Odkrywamy znane i nieznane - kopalnia w Bełchatowie

Bełchatów Niedziela, 02 lipca 202316
Jednym z pierwszych skojarzeń, jakie mieszkańcy Polski mają z Bełchatowem jest znajdująca się nieopodal miasta kopalnia. Wyrobisko na przestrzeni lat rozrosło się tak bardzo, że obecnie jest już widoczne z kosmosu i dorobiło się określenia „największej dziury w ziemi”, jaką można obserwować w naszym kraju. Dziś nieco więcej na temat tego właśnie miejsca.
fot. Google fot. Google

Kopalnia koło Bełchatowa jest największą w Polsce kopalnią odkrywkową i działa przy niej także największa w kraju elektrownia. Wiele ciekawostek można poznać dzięki ekspozycji „Giganty Mocy”, jaką otwarto w 2014 roku. Z myślą o ciekawskich w obrębie kopalni utworzono też punkty widokowe. No i wreszcie, gdyby nie kopalnia, nie byłoby Góry Kamieńskiej, która (choć sztuczna) to stała się najwyższym szczytem województwa łódzkiego.


Sama kopalnia jest oddalona od centrum Bełchatowa o około 15 km. Można tu dojechać drogą wojewódzką 484 i w miejscowości Kalisko skręcić w stronę wyrobiska. Określenie „odkrywkowa” oznacza, że surowiec jest stopniowo odsłaniany, a do jego wydobycia nie są drążone tunele i sztolnie, jak w wielu kopalniach na Śląsku. Urobek jest zagarniany warstwa po warstwie i ładowany na ogromne maszyny do przewozu węgla. Taka metoda wydobycia sprawiła, że „największa dziura w ziemi” mierzy sobie 12 km długości i 3 km szerokości, a jej głębokość to około 200 metrów. A to nadal się zmienia, bo złoże jest oszacowane na 2 miliardy ton surowca, które swego czasu planowano eksploatować do 2038 roku.

 


To, że w okolicach Bełchatowa znajdują się złoża węgla brunatnego, okazało się podczas badań w 1960 roku. 15 lat później założono Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów”, a pierwsze prace wydobywcze rozpoczęły się w 1977 roku. W kolejnych latach nastąpił stopniowy rozwój wydobycia i obecnie prace prowadzone są już na trzech polach – Bełchatów, Szczerców i Kamieńsk. To właśnie w tej ostatniej lokalizacji postanowiono usypać z niewykorzystanego materiału hałdę, która szybko zmieniła swoją funkcję i obecnie jest górą. Nie byle jaką, bo najwyższym szczytem województwa łódzkiego. Jednak należy podkreślić, że nie naturalnym, ale sztucznym. Góra Kamieńsk wznosi się na wysokość 386 m n.p.m. Znajduje się na niej m.in. ośrodek narciarski z niezbędną infrastrukturą i trasą o długości 760 metrów. Wszystkie trasy o różnych stopniach trudności liczą ponad 2 km.

 


Od dawna już dyskutuje się o tym, jak zagospodarować tereny kopalni po zakończeniu wydobycia, a tak głębokie „dziury w ziemi” stwarzają kolejny potencjał na rozwój turystyki i rekreacji w regionie. Dlatego też nadal aktualne są pomysły, które przewidują zalanie wyrobisk „Bełchatów” i „Szczerców” wodą. W ten sposób powstałyby dwa najgłębsze jeziora w Polsce. Owszem – sztuczne, ale znowu z przedrostkiem „naj”. Miałyby około 170-190 metrów głębokości. Z kolei na brzegach tak utworzonych jezior z powodzeniem mogłaby powstać baza noclegowa i kompleksy wypoczynkowe. Sprzyjałaby temu dogodna lokalizacja i świetne połączenie komunikacyjne.

 


Potencjał kopalni dostrzeżono nie tylko w sektorze energetycznym. Doceniono też walory edukacyjne tego wyjątkowego miejsca. Tak zrodził się pomysł miejsca, które pozwoli lepiej poznać i zrozumieć funkcjonowanie zarówno kopalni, jak i elektrowni. W roku 2012 rozpoczęła się budowa interaktywnej wystawy „PGE Giganty Mocy”. Po trzech latach przygotowań i opracowywania projektów. Oficjalnie całość uruchomiono w roku 2014. Dzięki interakcjom najmłodsi mogą poznać zagadnienia związane z wydobyciem, ale też sporo się nauczyć. M.in. o tym jak na przestrzeni milionów lat kształtowało się życie na naszej planecie i w jakich procesach powstawały złoża węgla brunatnego.

 


Będąc w okolicy warto też udać się do centrum Bełchatowa, choćby dlatego, że mieści się tam ciekawy dworek, a dokładniej Dwór Olszewskich, w którym obecnie wiele par mówi sobie słynne „tak”.

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

4


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

PGK ~PGK (Gość)07.07.2023 08:05

Zasypać śmieciami.

02


Coś w tym jest ~Coś w tym jest (Gość)04.07.2023 21:02

Od razu Piotrkow na myśl przychodzi.

02


EOP ~EOP (Gość)08.05.2022 14:35

W porównaniu z Piotrkowem to najwyżej dziurka.

209


nnn. ~nnn. (Gość)02.07.2023 11:56

Zalać wodą. Dobrze powiedziane tylko trudne do wykonania. Napełnienie się przyszłych zbiorników potrwa kilka dziesięcioleci. Nikt zresztą chyba nie wie jak długo bo to jest jeden wielki eksperyment. W Polsce nie był realizowany na taką skalę. Przecież Widawki nie skierują do do tego dołu....musi się to napełniać samoistnie. Na pewno za ileś tak dziesiątek lat zbiorniki te wpłyną na lokalny klimat a może i całej Polski środkowej....Ale innej metody na jakieś zagospodarowanie tej dziury nie ma .....na razie.

42


go?ć_mateusz ~go?ć_mateusz (Gość)02.07.2023 11:58

Mój wujek tam pracuje i mieszka w Wieluniu i dojeżdża codziennie tam samochodem a do mie przyjeżdża zadko

34


500zlh ~500zlh (Gość)02.07.2023 11:40

Znam większą dziurę tylko że jej nie widać z kosmosu chociaż jest nieziemska to taki paradoks

30


Torfiorz ~Torfiorz (Gość)10.05.2022 22:10

Jakie 200 m dawno na samym dole to dobija do 400

27


Xhek ~Xhek (Gość)08.05.2022 16:53

Ile ta dziura ludzi wyżywiła ...

240


go?ć_janusz ~go?ć_janusz (Gość)08.05.2022 18:35

Chyba nie widzielista mojej Grażyny

67


Sebastian Bukakke ~Sebastian Bukakke (Gość)08.05.2022 16:58

heh pracuję tam ;)

65


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat