To była pierwsza taka placówka. Jak się sprawdziła?

Region Poniedziałek, 15 stycznia 20242
Kilka dni temu minęła 7. rocznica otwarcia Żłobka Samorządowego w Sulejowie. To była pierwsza tego typu placówka na terenie powiatu piotrkowskiego. A my sprawdziliśmy, jak instytucja przyjęła się w gminie.
Fot. Żłobek Sulejów Fot. Żłobek Sulejów

Sulejowski żłobek otwarto 6 stycznia 2017 roku. Postanowiliśmy sprawdzić, ile dzieci skorzystało w tym czasie z tej oferty.

Trudno jest to podsumować, ponieważ dzieci u nas przebywają z reguły przez dwa lata i śródrocznie też mamy przyjęcia, ale myślę, że już około 180 dzieciom udało nam się pomóc. W Żłobku funkcjonuje 40 miejsc, gdy otworzyliśmy placówkę było ich 37, a później udało nam się zwiększyć tę liczbę - podsumowuje Anita Kaliszewska, dyrektor żłobka. - 

Jeśli ktoś chciałby zapisać swoje dziecko do żłobka, na pewno trzeba pilnować rekrutacji, dlatego apeluję, aby nie zgłaszać się we wrześniu, bo już jest za późno. Rekrutacja na kolejny rok szkolny odbywa się w maju i wtedy zapisujemy dzieci na wrzesień. Stała opłata wynosi 5% minimalnego wynagrodzenia dla mieszkańców Gminy Sulejów (ok. 212 złotych) oraz 10% minimalnego wynagrodzenia dla osób spoza niej. Do tego należy doliczyć dzienną stawkę żywieniową w wysokości 9 złotych. Wszystkie posiłki są zgodne z normami żywieniowymi i są przygotowywane na terenie placówki, nie korzystamy z cateringu. Ponadto na miejscu pracuje położna, prowadzimy też zajęcia dodatkowe, między innymi logopedyczne, czy bajkoterapię, a także poradnictwo dla matek. Udzielamy się też w akcjach charytatywnych – dodaje. 

Liczba mieszkańców w gminie, podobnie jak w innych miejscach w kraju, systematycznie maleje, mimo to rozszerzenie oferty żłobkowej nie jest wykluczone.

Pamiętajmy, że żłobek powstał dzięki pozyskanej przez nas dotacji (w wysokości ponad 1 miliona złotych – przypis redaktora). Oczywiście jego funkcjonowanie kosztuje, ponieważ utrzymanie obiektu to wyłączny koszt Gminy, ale dzięki temu wiele kobiet wcześniej wróciło do pracy i uważam, że to duży sukces. Żłobki i przedszkola muszą funkcjonować, ponieważ kobiety mają możliwość rozwijania swojej kariery zawodowej bez większych komplikacji, a praca to dzisiaj podstawa życia – podkreśla Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa, który odniósł się także do planów w tej sferze. - Sytuacja naszych szkół jest obecnie dobra. Wiadomo, że niektórych obiektów jeszcze przy nich brakuje, ale pracujemy nad tym. Jeżeli chodzi o przedszkola, to wszystkie wymagają doinwestowania, pierwszy krok jednak wykonaliśmy i niebawem rozpocznie się budowa nowoczesnego obiektu w Sulejowie. Wiemy, że musimy też doinwestować przedszkola w Uszczynie i Przygłowie i zamierzamy to zrobić oraz ewentualnie rozbudować żłobek. Te wszystkie inwestycje będą realizowane w oparciu o dotacje. Mamy nowy rząd, więc otworzyliśmy nowy rozdział. Pojawią się nowe możliwości pozyskiwania dotacji, a na tej płaszczyźnie radzimy sobie bardzo dobrze, co już nieraz udowodniliśmy – podsumował Wojciech Ostrowski.

W sulejowskim żłobku opieka nad maluchami odbywa się w wymiarze 10-godzinnym. Budowa pierwszego na terenie powiatu piotrkowskiego żłobka samorządowego „Kraina Troskliwości” była możliwa dzięki dotacji z budżetu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Maluch – edycja 2016”.

Dodatkowo urzędnicy skorzystali z dotacji unijnej, przyznanej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - projekt „Aktywni zawodowo – kompleksowe wsparcie osób sprawujących opiekę na dziećmi w wieku do lat 3 poprzez zapewnienie opieki w nowoutworzonym żłobku na terenie gminy Sulejów oraz podniesienie kompetencji i umiejętności”.


Zainteresował temat?

0

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gość ~goœć_gość (Gość)16.01.2024 20:39

A wie ktoś co się stało z tym prywatnym przedszkolem ?

20


patrząc z boku ~patrząc z boku (Gość)16.01.2024 08:05

Tak konkretnie to ile kosztowało przez 7 lat utrzymanie tego sukcesu mieszkańców gminy ? Ile kosztowało to w przeliczeniu na jedno dziecko ? Raczej takie dane chcielibyśmy przeczytać. Jakoś inni włodarze wielu gmin nie porwali się na taki luksus utrzymywania z pieniędzy podatników takiego sukcesu.
Kolejnym wiekopomnym sukcesem tej gminy to brak papieru toaletowego dla dzieci w szkole, że nie mają się czym podetrzeć, a o sukcesie braku normalnych sal gimnastycznych przy szkołach w 21 wieku też nie zapominamy.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat