Rozprza aspiruje do bycia miastem

Strefa FMRegion Czwartek, 24 września 202048
Władze Rozprzy chcą, by miejscowość znów była miastem. Prawa miejskie utraciła w 1870 roku na mocy dekretu władz carskich. Był to odwet za pomoc oddziałom powstańczym Józefa Oxinskiego.
Rozprza z lotu ptaka, fot. rozprza.pl Rozprza z lotu ptaka, fot. rozprza.pl

Jakie szanse i możliwości dałby Rozprzy status miasta? Zdaniem wójta Janusza Jędrzejczyka to z jednej strony prestiż, ale też szansa na rozwój dla całej gminy. - Będziemy mogli starać się o pieniądze nie tylko z programów dedykowanych dla obszarów wiejskich, ale też z Regionalnego Programu Operacyjnego. Łatwiej nam będzie także rozmawiać z potencjalnymi inwestorami, dla których mamy 200 hektarów terenów idealnych na inwestycje - powiedział wójt.

 

Proces ponownego nadania statusu miasta będzie długotrwały, ale zdaniem wójta jest w zasięgu i aspiracji i możliwości. Najpierw musi zostać przygotowana strategia rozwoju na lata 2020-2030, którą przygotują pracownicy gminy.

 

Obecnie w powiecie piotrkowskim gminami miejsko-wiejskimi są jedynie Sulejów i Wolbórz.


Zainteresował temat?

1

5


Zobacz również

Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazik ~Kazik (Gość)24.09.2020 14:19

Chyba po to tylko by podatki większe płacić tak jak w Wolborzu

45


pozamiatane ~pozamiatane (Gość)24.09.2020 12:49

"którą przygotują pracownicy gminy." - no to powodzenia. Dla przypomnienia podsyłam ciekawy artykuł ;)
https://www.epiotrkow.pl/news/Rozprza-bez-dofinansowania-na-fotowoltaike,35921

82


wiki ~wiki (Gość)24.09.2020 14:07

Wiele miejscowości które utraciły prawa miejskie w drugiej połowie XIX wieku, tuż po Powstaniu Styczniowym utrzymuje, że to w zemście władz zaborowych za pomoc powstańcom. Prawda jest jednak inna. Miejscowości te najzwyczajniej w świecie podupadły gospodarczo. Kiedyś czytałem jakieś porównanie dochodów Rozprzy w tym okresie i wyraźnie widać spadek. Zabranie praw miejskich podyktowane było więc ekonomią a nie Powstaniem Styczniowym, które notabene specjalnie na tych ziemiach się nie rozwinęło.
Prawdą jest, że Rozprza ma bogatą historię i kiedyś była ważnym punktem na mapie. Dość długo kaszatelan rozprzański był wymieniany "w czołówce".

101


gosć ~gosć (Gość)24.09.2020 13:17

Komuś się chyba nudzi. Brak pomysłów na rzeczywiste zmiany poprawiające życie mieszkańców to wymyślają jakieś pierdoły.

63


gość ~gość (Gość)24.09.2020 12:31

Popieram.

66


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat