Tomiry Nowakowskiej i Jana Andrzeja Byczkowskiego pseudonim „Cedro”.
– Część tych mogił jest zaniedbana, opuszczona, nie ma już rodzin, które by się nimi opiekowały, stąd ta inicjatywa. Przychodzimy tutaj przed 1 sierpnia, aby te groby na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uporządkować. Ludzie, którzy uczestniczą z nami w tej akcji później, w ciągu roku, wracają na te mogiły, po to by je omieść czy zapalić na nich znicze – dodała Beata Dróżdż, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie. – Podczas tych naszych spotkań tutaj na cmentarzu pojawiają się osoby, których bliscy brali udział w Powstaniu Warszawskim, i którzy spoczywają już na piotrkowskich nekropoliach. Przedstawiają nam wzruszające historie swych rodzin, często są to nazwiska, których nie mamy w opracowanych przez nas biogramach powstańców warszawskich z Piotrkowa. Te osoby zwykle na co dzień nie mają sposobności by o tym mówić, a nasza akcja jest dla nich taką okazją na wyrażenie dumy, że ktoś dla nich bliskich walczył w powstaniu w Warszawie w 1944 roku.
Jak przyznaje wspomniany Paweł Wąs w ustaleniu imion i nazwisk piotrkowskich uczestników Powstania Warszawskiego pomógł dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
Pomysłodawcy akcji porządkowania mogił powstańców – Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub „Gazety Polskiej” – są również organizatorami Marszu Pamięci Powstania Warszawskiego, który 1 sierpnia rozpocznie się w Piotrkowie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy placu Kościuszki o godzinie 17:00.
Tekst i foto: Agawa