W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, naukowcy, przedstawiciele służb mundurowych, właściciele firm współpracujących przy projekcie oraz mieszkańcy. Złożono kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem i odczytano uchwałę Rady Gminy nadającą nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości ulicy przy Gminnym Ośrodku Kultury, która biec będzie przez całe MTI. Poświęcenia obiektu dokonał biskup Marek Marczak, który razem z parlamentarzystami – senatorem Wiesławem Dobkowskim, posłami Grzegorzem Lorkiem i Cezarym Grabarczykiem, rektorem Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbertem Sczygiolem, starostą piotrkowskim Piotrem Wojtysiakiem, przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Domańską i wójtem Marcelim Piekarkiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Zwiedzaniu MTI towarzyszył wykład o rodzinie Enderów wygłoszony przez Andrzeja Nitka.
Moszczenickie Tereny Inwestycyjne powstały w miejscu Moszczenickich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Popadający w ruinę teren odstraszał samym wyglądem. Brakowało pomysłu, pieniędzy i odwagi. Stagnacja trwała przez dziesięciolecia. - Powiedzieliśmy sobie, że po sukcesie E-leadera musimy teraz coś zrobić z terenami po byłej „Bawełniance” - wspomina Piekarek. Sam pomysł w swej prostocie był genialny: za zewnętrzne pieniądze przygotujemy tereny inwestycyjne i wypromujemy gminę gospodarczo. Sztuką było znalezienie środków i napisanie dobrych wniosków. W Moszczenicy udało się jedno i drugie. Urzędnikom pomogli naukowcy z Politechniki Częstochowskiej i Politechniki Łódzkiej. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne dostały ponad 4,3 mln dotacji. Całość kosztowała ponad 6,5 mln złotych.
Projekt MTI objął kompleksowe przygotowanie oraz całkowite uzbrojenie 3,5 ha terenów – od kanalizacji, poprzez drogi i zagospodarowanie terenu, po sieć światłowodową. Dziś do dyspozycji inwestorów są zarówno gotowe powierzchnie biurowe w nowo oddanym budynku, jak i działki pod budowę własnych obiektów. Władze gminy liczą, że zainwestują tu firmy z branży IT.