Edukacja historyczna to w Polsce bardzo modny obecnie temat. Okazuje się, że polskie pomysły na propagowanie historii wśród najmłodszych wzbudzają uznanie także za granicą.
Od trzech lat w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prowadzony jest program, popularyzujący naukę historii wśród dzieci w wieku 7-12 lat. Piotrkowski Uniwersytet Pierwszego Wieku cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych.
W tym roku dwoje wykładowców Piotrkowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku - Monika Olczyk i Marcin Mizerski dostało zaproszenie do prowadzenia zajęć historycznych w Viking Valley w norweskim Gudvangen. Oboje mają długoletnie doświadczenie w ruchu rekonstruktorskim oraz prowadzeniu zajęć historycznych dla najmłodszych.
W ciągu 3 miesięcy dzieci z wielu krajów świata uczestniczyły w warsztatach prowadzonych nad brzegami Naerojfjord, malowniczej krainy Norwegii wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pomysły na zajęcia, które podobają się w Polsce, wzbudziły zachwyt również w Norwegii, a szczególnie formuła uczestnictwa w lekcji żywej historii. Niezwykle nobilitującym i potwierdzającym sens działań edukacyjnych prowadzonych w Piotrkowie był fakt, że nauczyciele z wielu krajów Europy i Stanów Zjednoczonych, przebywający w Norwegii na wakacjach, komplementowali warsztaty historyczne.
Piotrkowscy wykładowcy często słyszeli pytanie: „Czy możemy skorzystać z waszych metod u nas w szkole?”
Bogatsi o nowe pomysły wykładowcy z Piotrkowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku przygotowują program zajęć na rok szkolny 2018/2019. Pierwsze zajęcia historyczne dla szkół rozpoczną się już pod koniec września.