Uporządkowali mogiły powstańców

Piątek, 29 lipca 201613
Kilkanaście osób w czwartkowe popołudnie porządkowało groby powstańców warszawskich, pochowanych na cmentarzach w Piotrkowie. Organizatorami akcji był piotrkowski Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub „Gazety Polskiej”. W ciągu kilku godzin uczestnikom tej inicjatywy udało się posprzątać piętnaście mogił, które dodatkowo przyozdobiono biało-czerwonymi chorągiewkami.

Ładuję galerię...

  W czwartkowe popołudnie, 28 lipca, kilkanaście osób porządkowało groby powstańców warszawskich, pochowanych na Starym i Nowym Cmentarzu w Piotrkowie. Inicjatorami akcji były dwa piotrkowskie kluby: Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub „Gazety Polskiej”. Wśród uczestników wydarzenia przeważały osoby starsze, choć nie zabrakło również młodzieży. – Akcja porządkowania powstańczych mogił rozpoczęła się dwa lata temu. W tym roku jest to już trzecia edycja tej szczytnej inicjatywy – mówił Paweł Wąs, przewodniczący Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota”. – Nie ukrywam, że do tego działania sprowokował mnie kolega, Marek Głowacki, który przez wiele lat pracował na piotrkowskich nekropoliach, znał te groby i zwrócił mi uwagę, że taka akcja byłaby potrzebna. Zainteresowała mnie ta sprawa i wspólnie z przyjaciółmi postanowiliśmy ten pomysł zrealizować.

  W ciągu kilku popołudniowych godzin uczestnikom wydarzenia udało się posprzątać piętnaście powstańczych mogił. Były wśród nich między innymi groby Stefana Wandalina Gorgonia z baonu „Zośka”, Leona Szulca, Ludwika Czyżewskiego, Anny Solańskiej, a także dwie symboliczne mogiły – Tomiry Nowakowskiej i Jana Andrzeja Byczkowskiego pseudonim „Cedro”.  

– Część tych mogił jest zaniedbana, opuszczona, nie ma już rodzin, które by się nimi opiekowały, stąd ta inicjatywa. Przychodzimy tutaj przed 1 sierpnia, aby te groby na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uporządkować. Ludzie, którzy uczestniczą z nami w tej akcji później, w ciągu roku, wracają na te mogiły, po to by je omieść czy zapalić na nich znicze – dodała Beata Dróżdż, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie.  – Podczas tych naszych spotkań tutaj na cmentarzu pojawiają się osoby, których bliscy brali udział w Powstaniu Warszawskim, i którzy spoczywają już na piotrkowskich nekropoliach. Przedstawiają nam wzruszające historie swych rodzin, często są to nazwiska, których nie mamy w opracowanych przez nas biogramach powstańców warszawskich z Piotrkowa. Te osoby zwykle na co dzień nie mają sposobności by o tym mówić, a nasza akcja jest dla nich taką okazją na wyrażenie dumy, że ktoś dla nich bliskich walczył w powstaniu w Warszawie w 1944 roku.

   Jak przyznaje wspomniany Paweł Wąs w ustaleniu imion i nazwisk piotrkowskich uczestników Powstania Warszawskiego pomógł dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

 

   Pomysłodawcy akcji porządkowania mogił powstańców – Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klub „Gazety Polskiej” – są również organizatorami  Marszu Pamięci Powstania Warszawskiego, który 1 sierpnia rozpocznie się w Piotrkowie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy placu Kościuszki o godzinie 17:00.

 

Tekst i foto: Agawa

           


Zainteresował temat?

6

3


Zobacz również

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luzik luzikranga30.07.2016 23:03

Według papieża, cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej na podstawie jej dziedzictwa humanistycznego, społecznego, politycznego, ekonomicznego i religijnego, aby inspirować społeczeństwo i kulturę, zachowując je wiernymi wobec tradycji, a jednocześnie otwartymi na odnowienie i na przyszłość - powiedział papież.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/fala-komentarzy-po-przemowieniu-papieza-franciszka-zna-problemy-polski/e9458q
PS. Wytłuszczenie - moje. Miłej lektury. A podyskutować moglibyśmy o tym "odnowieniu" i "otwarciu na przyszłość", które aż bije z tego pierwszosierpniowego "świętowania". Nie?

33


luzik luzikranga29.07.2016 21:35

Sklave ma rację. "Świętowanie" w rocznicę Powstania Warszawskiego nie ma nic wspólnego ze świętowaniem Powstania. Grupki nowych i najprawdziwszych "patryjotów" w tym dniu mają tylko jedno pragnienie: ogłosić wszem i wobec. że to właśnie oni są ci najprawdziwsi patryjoci i najlepsi synowie narodu. A cała reszta to bydło, które powinno im służyć. Tymczasem, powstańcy warszawscy i inni, którzy walczyli w czasie II wojny światowej o Polskę, bądź ci którzy za tą Polskę cierpieli, traktowani są jak marionetki, jak bezwolne cymbały mające robić za okolicznościową dekorację. Rzygać się chce!
Z jednym tylko stwierdzeniem sklave się nie zgodzę. To nie trwa od roku 2014. To trwa już dużo, dużo dłużej!

Komentarz był edytowany przez autora: 29.07.2016 21:37

45


taaaa ~taaaa (Gość)30.07.2016 15:38

Luzik masz jakas traume z dziecinstwa?
Jakies doswiadczenia?

23


taaaa ~taaaa (Gość)30.07.2016 05:13

Luzik....nastepny nieudacznik ktoremy wszystko sie nie podoba...rusz d..e od kompa i sam cos zrob a nie oskarzaj kazdego o zle intencje i nie wzucaj wszystkich do jednego worka

43


pis ~pis (Gość)29.07.2016 16:40

Sklave jestes normalny?

44


sklave sklaveranga29.07.2016 10:42

Od 2014 roku to już nie jest święto powstańców warszawskich to jest dzień przeciwników politycznych by mogli nawzajem się obrażać. No a w tym roku Macierewicz znokautował wszystkich apelem smoleńskim. I pomyśleć że jeden szaleniec tak potrafił zepsuć to święto. Rocznica wybuchu powstania bez kompani reprezentacyjnej i naczelnych władz państwowych? Tego nie można sobie wyobrazić. A jednak może do tego dojść. Ciekawe czy mądrala będzie zadzierał głowę jak niezależny lud Warszawy zacznie gwizdać. Pewnie stwierdzi że to zielone ludziki od Putina gwiżdżą. Foto na http://sklave.manifo.com/galeria

99


wesoly ~wesoly (Gość)29.07.2016 06:27

Witam.Tylko pochwalic taka prace,super ze sa przytym dzieci beda pamietaly.Ja co roku w rocznice Powstania o godz 17 zapalam swieczke ,tak nauczyli mnie rodzice.w rodzinie mialem uczestnikow Powstania.Ciocia przerzyla.To co opowiadala to cos strasznego.Jesli to ktos przeczyta niech zapali lampke 1.08 godz 17.

171


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat