artykuł partnerski

Stres przyczyną długotrwałego bólu głowy

Poniedziałek, 29 marca 2021
Ostatnio wyjątkowo często boli mnie głowa. Zauważyłam, że dzieje się tak, gdy mocno się zdenerwuję. Niestety, z powodu ogólnej sytuacji, zdarza się to już kilka razy w tygodniu. Zaczyna się łagodnie, aby przejść do pulsowania w skroniach. Czy to może mieć związek ze stresem? Jestem chora fizycznie czy psychicznie? - pyta Sylwia.
fot. pixabay.com / StockSnap fot. pixabay.com / StockSnap

Ból głowy oczywiście może mieć związek ze stresem. Gdy występuje długotrwale, prowadzi do "wyrzutu" adrenaliny i noradrenaliny nadnerczy, co powoduje zwiększone ciśnienie tętnicze krwi i dolegliwości bólowe. Właśnie tak organizm odpowiada na sytuacje stresowe. Przewlekły stres najpierw prowadzi do zmian fizycznych, nadciśnienia, wyczerpania organizmu, a potem do zmian psychicznych. Potrafi zmienić naszą gospodarkę hormonalną i powodować zaburzenia psychiczne - zespół stresu pourazowego, nerwice czy zaburzenia snu -

 

Na pytania czytelników odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

 


Objawy stresu w naszym organizmie mogą być różne i mieć zmienne nasilenie – ból głowy może mieć formę lekkiego nacisku lub wręcz silnej migreny. Stres może też przybierać postać rozdrażnienia, zmęczenia i bezsenności. Niektórzy pacjenci borykają się z chronicznym bólem głowy, który pojawia się więcej niż dwa razy w tygodniu przez kilka miesięcy.


Ból spowodowany stresem nie ma swojego źródła w urazach mózgu ani poważnych chorobach. Zaczyna się chociażby od codziennego zamartwiania się, gdy człowiek zatrzyma się w tym samym schemacie myślowym. Przez to dochodzi do zmęczenia umysłu i bólu głowy spowodowanego przez stres. Nie wywołuje on większych szkód, gdy jest niewielki lub tymczasowy, jednak gdy trwa przez długi czas, ciało znajduje się w ciągłym stanie pobudzenia. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest obniżenie odporności organizmu, uczucie wycieńczenia, wspomniane bóle głowy, ale też inne nieprzyjemne objawy. Ból może być silniejszy w okolicach skroni, skóry głowy oraz tylnej części szyi. Pacjent może mieć trudności z zasypianiem, odczuwać bóle mięśni w okolicach ramion ramion, szyi i górnej części pleców, może też występować nadwrażliwość na zmiany pogody, hałas oraz światło.


Ze stresem i nerwami można radzić sobie za pomocą ziołowych środków, zmiany nastawienia do życia i na nowo poustawiania priorytetów. Jak wiadomo, przejmowanie się wszystkim do niczego dobrego nie prowadzi. Każdy powinien mieć czas, by odetchnąć od codziennych problemów, odpocząć - także aktywnie - wybierając się na regularne dotleniające spacery na świeżym powietrzu. Na problemy dnia codziennego spojrzeć z dystansem i pewne rzeczy po prostu "odpuścić". Jeśli te próby się nie powiodą i ból głowy będzie się utrzymywać, sugeruję kontakt z lekarzem psychiatrą, wskazana może być także psychoterapia.

 

Artykuł powstał przy współpracy Kliniką Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa, więcej na www.wolmed.pl


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat