Środki zastępcze, które sprzedawane były dotychczas zawierały substancje o działaniu psychoaktywnym, które po znowelizowaniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (1 lipca 2015 r.) zostały wpisane na listę narkotyków. Obecnie w sprzedaży oferowane są środki zastępcze, które mogą zawierać nowe niezidentyfikowane substancje psychoaktywne, co jest jeszcze większym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi.
W 2016 r. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim i pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zabezpieczyli produkty o nazwach: Sól piorąca Biała, Sól piorąca Niebieska, Talizman Ziel, które sprzedawano zapakowane w przezroczyste woreczki foliowe w postaci proszku i suszu. - Pamiętajmy również, że dopalacze sprzedawane są nie tylko w sklepach, ale można je zamówić za pośrednictwem internetu. Bądźmy czujni! Szczera rozmowa z dzieckiem, okazanie mu naszej troski i zainteresowanie jego problemami może zapobiec wielu nieprzemyślanym zachowaniom, w tym także sięganiu po dopalacze apelją pracownicy sanepidu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim zwraca się ponownie z prośbą do osób wynajmujących lokale o dokładne sprawdzanie, jaki rodzaj działalności będzie prowadzony w wynajmowanym lokalu oraz czy umowa najmu nie zawiera klauzuli pozwalającej na podnajmowanie lokalu innym podmiotom.
- Wszyscy wiemy, jakim zagrożeniem dla życia szczególnie osób młodych jest zażywanie dopalaczy, dlatego wspólne działania w kierunku ograniczenia dostępu do nich prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Piotrkowie Trybunalskim, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim, osoby prywatne i podmioty wynajmujące lokale użytkowe mogą przyczynić się do zapewnienia bezpiecznych warunków życia w naszym mieście, wolnym od dopalaczy – zaznacza PSSE w Piotrkowie.