Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości złożył ją 15 stycznia.
- Dyskusja na temat deglomeracji, czyli przeniesienia urzędów centralnych do byłych miast wojewódzkich, trwa już od jakiegoś czasu. Ostatnio ten temat poruszył wicepremier Jarosław Gowin, a wcześniej poseł Antoni Macierewicz. Przypomnę, że na przykład niemiecki trybunał nie jest zlokalizowany w Berlinie, tylko w Karlsruhe. Mam wrażenie że teraz jest najlepszy klimat dla takich zmian, słyszę takie głosy też z Nowoczesnej, Kukiza, potakują także posłowie PSL - powiedział nam Grzegorz Lorek. Jego zdaniem mógłby to być bodziec dla rozwoju społeczno-gospodarczego Piotrkowa Trybunalskiego.
W historii III RP Trybunał Stanu do tej pory się nie zebrał, mimo to dyskusja na temat deglomeracji, czyli przeniesienia urzędów centralnych do byłych miasta wojewódzkich nadal trwa i na pewno szybko się nie zakończy, ale niewykluczone, że pierwsze decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze przed wyborami.
Poniżej cała treść interpelacji.
Szanowny Panie Premierze!
Piotrków Trybunalski to kolebka polskiego parlamentaryzmu, miejsce, gdzie odbywały się Trybunały Koronne. Jest miastem średniej wielkości, które w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku straciło prawo miasta wojewódzkiego. Niewątpliwie spowodowało to odpływ ludności do większych miast w poszukiwaniu pracy i miejsca do życia.
Panie Premierze, wśród licznych głosów mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego przewija się koncepcja przeniesienia instytucji Trybunału Stanu ze stolicy do Piotrkowa Trybunalskiego. Główny argument, jaki się pojawia, to wzrost prestiżu dla miasta, co może zwiększyć atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów i dać szansę na lepszy rozwój ekonomiczny. Obecnie zatrudnienie skoncentrowane jest tu niemal wyłącznie na bazie centrów logistycznych, stanowiących w największym stopniu możliwość pracy dla osób, posiadających niezbędne uprawnienia w tym zakresie (pracownicy magazynowi, operatorzy wózków widłowych, sortownicy, itp.). Sytuacja lokalnego rynku pracy sprowadza się w przeważającej większości do prac fizycznych, jednak wiele osób zatrudnionych w tych miejscach, to osoby także z wyższym wykształceniem. Wielu mieszkańców miasta po ukończeniu studiów pozostaje w ośrodkach, w których studiowały, gdyż tam znajdują odpowiedni do swojego wykształcenia rynek pracy.
Jakość i poziom życia mieszkańców jest wykładnią działalności lokalnego samorządu terytorialnego. Dlatego właśnie deglomeracja, poprzez lokalizację Trybunału Stanu, wydaje się być bodźcem dla rozwoju społeczno-gospodarczego Piotrkowa Trybunalskiego. Położenie miasta w centralnej Polsce, z siecią dróg krajowych i wojewódzkich, przemawia za kolejnym argumentem za relokacją. W związku z powyższym proszę Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Jakie warunki powinny spełniać miasta, by można było w nich rozważać relokację ważnych urzędów państwowych?
2. Czy koszty związane z utrzymaniem urzędów państwowych, takich jak Trybunał Stanu w stolicy mogą zostać zmniejszone poprzez właśnie przeniesienie do miast, w których poziom cen jest nieco niższy, a dzięki temu uzyskałyby one możliwość zwiększenia poziomu i atrakcyjności nie tylko gospodarczej, ale także społecznej, kulturalnej i politycznej?
3. Czy Piotrków Trybunalski jest miastem, które w koncepcji deglomeracji poprzez lokalizację jednej z centralnych instytucji publicznych, jaką jest Trybunał Stanu, jest brane pod uwagę?
Z poważaniem
Grzegorz Lorek
Poseł na Sejm RP