Advertisement
artykuł sponsorowany

Pierwszy samochód - jaki wybrać?

Środa, 25 stycznia 2023
Wielu kierowców, tuż po zdaniu egzaminów i odebraniu prawa jazdy planuje zakupić swój pierwszy samochód, aby zacząć samodzielnie poruszać się po drogach. Czym powinno charakteryzować się auto świeżo upieczonego kierowcy? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, zawierającym kilka praktycznych wskazówek ułatwiających zakup pierwszego auta.
Pierwszy samochód - jaki wybrać?

Pierwszy samochód - jaki wybrać?

 

Rozglądając się za swoim pierwszym samochodem, warto mieć na uwadze nie tylko jego wygląd. Chociaż niektóre z modeli mogą być spełnieniem marzeń świeżego kierowcy lub wydawać się wyjątkowo kuszące, w pierwszej kolejności lepiej sprawdzić, czy ten wybór na pewno okaże się korzystny. Jakie auto wybrać? Przede wszystkim, pierwszy pojazd powinien być komfortowy - mimo, iż początkującym za kierownicą często poleca się mniejsze, bardziej kompaktowe modele aut, przykładowo wysokie osoby mogą czuć się w nim po prostu źle. Najczęściej dobrym wyborem okazuje się samochód średniej wielkości, sprawdzający się zarówno w mieście, jak i poza nim. Auto musi zapewniać doskonałą widoczność tego, co dzieje się po bokach i za kierowcą, co okazuje się szczególnie pomocne zwłaszcza podczas jeszcze nie do końca pewnego parkowania.

 

Pierwsze auto - co powinno je wyróżniać?

 

Najlepiej zdecydować się na auto wyposażone w niewielki silnik spalinowy, na przykład o pojemności ok. 1300 ccm. Związane jest to szczególnie z kwestią finansową - początkujący kierowcy wykupujący ubezpieczenie OC muszą liczyć się zazwyczaj z wyższym kosztem, niż doświadczeni kierowcy. Podczas obliczania wysokości składki, ubezpieczyciele biorą pod uwagę dane techniczne pojazdu, w tym również pojemność silnika. Im większa jest jego pojemność, tym więcej kierowca musi zapłacić za obowiązkową polisę.

Na początku lepiej też nie kusić się na automatyczną skrzynię biegów. Najkorzystniejszym wyborem będzie zatem zakup samochodu z silnikiem spalinowym o średniej objętości i manualną skrzynią biegów. Warto ułatwić sobie pierwsze miesiące za kółkiem, decydując się na dodatkowe wyposażenie auta. Wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem będą na przykład czujniki parkowania oraz tylna kamera cofania, które bez problemu można zainstalować w dowolnym modelu pojazdu. Jest to niewielki wydatek, zaś pomoc tego zestawu niezwykle przydaje się świeżo upieczonym kierowcom, chcącym poprawnie i bezpiecznie zaparkować.

Dobrym pomysłem może też okazać się zakup nawigacji samochodowej, ułatwiającej wybór optymalnych tras, które będą stanowiły doskonałą alternatywę dla dróg mniej komfortowych dla osób siedzących za kółkiem dopiero od niedawna. Niezależnie od tego, czy pierwszym pojazdem po otrzymaniu prawa jazdy będzie samochód używany, czy będzie to nowy model prosto z salonu, musi być on bezpieczny. Jak już wspomnieliśmy wyżej, najlepszym wyborem będzie auto średnich rozmiarów, na wyposażeniu którego powinny znaleźć się cztery poduszki powietrzne, układ zapobiegający blokadzie kół w trakcie hamowania (ABS) oraz zapobiegający wpadnięciu w poślizg kół napędzanych (ASR), a także wspomaganie nagłego hamowania. 

 

Zakup pierwszego samochodu - ile wydać?

 

Wielu początkujących kierowców zastanawia się, ile wydać na pierwsze auto? Więcej na ten temat mogą się Państwo dowiedzieć na stronie http://iledać.pl/, jednak możemy śmiało podpowiedzieć, że z pewnością lepiej nie inwestować dużej sumy w zakup pierwszego samochodu. Warto mieć na uwadze różnego rodzaju zdarzenia na drodze, których ryzyko w przypadku świeżych kierowców jest znacznie wyższe. Sytuacje związane z mniej lub bardziej poważnymi uszkodzeniami auta bardzo często mają miejsce w pierwszych miesiącach po otrzymaniu prawa jazdy, kiedy kierowca nie ma jeszcze dużego doświadczenia w prowadzeniu samochodu. Z tego też względu, lepiej kupić niedrogie auto, które będzie również niedrogie w naprawie.

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat