W obradach wzięło udział 17 z 23 radnych, przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński od początki przekonywał, że dyskusja bez przedstawicieli Starostwa Powiatowego, którzy zostali zaproszeni na sesję, nie ma większego sensu. W obradach uczestniczyli co prawda radni Rady Powiatu Piotrkowskiego Tomasz Michalczyk i Jerzy Łysoń, ale formalnie nie reprezentowali Starostwa.
Wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek przypomniał z kolei, że na mocy rządowego rozporządzenia, to powiat jest odpowiedzialny za organizację publicznej służby zdrowia w mieście, a miasto nie dysponuje odpowiednią bazą, by taką działalność prowadzić. Wiceprezydent poinformował również, że miasto zobowiązało się pokryć koszty remontu przychodni przy ulicy Dmowskiego 47 (budynek jest własnością miasta, które nieodpłatnie użycza go powiatowi – przyp. red.), pod warunkiem, że to powiat go przeprowadzi, wcześniej określając jego koszty i zakres, nic takiego jednak nie nastąpiło. Co więcej, przedstawiciele Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej, który zarządza przychodnią POZ przy Dmowskiego, wymówili umowę użyczenia tej placówki. W tym przypadku obowiązuje jednak 6-miesięczny okres wypowiedzenia. Wszystko wskazuje więc na to, że od 1 stycznia 2018 roku to miasto będzie administratorem tego budynku, dlatego radni Prawa i Sprawiedliwości chcieliby, żeby już teraz przejąć Przychodnię nr 5 przy ulicy Dmowskiego 47. Zaproponowane przez nich stanowisko brzmiało następująco:
Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, mając na uwadze ważny interes społeczny i zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców osiedli Południe oraz Słowackiego Północ postuluje utworzenie przez gminę Piotrków Trybunalski zakładu opieki zdrowotnej na bazie obecnego majątku gminy, a który dotychczasowo działa w strukturze Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. Rada Miasta negatywnie odnosi się do obecnych działań prezydenta w sprawie remontu i funkcjonowania przychodni. Niestety, wbrew oczekiwaniom pacjentów oraz mieszkańców osiedli podjęto działania, które w naszej ocenie mogą skutkować likwidacją przychodni. Działania takie wpłyną negatywnie na dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej, a także w przypadku ludzi starszych, dla których lokalizacja przychodni ma olbrzymie znaczenie, będzie miała wpływ na ich stan zdrowia. Rada Miasta stwierdza, że jedynym rozsądnym i uczciwym rozwiązaniem jest utworzenie przez gminę publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Dlatego też apelujemy do pana prezydenta o wstrzymanie dotychczasowych działań służb miejskich w stosunku do społecznego komitetu obrony przychodni nr 5 oraz pilne podjęcie działań w celu utworzenia publicznego zakładu opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim będzie miasto Piotrków Trybunalski.
Za przyjęciem takiego stanowiska głosowało 8 radnych, pozostali byli przeciwko lub wstrzymali się od głosu. Opozycji radni nie zamierzają jednak składać broni, jak zapewnił radny Piotr Gajda, on i jego koledzy nadal będą walczyć o tę przychodnię.
Co stanie się z budynkiem od 1 stycznia? Tego póki co nie wiadomo, może on być wykorzystywany jedynie na cele takie jak opieka zdrowotna, pomoc społeczna i edukacja.