„To jest wojna z wirusem, która wymaga środków szczególnych”. (FILM)

Poniedziałek, 02 sierpnia 202149
A tym wirusem jest ASF. W poniedziałek w biurze poselskim PIS w Piotrkowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem głównego lekarza weterynarii, posłów PIS i wicemarszałka województwa łódzkiego. Dziennikarze zostali poinformowani o kolejnym wsparciu dla rolników z związku z Afrykańskim Pomorem Świń, który pojawił się m.in. na terenie naszego regionu.
fot. aw fot. aw

- Na spotkaniu w Grabicy zobowiązaliśmy się do podjęcia działań, które  umożliwią hodowcom wyrwanie się z zagrożeń do których doszło – rozpoczął poseł Antoni Macierewicz. Poinformował również o tym, że zostanie powołana  stała podkomisja Komisji Rolnictwa, która będzie zajmowała się wyłącznie ASF.

 

- Sytuacja w zakresie rozwoju ASF w tym roku jest tak dynamiczna jak nigdy wcześniej – podkreślił Mirosław Weltz, główny lekarz weterynarii. - To jest wojna z wirusem, która wymaga środków szczególnych – dodał. Dziennikarze dowiedzieli się również, że minister rolnictwa uruchomił program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie. - Jest to program zintegrowany. Będzie wsparcie poprzez refundację części kosztów zakupów mat dezynfekcyjnych, odzieży ochronnej, środków dezynfekcyjnych. Najważniejsza część pomocy to są dwa elementy. Po pierwsze wyrównanie ceny sprzedaży żywca ze strefy objętej ograniczeniami czyli strefy czerwonej do wartości rynkowej. Poza tym ukaże się też rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące wsparcia w wysokości 150 mln dla hodowców, którzy sprzedają tuczniki. I to nie od dnia wydania, ale od początku roku. Wszystkie straty sprzedaży po innej wartości niż rynkowa będą wyrównane – podkreślił Mirosław Weltz. Przyjmowanie wniosków od rolników ma się rozpocząć 6 sierpnia.

 

Konferencji przysłuchiwali się rolnicy, którzy później spotkali się z posłami i głównym lekarzem weterynarii. Jeden z nich, Jacek Kozakowski z gminy Moszczenica był zadowolony z informacji, które usłyszał. - Myślimy, że to jest bardzo dobre dla rolników, to co pan minister przedstawił. Tylko żeby było zrealizowane. Bo hodowcy na to czekają. W naszym rejonie niektórzy hodowcy mają do sprzedania po 1500 sztuk tucznika – powiedział dziennikarzom.

 

Antoni Macierewicz i Mirosław Weltz mówili też o koniecznej dalszej redukcji populacji dzika w Polsce. - Żeby walczyć z tą chorobą musimy mieć świadomość, że musi być ona znacząca – dodali.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

7


Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Manipulacja ~Manipulacja (Gość)03.08.2021 17:42

Jacek Kozakowski to działacz pis I radny chyba. A nie przedstawiciel obiektywny rolników

40


Jacek z Piotrkowa. ~Jacek z Piotrkowa. (Gość)04.08.2021 09:10

Ważne, że koryto + się zgadza. A ty narodzie zamknij mordę, płac podatki na tzw. polityków. Tak nienażartych świń przy polskim korycie jeszcze nie było. Chłopie ocknij się i goń to z widłami najdalej od tego kraju.

50


Rolnik z powiatu ~Rolnik z powiatu (Gość)02.08.2021 22:51

Panie Jacku z Moszczenicy i inni Rolnicy, z czego tu się cieszyć? Z jakich rekompensat? Ubojnie i zakłady będą skupować po 3zł i aby tylko wyrównali rekompensatą 1,50, która będzię i tak z podatków wszystkich obywateli. Tylko zakłady mięsne na tym jeszcze więcej zarobią, a w miastach będą rolnika tępić że dostaje pieniądze. Powinni wprowadzić ceny minimalne na rynku, o których to się mówiło już od kilkunastu lat. W tej chwili na tych wszystkich dołkach cenowych zarabiają tylko zakłady mięsne. A konsument miastowy ma Polskiego Rolnika za wielkiego bogacza...

91


łosiedlowy łoś ~łosiedlowy łoś (Gość)03.08.2021 17:29

Cytuję:
To jest wojna z wirusem, która wymaga środków szczególnych


A to zupełnie jak z tym całym SARS-CoV-2, w stosunku do którego stosuje się środki sprzeczne z dotychczasową wiedzą medyczną. Na szczęście tacy geniusze medycyny jak Gates, Soros, Fauci i Schwab dokonali iście "kopernikańskiego" przewrotu w medycynie i już blisko dwa lata walka z tym wirusem idzie pełną parą, a koniec tej walki ginie w mrokach bliżej nie określonej przyszłości.
Ale koniec tej małej dygresji, wszak tematem jest ASF.

Cytuję:
Będzie wsparcie poprzez refundację części kosztów zakupów mat dezynfekcyjnych, odzieży ochronnej, środków dezynfekcyjnych. Najważniejsza część pomocy to są dwa elementy. Po pierwsze wyrównanie ceny sprzedaży żywca ze strefy objętej ograniczeniami czyli strefy czerwonej do wartości rynkowej. Poza tym ukaże się też rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące wsparcia w wysokości 150 mln dla hodowców, którzy sprzedają tuczniki. I to nie od dnia wydania, ale od początku roku. Wszystkie straty sprzedaży po innej wartości niż rynkowa będą wyrównane


Czyli wszelkie wsparcia i wyrównania pójdą z kieszeni podatników, a oni u ciemnego luda nałapią punktów przed kolejnymi wyborami. Ot, takie szczodre Maćki z cudzej torby... Jak w każdej dziedzinie ustroju zwanego socjalizmem zresztą...
Zobaczcie tylko, że na spotkaniu pojawił się poseł Antoni i od razu energicznie zadziałał:

Cytuję:
rozpoczął poseł Antoni Macierewicz. Poinformował również o tym, że zostanie powołana stała podkomisja Komisji Rolnictwa, która będzie zajmowała się wyłącznie ASF.


To zupełnie analogiczny twór jak komisja do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Poseł Antoni ma w tej kwestii już jedenastoletnie doświadczenie, więc można założyć, że na komisjach wyjaśniających zna się jak mało kto. Jestem pewien, że kwestię ASF będzie wyjaśniał z pełnym zaangażowaniem jeszcze wtedy, jak polskie hodowle zostaną już w pełni zlikwidowane. To człowiek konsekwentny i pełen uporu, więc co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości.
Tak nieśmiało chciałbym zaproponować aby "na rozgrzewkę" ta komisja wyjaśniła dwie podstawowe kwestie:
1. W jaki sposób ASF przenosi się pomiędzy poszczególnymi hodowlami, skoro są to twory zamknięte i mocno oddalone od siebie?
2. Skoro rzekomymi sprawcami przenoszenia wirusa są dziki, to:
a) w jaki sposób dziki dostają się do zamkniętych hodowli, i jakim cudem żaden chłop nie zauważył, że jego świnie tenteges z takim kudłatym leśnym gachem? wszak dzik w chlewie pełnym "blondynek" chyba łatwo rzucałby się w oczy?!
b) jakim cudem nie obserwujemy masowego pomoru dzików w Polsce? przecież to chyba one powinny być pierwszymi ofiarami ASF?
Jeśli przeskoczy się bez udzielenia odpowiedzi nad tymi podstawowymi pytaniami od razu do kwestii mat dezynfekcyjnych, strojów ochronnych i rekompensat, to będzie można już dalej brnąć w nową afrykańsko-pomorowo-świńską religię a la covidianizm.

50


Kk ~Kk (Gość)03.08.2021 20:24

Dla tych na zdjęciach podwyżki pensji po kilka tysięcy, a zwykłym ludziom podwyżki cen. Taka rzeczywistość.

50


Sala ~Sala (Gość)02.08.2021 22:53

Gdzie wyrównanie dopłat do tych w Unii jak żeście obiecywali. Kłamczuszki

163


heniek ~heniek (Gość)03.08.2021 18:02

Potrzeba lepszego wirusa ni z ty

10


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)03.08.2021 10:39

Dlaczego pan Antoni jest w maseczce ?? Przecież na wcześniejszym spotkaniu z rolnikami jej nie posiadał- co takiego zmieniło się w jego myśleniu , że postanowił ją założyć ?

91


suweren ~suweren (Gość)03.08.2021 09:24

Dlaczego do tej pory nie ustalono minimalnej ceny skupu za kg żywca wieprzowego czy wołowego, wzorem minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

52


ech. ~ech. (Gość)03.08.2021 14:47

Same problemy z tymi rolnikam i.Ciągle mało i mało,wiecznie im źle.Jak nie drogi blokują,to im dopłaty za małe.A na podwórkach takie maszyny że można tylko pomarzyć.Nie pasuje to na magazyny iść pracować i nie smęcić.

12


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat