Ponad 20 suchych drzew w parku Belzackim

Strefa FM Wtorek, 30 lipca 202425
Choć od rewitalizacji parku Belzackiego minęło ponad rok, stan nasadzeń zieleni może wprawić w osłupienie. Na 45 posadzonych drzew 28 już wyschło, łąka kwietna przypomina suche pole. Czy na terenie parku, którego rewitalizacja kosztowała ponad 10 milionów złotych, brakuje wody do podlewania, czy chęci pracy odpowiedzialnych za drzewa i krzewy?

Ładuję galerię...

 

Aleja grabowa, "łąka kwietna" z domkiem dla zapylaczy czy martwe świerki, widok zniszczonych roślin w parku Belzackim zadziwia piotrkowian. Czy problem martwych grabów zależy od złego nasadzenia ich w ciemnym otoczeniu starszych drzew, czy w nieodpowiedniej pielęgnacji zapytaliśmy w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta, którego siedziba znajduje się tuż przy parku.

Te drzewa były sadzone w ramach inwestycji rewitalizacji parku Belzackiego, w ostatnim czasie był przeprowadzony przegląd gwarancyjny obiektu z wykonawcą tej rewitalizacji. Została zwrócona uwaga na stan świeżo nasadzonych grabów, mają one być wymienione na nowe. Okres letni nie sprzyja wykonywaniu nowych nasadzeń, więc wykonawca rewitalizacji zrobi to dopiero na jesieni. Graby powinny dobrze znosić zacienienie, więc nie jest to przyczyną wyschnięcia, kilka drzewek się przyjęło, więc jest szansa, że przy odpowiedniej pielęgnacji nowe nasadzenia również się przyjmą - mówił Maciej Kutyła, ze ZDiUM-u.

ZDiUM zaznacza, że wszystkimi nasadzeniami wykonanymi przy modernizacji parku zajmuje się nie ZDiUM a wykonawca rewitalizacji. Gwarancja obowiązuje do 2025 roku. Wraca również problem chorych kasztanowców, zaatakowanych przez szkodniki.

Jest to dosyć powszechna choroba spowodowana przez szkodnika Szrotówka kasztanowcowiaczka. Z doświadczenia wiem, że ta choroba nie powoduje nagłego zamierania drzew jednak stanowi problem. W następnych umowach na utrzymanie zieleni wysokiej na terenie miasta będziemy szukać sposobów na walkę z tym szkodnikiem, a także z powszechnie występującym Mączniakiem, który atakuje głównie dęby - dodaje Maciej Kutyła.

Jak usłyszeliśmy, jedyną obecnie znaną metodą na pozbycie się Szrotówki kasztanowcowiaczka jest regularnie wygrabianie liści i palenie ich. Zabieg z ogniem jest jednak niemożliwy do wykonania na terenie zabudowanym zgodnie z obowiązującym prawem.

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

TuskLeśniczy ~TuskLeśniczy (Gość)30.07.2024 22:59

A ktoś policzył ile klonów się zachowało z tych nasadzonych w alei 800-lecia to był wał tyle drzew nawalić obok Siebie ktoś miał pewnie przyjaciela ze szkółki .

120


suweren ~suweren (Gość)30.07.2024 22:36

W Warszawie wyzdychały dużo wcześniej kozy, a w Piotrkowie Tryb. uschły drzewa. To wszystko wielkie marnowanie samorządowych pieniędzy.

101


AndrzejMasztalerz ~AndrzejMasztalerz (Gość)30.07.2024 22:09

Beda tak przez kolejne 10 lat sadzic te graby. Co roku... Śmiech na sali. A kasa przytulona za nasadzenia.

90


Smyk ~Smyk (Gość)30.07.2024 21:58

Ostatnie lody poprzedniego włodarza. Same dmuchane inwestycje w mieście. Droga na bagnach, baseny w trzy miesiące, ile jeszcze takich Misiów w mieście?

91


Ogrodnik ~Ogrodnik (Gość)30.07.2024 20:43

Co jak co, ale ogrodnik miejski wie co robi. Szacun panie Maćku. Bardzo dobrze wypełnia Pan swoje zadania.

32


Pilarz ~Pilarz (Gość)30.07.2024 20:40

Wyciońc?

11


Zabujany ~Zabujany (Gość)30.07.2024 19:37

Jak zwykle w błoto kasa poszła . A nie ktoś ją niby zarobił

110


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat