Advertisement

Tylko co trzeci dłużnik jest kobietą

ePiotrkow Poniedziałek, 07 marca 201630278
W rejestrze dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor kobiety zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż panowie. Jest ich jedynie 34%. W obsłudze większości zobowiązań są solidniejsze od płci przeciwnej, ale i one mają słabe punkty. Gorzej idzie im opłacanie rachunków za wywóz nieczystości oraz opłat za czynsz i wynajem.
Tylko co trzeci dłużnik jest kobietą

Z powodu opłat na kwotę co najmniej 200 zł, opóźnionych o 60 dni od terminu, w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor znajduje się obecnie ponad 1 527,3 tys. osób. - Wśród nich kobiety stanowią 540,2 tys., czyli niecałe 34%.

 

Panie zdecydowanie lepiej od panów wypadają w większości z kilkunastu kategorii, za jakie wierzyciele wpisują dłużników do BIG InfoMonitor. Prawie nie ma ich wśród dłużników alimentacyjnych. Wyjątkowo rzadko zdarza się też kobietom mieć długi wobec firm ubezpieczeniowych, czyli nie płacić składek lub wchodzić w spór z powodu regresu (np. po spowodowaniu wypadku pod wpływem alkoholu, kiedy to wszystkie szkody idą na konto kierowcy, ponieważ prowadzenie pod wpływem wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela, albo w sytuacji braku ubezpieczenia i zalaniu sąsiada, który taką polisę ma).

 

Uda się przejechać bez biletu czy nie? To ryzyko również rzadko podejmowane przez panie. - Kobieta jest zaledwie co piątym gapowiczem. Zdecydowanie rzadziej niż panowie, piękna płeć wpisywana jest do rejestru za nieuregulowanie rat leasingowych. Na koncie pań znacznie mniej jest też spraw sądowych o zaległe zobowiązania.

 

Panie podobnie jak panowie mają problem z fakturami za prąd i gaz

Odsetek kobiet w grupie dłużników figurujących w bazie BIG InfoMonitor zwiększa się w przypadku takich kategorii, jak poręczenia kredytów, nieopłacanie rachunków za telefon i za telewizję kablową, opóźnienia w spłacie kredytów, przeterminowane zadłużenie na kartach kredytowych oraz nieopłacone zakupy ratalne. Ich udział wynosi tu między 39 a 46%.

Większe rysy na portrecie kobiety-dłużniczki niż mężczyzny-dłużnika robią natomiast opłaty za czynsz, wynajem i dzierżawę oraz wywóz nieczystości.

 

Nie najlepiej panie wypadają także pod względem zaległości wobec samorządów za pieczę zastępczą, czyli utrzymywanie dzieci, którymi czasowo zajmują się placówki opiekuńcze. Kobiet-dłużników niepłacących za odebrane czasowo dzieci jest niemal tyle samo co mężczyzn. Podobnie sytuacja wygląda z rachunkami za energię, gaz oraz olej opałowy. Wygląda na to, że w przypadku zakładu energetycznego czy gazowni nie ma większego znaczenia jakiej płci jest odbiorca rachunku.

 

Kobiety znajdują mniej powodów na opóźnienie płatności rachunków

Generalnie jednak to, kto zajmuje się domową buchalterią, powinno mieć znaczenie dla większości wystawców faktur. Prawdopodobieństwo, że przelew się opóźni, jeśli bieżącymi płatnościami zajmuje się żona, jest niższe niż gdy robi to mąż. Na otwierające listę powodów nieopłacenia rachunku na czas zapomnienie o terminie i zapomnienie o samym rachunku wskazało łącznie 35 proc. kobiet. W przypadku panów było to 38% odpowiedzi – wynika z badania „Zachowania Polaków związane z (nie)opłacaniem rachunków”* wykonanego przez Millward Brown na zlecenie BIG InfoMonitor.

 

Panom częściej też zdarza się w ogóle zgubić rachunek (7% odpowiedzi), podczas gdy u kobiet o takim przypadku mówi 5% ankietowanych. Kobieta rzadziej niż mężczyzna (6% wobec 9%) jest też skłonna świadomie przełożyć płatność rachunku, aby w danej chwili mieć lepszą płynność finansową.

 

Na 100 osób płacących rachunki, 55 to kobiety.


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Feministka ~Feministka (Gość)07.03.2016 08:21

Żądam równych szans

50


dfgdgdfg ~dfgdgdfg (Gość)07.03.2016 21:56

Co za nietolerancja! Domagam się, aby więcej pań brało kredyty i ich nie spłacało! W imię tolerancji!

20


Andrzeju ~Andrzeju (Gość)07.03.2016 16:37

To proste.U mnie jest zawsze np raty biorę na siebie.

10


zzz ~zzz (Gość)07.03.2016 16:35

a pozostali dwaj maja przez kobiety długi...

20


chemik ~chemik (Gość)07.03.2016 15:22

I tak wszystko rozbija się o świadczenia alimentacyjne. Kobiety prawie nie zalegają bo sądy w 99% przypadków dają dzieci matkom - nawet jeżeli nie powinny je dostać. Następna rzecz praktykowana przez te panie, to wskazać komornikowi, że ex mąż nie zapłacił alimentów - 2 lub 3 miesiące (Komornik nie ma obowiązku sprawdzać, wystarczy mu wyrok sądowy. Niezależnie czy jego ofiara płaciła, czy nie - on i tak zarobi). Nawet gdy płacił - to on poniesie koszty komornicze i trafi na listę dłużników. Z tego co słyszałem, wcale łatwo z niej się nie schodzi. Ale to tak w ramach miłości do ex małżonka.
I mamy przyczynę rozbieżności.

50


Zanzi ~Zanzi (Gość)07.03.2016 08:39

W artykule te procenty wskazują na niewielką różnicę między kobietą a mężczyzną. Ja myślę, że jeśli ktoś jest systematyczny, racjonalny i ma dobrą pamięć, to nie ma problemu z płaceniem podatków i innych danin i nieważne, czy to kobieta czy mężczyzna :)

30


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat