Zgłoszone propozycje oceniała komisja w składzie Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski, Agnieszka Rusiecka, Robert Papis, Tomasz Stachaczyk, Wojciech Olborski, Bronisław Helman, Czesław Maszczyk.
Brała ona pod uwagę wysoką jakość produktu, jego dostępność i rozpoznawalność na rynku, przyjazność dla środowiska czy oryginalność.
Uczestniczenie w komisji było przyjemnością. Były to konstruktywne obrady, które przebiegły w ciepłej atmosferze i trwały cztery godziny. Wypracowaliśmy pewną strategię czym się będziemy kierować, więc przy kolejnych obradach będzie już nam na pewno dużo łatwiej. Dziękuję też twórcom za trud włożony w tworzenie produktów, bo dzięki temu zaangażowaniu są one wyjątkowe – relacjonuje Czesław Maszczyk przewodniczący jury.
Celem tej inicjatywy jest między innymi wyróżnienie najlepszych produktów i usług o najwyższej jakości, tworzenie sieci współpracy lokalnych producentów, twórców i usługodawców, wsparcie lokalnej przedsiębiorczości, czy zachęcenie lokalnej społeczności do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju powiatu.
W piątek w hotelu w Bronisławowie odbyło się Forum Produktów Lokalnych Ziemi Piotrkowskiej. W jego ramach lokalni wytwórcy oraz producenci prezentowali swoje produkty a także wzięli udział w wykładzie dotyczącym tego, jak skutecznie promować swoją markę.
Następnie w trakcie uroczystej gali wybranym twórcom zostały przyznane certyfikaty.
Jestem szczęśliwy, że tak wielu lokalnych producentów zgłosiło się do konkursu. Są to różnorakie produkty, które wyśmienicie smakują. Były m.in. sery, chleby, kiełbasa, lody, miody czy wyroby cukiernicze. Myślę, że będzie ich coraz więcej bo samorząd powiatu piotrkowskiego wspiera nie tylko w zakresie promocji i dystrybucji, ale też produkcję tych wyrobów, poprzez utworzenie dwóch Inkubatorów Przetwórstwa Lokalnego w Wolborzu i Czarnocinie. Niebawem mamy też nadzieję podzielić się tymi produktami podczas jarmarków oraz wydarzeń w nowo utworzonym Powiatowym Centrum Przesiadkowym w Piotrkowie Trybunalskim – mówi starosta piotrkowski, Piotr Wojtysiak.
Wyróżnienia trafiły do twórców m.in. miodów, lodów, soków, serów, wędlin czy czekolad.
Prezentujemy biały ser smażony, chlebek wiejski ze smalcem ze śliwkami węgierkami oraz piernik na piwie. Każdy produkt jest produkowany przez nas. Są to przepisy naszych babć. Potrawy powstają z naszych lokalnych produktów. Wkładamy w to całe serce – opowiada Halina Derach, przewodnicząca Gminnego Związku Kół Gospodyń Wiejskich z Moszczenicy
Można było również spróbować miodów o różnych kolorach i smakach.
Prezentujemy miody i świece z wosku pszczelego. Wyróżniamy się miodami z dodatkami owoców takimi jak malina, cytryna oraz jagoda. Technologia produkcji jest kosmiczna. Są dodawane liofilizaty. Technologia była wykorzystywana w kosmosie, gdzie żywność była wymrażana, aby była lekka i zachowywała wszystkie witaminy i walory smakowe. Z tego korzystamy. Nasze miody mają walory smakowe, nutka owoców jest w nich wyczuwalna - tłumaczy Michał Cejnuk z Pasieki na Mokrych.
Wśród laureatów znalazło się też rękodzieło.
Przywiozłam wyroby z origami i stroiki na różne okazje. Ich wykonanie zajmuje sporo czasu. Trzeba naszykować materiał, porobić kwiatuszki z bibuły. Wykonuję też róże z rajstop. Jestem już na emeryturze, tworzę te rzeczy, żeby się nie nudzić i nie myśleć chorobach. Daje mi to bardzo dużo satysfakcji - opowiada Hołubek Janina ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Aleksandrów.
Uroczystą galę uświetnił występ Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej.
Lista nagrodzonych: