Geneza zanieczyszczeń powietrza
Światowa Organizacja Zdrowia określa powietrze zanieczyszczone jako takie, w którym znajdują się substancje chemiczne, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka i innych elementów środowiska: roślin, zwierząt, wody, gleby. Zanieczyszczenia powietrza mogą być dwojakiego pochodzenia: naturalnego i antropogenicznego. Początkowo, aż do połowy XVIII wieku, przeważały głównie te mające podłoże naturalne: wybuchy wulkanów, opadanie pyłu kosmicznego, wietrzenie chemiczne skał czy wytwarzania pyłów przez rośliny. Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej (XVIIIw.) znacznie wzrósł poziom zanieczyszczeń wytwarzanych przez człowieka (antropogenicznych). Głównym powodem był rozwój przemysłu, produkcja maszyn, wzrost liczby ludności.
Szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu dostają się do organizmu człowieka podczas oddychania. Powodują tym samym alergie i schorzenia układu oddechowego.
Główne skutki zanieczyszczeń
WHO opublikowało w 2015 roku dane, które wskazują, że zanieczyszczenia powietrza w Europie generują koszt około 1,6 biliona dolarów i powodują blisko 600 tys. przedwczesnych zgonów. Głównymi skutkami zanieczyszczeń powietrza są m.in. kwaśne deszcze, smog, efekt cieplarniany, odory, dziura ozonowa. Każdy z nich negatywnie wpływa na zdrowie człowieka i kondycję środowiska. Przykładowo kwaśne deszcze powodują wzrost śmiertelności niemowląt, degradują faunę i florę oraz zakwaszają rzeki i gleby.
Niska emisja – jedno ze źródeł zanieczyszczeń
Jednym ze źródeł, które w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia poziomu zanieczyszczeń powietrza w miastach Polski jest niska emisja, czyli ogrzewanie mieszkań śmieciami i węglem. Znaczenie tego czynnika wzrasta w sezonie grzewczym, poza miesiącami zimowymi, głównymi generatorami zanieczyszczeń pozostają: transport i przemysł.
W miejscowościach o niskiej wentylacji powietrza ogrzewanie mieszkań śmieciami i węglem jest jedną z przyczyn powstawania smogu. Taki sposób palenia najczęściej można spotkać w budynkach z centralnym ogrzewaniem. Korzystając z pieca warto sprawdzić kondycję instalacji, bo uszkodzona lub wadliwa może doprowadzić do pojawienia się czadu lub dymu.
Zanieczyszczenia powietrza mogą pojawić się w najbliższym otoczeniu, czyli naszym domu. Substancje takie jak: gaz, dym, czy tlenek węgla mogą doprowadzić do zgonu, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w czujnik, który alarmuje o pojawieniu się szkodliwych substancji.
Warto monitorować poziom zanieczyszczeń i zabezpieczyć się przed śmiertelnymi związkami, niezbędne urządzenia można znaleźć na: https://www.gerda.pl/czujniki-co-dymu-i-gazu.html
/Artykuł powstał we współpracy z firmą gerda.pl