Advertisement

Tu Radio Piotrków na częstotliwości 70,1 MHz

Niedziela, 29 maja 202215
Poniedziałek, 1 czerwca 1992 roku. Godzina 17.00. W niewielkim pomieszczeniu okazałej kamienicy przy alei 3 Maja 4 gromadzą się zaproszeni goście. Na ich twarzach wyczytać można zaciekawienie, ale i niedowierzanie.

 Radio w Piotrkowie ? Takie z prawdziwego zdarzenia? Z lokalnym programem, dziennikarzami stąd  i telefonami od słuchaczy ?

Po krótkiej oficjalnej uroczystości, tuż po godzinie 18 00 po raz pierwszy w  eter popłynęły wypowiedziane przez Marka Grynkiewicza słowa. “Tu Radio Piotrków, na częstotliwości 70,1 Mhz”

 

Początkowo w Radiu Piotrków, jeżeli chodzi o sprzęt, nie było nic profesjonalnego. Urządzenia i wyposażenie  zostały wykonane w oparciu o wyobrażenia jego twórców i dostępne na rynku publikacje techniczne. Niestety powodowało to określone skutki, tak więc zaniki emisji, czy zakłócenia odbioru zdarzały się nad wyraz często.

 

Entuzjazm ludzi, których nie brakowało do pracy w piotrkowskiej rozgłośni był olbrzymi. Tak samo piotrkowianie bardzo ciepło przyjęli nową inicjatywę, więc wybaczali potknięcia i niedoskonałości, których nie brakowało.

 

Na wyposażeniu radia znajdowały się wtedy dwa magnetofony Akai (kasetowe), odtwarzacz kompaktowy i chyba z 10 płyt CD, które zaczynały dopiero wchodzić na rynek. Był też tradycyjny gramofon i płyty analogowe w dużej ilości, uzyskane głównie dzięki ofiarności darczyńców - Józka Dziubeckiego i Roberta Florka.

 

Radio Piotrków zaczynało jako jedna z pierwszych w Polsce prywatnych stacji radiowych, z konieczności pirackich (nadających bez koncesji). Koncesję na nadawanie rozgłośnia otrzymała po ponad dwóch latach.

W grupie  17. wydanych przez KRRiTV pierwszych koncesji znalazła się ta dla “Radia Piotrków” (wydana dla Tomasza Stachaczyka).

 

Ale lokalne radio to nie tylko sprzęt, czy oficjalne zgody i dokumenty. To przede wszystkim ludzie, których przez 30. lat nie brakowało, i którzy na co dzień budowali siłę lokalnej rozgłośni. Nie sposób ich wszystkich dzisiaj wymienić. Z tego pierwszego okresu działalności zachowało się sporo fotografii, których niewielką część dzisiaj prezentujemy.

 

Radio informuje, bawi, uczy. A przede wszystkim łączy ludzi. Buduje lokalną świadomość i lokalną wspólnotę. To wspólne dobro to Słuchacze, bez których radio działać nie może.

 

                                                                       Tomasz Stachaczyk

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

4


Advertisement
Advertisement

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sluchacz ~Sluchacz (Gość)01.06.2022 23:14

Radio 178 działało najdłużej.

50


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)31.05.2022 10:11

Pierwszym piotrkowskim radiowcem byl Roland i radio Young Flowers Dlaczego wprowadzacie w blad?

60


Pamiętam ~Pamiętam (Gość)01.06.2022 07:09

Z dobrych pirackich stacji radiowych w Piotrkowie Trybunalskim lat 90. należy jeszcze przypomnieć Berra Pierre. Oczywiście Young Flowers mojego sąsiada Rolanda.

20


Salceson ~Salceson (Gość)01.06.2022 16:36

Aż trudno uwierzyć że to już 30 lat :)

30


Oj chyba nie wszysce ~Oj chyba nie wszysce (Gość)31.05.2022 13:08

A gdzie Jarek Krak ?
A gdzie Pani Ania Rzędowska ?

90


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat