Ponad 250 osób bawiło się z HARC-em

Sobota, 12 kwietnia 20143
29 patroli, z Piotrkowa, Warszawy, Inowłodza, Radomska, Woli Krzysztoporskiej, Spały i Opoczna wzięło dziś udział w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC grze miejskiej, nawiązującej do okupacyjnej historii Piotrkowa.
foto: Agawafoto: Agawa

Ponad 250 dzieci, młodzieży i dorosłych przemierzało miasto, odwiedzało specjalnie zorganizowane punkty kontaktowe i  rozwiązywało przygotowane dla nich zadania. Grę z wynikiem pozytywnym ukończyło aż 20 patroli. Najlepszym okazał się patrol…

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wiele pozytywnego zamieszania wprowadziło w sobotę na ulice Piotrkowa Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC. A wszystko za sprawą gry miejskiej, nawiązującej do okupacyjnych losów Piotrkowa, w której udział wzięło w sobotę, 12 kwietnia, ponad 250 osób, dzieci, młodzieży i dorosłych. 29 patroli z Piotrkowa, Warszawy, Inowłodza, Radomska, Woli Krzysztoporskiej, Spały i Opoczna, przemierzało pieszo miasto, odwiedzało specjalnie zorganizowane na potrzeby gry punkty kontaktowe i rozwiązywało przygotowywane dla nich zadania. Najlepszym okazał się patrol „Wesoły batalion”. Drugie miejsce zajęła drużyna „Dream Team”, a trzecie „Nurmi”.

Stroje z epoki i BRDM-2
Od strony organizacyjnej w grze wzięło udział 50 członków Stowarzyszenia, odpowiednio przebranych i ucharakteryzowanych. Na rynku Starego Miasta, gdzie impreza się rozpoczęła oraz na punktach kontaktowych, byli obecni niemieccy oficerowie i żandarmeria z psami, Żydzi z getta, a także żołnierze Armii Czerwonej. Do inscenizacji wykorzystano również oryginalny pojazd opancerzony BRDM-2.   

16 punktów kontaktowych i 12 kart z pamiętnika
Tegoroczna gra nie należała do łatwych. Głównym zadaniem uczestników imprezy było odgadnięcie hasła, które brzmiało - Jest rzecz w życiu narodów, która jest bezcenną, jest to honor. Hasło to było sprytnie ukryte na kartach pamiętnika, które to karty z kolei uczestnicy gry musieli odnaleźć, odwiedzając wspomniane punkty kontaktowe, rozlokowane na terenie miasta. Lokalizacja punktów ściśle nawiązywała do okupacyjnych dziejów miasta. Była więc i strażnica w getcie na Starym Mieście, szpital polowy w schronie przy ul. Sienkiewicza, siedziba gestapo przy ul. Żeromskiego, konspiracyjny łącznik w kolejowym Pekinie, duch gen. Grota Roweckiego na cmentarzu wojennym czy placówka Arbeitsamt’u. Dla utrudnienia zadania organizatorzy przekazując uczestnikom informacje o kolejnych punktach posługiwali się nazwami ulic, obowiązującym w Piotrkowie podczas okupacji. – Jest to gra opierająca się na historii miasta Piotrkowa. Chcemy dzisiaj uczestnikom naszej gry tę historię przybliżyć. Młodzież jej nie pamięta, a sądzę, że warto jej o niej opowiedzieć w na tyle ciekawej formie, żeby ich zainteresowała, zaintrygowała, zainspirowała i aby dotarło do młodych ludzi jak najwięcej informacji, co w tym naszym mieście podczas okupacji się działo – mówił tuż po wyruszeniu patroli Marcin Jończyk, prezes Stowarzyszenia HARC. – W tym roku gra została przygotowana na dużo wyższym poziomie niż w roku ubiegłym. Nieco się boję, że mało patroli ją ukończy, zaliczając od początku wszystkie punkty kontrolne i wykonując wszystkie zadania. Gra jest skomplikowana, wymaga myślenia, analizowania różnych sytuacji, ale przede wszystkim wymaga znajomości historii, co stanowi kluczowy element. Mam nadzieję, że patrole sobie poradzą.

Grę z wynikiem pozytywnym ukończyło 20 patroli.


Przede wszystkim edukacja
Dzisiejsza gra miejska to już kolejne tego rodzaju przedsięwzięcie zorganizowane przez Stowarzyszenie HARC. Przypominamy, że w ubiegłym roku HARC był pomysłodawcą gry „Piotrków międzywojenny”, która spotkała się z dużym uznaniem, a której uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć porwanego prezydenta Kazimierza Szmidta. – Staramy się przekazywać młodym ludziom, i nie tylko młodym, wiedzę z zakresu historii naszego miasta, miasta w którym razem żyjemy, rozwijamy się, w którym mam nadzieję zostaniemy do końca naszych dni. Chcemy, żeby ta wiedza piotrkowian była jak największa, a poprzez organizację takich gier spełniamy nasze cele statutowe, które dla nas są niezwykle istotne, a stanowi je edukacja młodzieży – mówił Marcin Jończyk.  
 
Warto jeszcze wspomnieć, że do dzisiejszej zabawy, jako obserwatorzy, włączyli się członkowie delegacji z miasta partnerskiego Równe na Ukrainie, właśnie odwiedzający Piotrków.  

Agawa


Zainteresował temat?

15

2


Zobacz również

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga13.04.2014 09:48

Można,można,Wielkie brawa!Prosimy o więcej.

51


adam ~adam (Gość)13.04.2014 09:05

super oby wiecej takich zabaw edukacyjnych które buduja patriotyzm w młodych ludziach :)

91


grunta ~grunta (Gość)13.04.2014 00:28

Brawo HARC!!!! Kawał dobrej i pożytecznej roboty!

61


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat