Mateusz Pałucki, uczeń 4 klasy, w tym roku był nie tylko laureatem Olimpiady Matematycznej, ale jednocześnie był elitą w gronie laureatów i dlatego reprezentował Polskę, w grupie sześcioosobowej, w Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Matematycznej. Jeżeli natomiast chodzi o Bartłomieja Szymczyka, to na taki sukces czekaliśmy 40 lat. Moi koledzy, czyli były pan dyrektor, Krzysztof Wiewióra i obecny dziekan Politechniki Warszawskiej, byli olimpijczykami Olimpiady Chemicznej. I o ile do tych sukcesów matematycznych się przyzwyczailiśmy, to sukces Bartka wprawił nas w euforię, bo po tych 40 latach oczekiwania, Bartłomiej Szymczyk, uczeń 3 klasy, został laureatem właśnie Olimpiady Chemicznej - opowiada Henryk Michalski, dyrektor I LO w Piotrkowie.
Na sukces Mateusza złożyło się wiele lat pracy i zaangażowania. Nie pochodzi on z Piotrkowa. Już będąc w szkole podstawowej, przyjeżdżał z Sieradza, na zajęcia kółka matematycznego w I LO, które prowadzi nauczyciel Paweł Kwiatkowski.
Mateusz pracuje na zajęciach kółka matematycznego już piąty rok. Rozpoczął w 8 klasie podstawówki. Robił postępy, które go doprowadziły bardzo wysoko. Moja pomoc jeżeli jest odczuwalna, to jest mi bardzo miło z tego powodu. Ale to ogrom jego pracy.
Jego nauczycielka jeszcze w podstawówce zauważyła, że ma bardzo zdolnego ucznia i dała taką propozycję, żebym sprawdził czy Mateusz mógłby uczestniczyć w prowadzonych przeze mnie zajęciach. To jest więc poświęcenie i praca też jego rodziców, którzy dowozili go z Sieradza do Piotrkowa - tłumaczy Paweł Kwiatkowski.
Sam Mateusz bardzo cieszy się ze swoich sukcesów i ciężko pracuje na kolejne, bo to właśnie z matematyką chciałby związać swoją przyszłość.
W rywalizacji w Bernie, w Szwajcarii udało mi się zdobyć drużynowo złoty, a indywidualnie medal złoty. Matematyki uczę się już od wczesnych klas podstawówki, chociaż mój poziom znacząco zwiększył się odkąd przyjeżdżam do Piotrkowa i uczestniczę w zajęciach Pana Kwiatkowskiego, któremu zawdzięczam w dużej mierze moje sukcesy. W tym roku chciałabym zostać reprezentantem Polski w Olimpiadzie Ogólnoświatowej, a w przyszłości chciałbym wykonywać zawód związany z matematyką - opowiada Mateusz.
Jak nadmienia dyrektor I LO, do sukcesów matematycznych szkoła jest przyzwyczajona, natomiast sukcesów chemicznych nie odnotowano od bardzo dawna. Po 40 latach zmieniło się to za sprawą Bartłomieja Szymczyka.
Miałem kiedyś korepetycje z biologii i ten nauczyciel uczył mnie też trochę chemii i mi się spodobało. Tak więc chemii uczę się trzy, cztery lata, wcześniej uczyłem się matematyki, ale mi się znudziło. W zeszłym roku zdobyłem tytuł Laureata Olimpiady, rok wcześniej dostałem się na drugi etap, niestety trochę brakło wtedy do finalisty. W tym roku planuję się dostać na olimpiadę międzynarodową. Planuję studiować na Politechnice Federalnej w Zurychu - mówi Bartłomiej.
A to nie wszystkie sukcesy uczniów I LO. Listę osiągnięć prezentujemy poniżej:
Mateusz Pałucki – uczeń klasy 4 ap
Największe sukcesy:
• Middle European Mathematical Olympiad (MEMO – Środkowo-Europejska Olimpiada Matematyczna Berno (Szwajcaria) 2022 – srebrny medal indywidualnie, złoty medal w drużynie;
• International Tournament of Young Mathematicians (Międzynarodowy Turniej dla Młodych Matematyków) – srebrny medal drużynowo;
• 8th Iranian Geometry Olympiad (Irańska Olimpiada Geometryczna) – brązowy medal;
• European Mathematical Cup (Europejski Puchar Matematyczny) – laureat III stopnia;
• laureat LXXIII Olimpiady Matematycznej;
• laureat w Drużynowych Międzynarodowych Zawodach Matematycznych „Naboj” w kategorii senior;
• laureat V Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego;
• laureat XVI Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH – matematyka;
• laureat (z maksymalnym wynikiem 150 punktów) w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”;
• laureat Mistrzostw Polski w Geometrii Elementarnej;
• kwalifikacja na obóz naukowy dla najwybitniejszych laureatów Olimpiady Matematycznej;
Stypendysta:
• Stypendium Ministra Edukacji i Nauki;
• Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego.
Bartłomiej Szymczyk - uczeń klasy 3e
Laureat 68 Olimpiady Chemicznej (tak znaczący sukces z chemii I LO osiągnęło po prawie 40 latach).