Sprawdź, czy tekst X Dyktanda Trybunalskiego był trudny!

Niedziela, 21 czerwca 201514
Dziesiąte Dyktando Trybunalskie już za nami. Najlepszy okazał się uczeń III LO w Piotrkowie Patryk Drożdżowski. Teraz każdy może sprawdzić i ocenić, stopień trudności tegorocznych zmagań ortograficznych.

Poniżej tekst dyktanda, którego autorką jest dr Elżbieta Sztankóné-Stryjniak z UJK.
Sprawdź, czy tekst X Dyktanda Trybunalskiego był trudny!

Dyktando Trybunalskie 2015

W ostoi dzikiego zwierza Żegota, książę ostępów i patriarcha puszczy, zażywał błotnej kąpieli w nowo utworzonym stawie. Jak co dzień oddawał się swojej pasji nie zważając na syk żmii, która wychynęła z ogromnego kłębowiska żmij.


Przecież tak naprawdę nie było w kniei niczego, co mogłoby mu zakłócić spokój. Nieschodzenie żubrowi z drogi stanowiło wielkie niebezpieczeństwo, toteż nawet wataha wilków zajęła bezkolizyjne stanowisko w gąszczach. Trzeba by sprowadzić stado potężnych drapieżników, aby wyprowadzić go z równowagi. W zhierarchizowanej puszczańskiej społeczności żadne zwierzę nie odważyłoby się stanąć z nim w szranki.
Ryś z nagła machnął krótkim ogonem i natychmiast ukrył się w głębokiej dziupli. Chyłkiem przemykający się lis czmychnął czym prędzej w chaszcze, nie czyniąc najmniejszego hałasu. Bóbr, nie uderzywszy nawet ogonem w taflę wody, przycupnął w żeremiach. Wydra, hasająca beztrosko w rzeczułce, wypuściła schwytaną rybę i zanurkowała, pogrążając się w wodzie.


Tylko słaba, wydawałoby się, bezbronna istota, dwunożna i nieowłosiona, już w okresie późnego paleolitu nieustraszenie eksplorowała puszczańskie obszary.


W okresie wczesnośredniowiecznym powstały grodziska w Rękoraju i Rozprzy, wymienionej w „Bulli gnieźnieńskiej”, zaś za pierwszych Piastów coraz piękniej rozkwitał, położony na samej granicy kasztelanii wolborsko-rozpierskiej, Piotrków.


Na Starym Mieście stanął ratusz, a także pręgierz, od każdej pierzei Rynku odchodziły regularnie wytyczone ulice.


Piotrków Trybunalski to nazwa, którą zyskało miasto dzięki Trybunałowi Koronnemu, który od drugiej połowy szesnastego wieku działał w naszym sławetnym grodzie.


Wreszcie, gdy zbliżał się zachód słońca, żubr Żegota wynurzył się z sadzawki i powędrował, oblepiony czarno-zielonym mułem, w tylko sobie wiadomym, z dawna obranym kierunku, nie przeczuwając, że już wkrótce jego potomkowie będą jedynie eksponatami w rezerwacie.


Zainteresował temat?

5

0


Zobacz również

Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Al Bundy ~Al Bundy (Gość)21.06.2015 17:21

Trudny nie był - był dziwny. Ten fragment o ludziach, średniowieczu i Piotrkowie pasuje do reszty tekstu jak Biedronka do krajobrazu.
Po przeczytaniu pierwszego zdania myślałem, że Żegota to nazwa tej "ostoi dzikiego zwierza".

Cytuję:
W ostoi dzikiego zwierza Żegota, książę ostępów i patriarcha puszczy, zażywał błotnej kąpieli w nowo utworzonym stawie.


Ale z ostatniego zdania wynika, że to imię żubra:

Cytuję:
Wreszcie, gdy zbliżał się zachód słońca, żubr Żegota wynurzył się z sadzawki i powędrował, oblepiony czarno-zielonym mułem, w tylko sobie wiadomym, z dawna obranym kierunku, nie przeczuwając, że już wkrótce jego potomkowie będą jedynie eksponatami w rezerwacie.


Jeśli to imię żubra, to pierwsze zdanie powinno brzmieć według mnie tak:
"W ostoi dzikiego zwierza Żegoty, książę ostępów i patriarcha puszczy, zażywał błotnej kąpieli w nowo utworzonym stawie."
Użyta w pierwszym zdaniu forma "Żegota" sugeruje, że żubr miał na imię Żegot, a zdanie ostatnie, że miał na imię Żegota.
Do opowiadania o żubrze zakradł się byk, czy to ja się mylę? Gdyby był przecinek w miejscu sugerowanym przez Tutaj, to zdanie brzmiałoby inaczej. A bez tego przecinka, to można mieć wątpliwości, które przedstawiłem - zdanie ma zupełnie inny sens.

Komentarz był edytowany przez autora: 21.06.2015 17:32

30


tak ~tak (Gość)21.06.2015 15:13

bardzo łatwe

10


pogodny ~pogodny (Gość)21.06.2015 14:24

http://onet.tv/i/dowiedzsie/prognoza-pogody-dla-polski-22-06/he1gxl
Proponuje tekst prognozy pogody na 22 czerwca. Wydaje sie byc na podobnym poziomie, jak X. Dyktando Tryb.

00


tutaj tutajranga21.06.2015 12:51

Czy po "zwierza", w pierwszym zdaniu, nie powinno być przecinka? Może jest fakultatywny?

21


donvitorio donvitorioranga21.06.2015 12:51

przyjemne łatwe szkoda że nie startowałem.

30


Utuś ~Utuś (Gość)21.06.2015 12:47

atwizna

10


gość ~gość (Gość)21.06.2015 12:46

łatwe

10


assa ~assa (Gość)21.06.2015 11:10

Nareszcie polskie dyktando!Poprzednie mialy tyle obcych slow,ze az sie prosilo zapytac dlaczego.Mysle,ze dosyc latwe. Zawsze chcialam sprawdzic swoich sil .ale wybrana godz. powodowala,ze na dyktando moga udac sie emeryci,ktorzy nie maja co w domu robic.

60


Ja ~Ja (Gość)21.06.2015 10:04

jak dla mnie łatwizna

61


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat