Pompa membranowa – na czym polega jej działanie?

Kraj Piątek, 23 marca 20180
Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych rzeczy, o jaką musi zadbać każdy pracodawca. Właśnie dlatego organizowane są różnego rodzaju szkolenia, np. te z zakresu BHP. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją branże, które mogą być bardziej niebezpieczne dla pracowników od innych. Bez wątpienia należałoby wymienić tu przemysł, gdzie zagrożenie mogą stanowić nie tylko skomplikowane maszyny, ale również szkodliwe substancje. Dlatego bardzo ważne jest to, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć wszystkich podwładnych.

Pompa membranowa zapewnia bezpieczeństwo?

Trzeba przyznać, że obecnie w przemyśle wykorzystuje się bardzo wiele nowoczesnych technologii. Jednak w niektórych przypadkach wystarczy prosty sprzęt, który posiada różne dodatkowe funkcje, by ułatwić pracę pracownikom, ale też zapewnić im bezpieczeństwo. Właśnie tak jest w przypadku pomp membranowych, które są wykorzystywane w wielu zakładach przemysłowych, a w szczególności w zakładach spożywczych, komunalnych oraz farmaceutycznych. Warto zaznaczyć, że w takich miejscach bardzo często istnieje ryzyko kontaktu ze szkodliwymi oraz toksycznymi substancjami.

 

Usunięcie szkodliwych substancji

Pozbycie się szkodliwych lub toksycznych substancji jest priorytetem dla każdego pracodawcy. Tylko w ten sposób może zminimalizować wszelkie ryzyko. Właśnie dlatego w tak wielu zakładach przemysłowych znajdują się pompy membranowe, które odpowiadają za tłoczenie niebezpiecznych cieczy. Warto zauważyć, że całe działanie tego urządzenia opiera się na ruchu membran. Niezwykle istotna jest także obecność zaworów, które między innymi odpowiadają za ssanie oraz tłoczenie sprzętu. Zauważalne jest zatem znaczenie poszczególnych elementów pompy membranowej. W przypadku, gdy one zawiodą, może dojść do naprawdę niebezpiecznej sytuacji. Zatem ważne jest to, by ufać tylko sprawdzonym dostawcą, jak chociażby: saga.info.pl.

 

Jak działają pompy membranowe?

Warto zauważyć, że najprostsze pompy membranowe nie charakteryzują się skomplikowanym działaniem. Praca tego urządzenia opiera się głównie na membranach, które cofają się oraz wysuwają pod wpływem ciśnienia sprężonego powietrza. Należałoby jednak podkreślić, że cały proces związany z dozowaniem cieczy odbywa się w dwóch etapach, które polegają na zasysaniu, a także na tłoczeniu.

 

Jakie są rodzaje pomp membranowych?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że choć pompy membranowe są dosyć prostymi urządzeniami, to poszczególne rodzaje mogą różnić między sobą. Warto jednak podkreślić, że zazwyczaj różnica dotyczy napędów, jakie są wykorzystywane.

 

Przykładowe rodzaje napędów pomp membranowych

  • napęd hydrauliczny – jest wykorzystywany głównie w zakładach lakierniczych lub papierniczych;
  • napęd pneumatyczny – głównie służy do pompowania cieczy, np. kwasów oraz żywicy;
  • pompy napędzane silnikiem spalinowym bądź elektrycznym – przede wszystkim stosowany jest w branży budowlanej. Dzięki niej można pompować np. bardzo gęste substancje.

/Artykuł powstał we współpracy z firmą saga.info.pl


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat