Marcin Cecotka (MC): - W Maglu pytaliśmy naszych słuchaczy, jak zachęcić mieszkańców do zamieszkania w Piotrkowie. Gdyby to od pani zależało, jakie decyzje podjęłaby pani, aby zachęcić ludzi do tego, żeby tutaj zostali?
Elżbieta Sapińska prezes TBS (ES): - Jedną z ofert taniego mieszkalnictwa jest TBS. U nas można już zamieszkać we własnym mieszkaniu za 30 tys. złotych.
MC: - Właśnie o tym przede wszystkim będziemy dzisiaj rozmawiać. A ten nabór dotyczy lokali przy ul. Broniewskiego. Kto może się zgłosić?
ES: - W zasadzie każdy, kto posiada dzisiaj, a nie będzie posiadał na moment oddania lokalu, tytułu prawnego do oddania starego lokalu ( można się go pozbyć) lub ten, kto chce zmienić swój stary lokal na nowy albo ten, kto szuka nowego lokalu.
MC: - Jakie to są lokale?
ES: - Bardzo różne. Od jednopokojowych do trzypokojowych. Od maleńkich – trzydziestu paru metrów do siedemdziesięciu paru metrów.
MC: - A ile jest tych lokali?
ES: - W tej chwili planujemy budowę 67 lokali.
MC: - Jak one są wyposażone?
ES: - Będą wyposażone we wszystkie media, ciepło systemowe. Nie będzie tam gazu, natomiast będą elektryczne kuchnie indukcyjne; nowoczesne wyposażenie z kompletnym białym montażem, czyli lokale wyposażone w urządzenia sanitarne. Zresztą we wszystkich blokach korzystamy z najnowszych technologii.
MC: - A jak jest cena lokali, o których rozmawiamy?
ES: - Bardzo łatwo sobie to przeliczyć. Ponieważ trzeba liczyć, że u nas metr kwadratowy lokalu kosztuje około 820 złotych, więc za lokal trzydziestoparometrowy cena wynosi poniżej 30 tysięcy. I odpowiednio więcej za większy lokal.
MC: - A jakie jest zainteresowanie tą ofertą TBS-u?
ES: - Zainteresowanie lokalami TBS jest zawsze bardzo duże. Natomiast nie ukrywam, że nie mamy jeszcze pełnej obsady, dlatego chcemy zapromować tę nową lokalizację. Myślę, że jest bardzo korzystna, sympatyczna dzielnica i zaczynamy nowe osiedle.
MC: - Właśnie, bo to jest początek budowy nowego osiedla. W tym miejscu. Dlaczego akurat tam?
ES: - Bo tam otrzymaliśmy aport. Jesteśmy spółką miejską, otrzymujemy od właściciela, czyli miasta - aporty gruntowe. I taka jest polityka miasta, aby mieszkalnictwo przerzucać na wschodnią część miasta.
MC: - Gdzie jeszcze będą takie miejsca, w których będą mogły powstawać bloki TBS-u?
ES: - Mamy nadzieję, że właśnie tam. Tam jest potencjalnie miejsce na cztery nowe budynki, natomiast działek miejskich jest więcej i liczymy na kolejne aporty.
MC: - Powiedziała pani, że to zainteresowanie zawsze jest duże. O czym to świadczy pani zdaniem?
ES: - O tym, że ta forma się sprawdza w Piotrkowie. My nie startujemy od zera. Mamy już pełnoletność – firma ma osiemnaście lat, więc wszyscy nasi najemcy są dowodem na to, że TBS sprawdził się w Piotrkowie.
MC: - A jak to jest ? Z jednej strony buduje się ciągle nowe mieszkania, nowe bloki w Piotrkowie, a z drugiej jak się szacuje, kilka tysięcy osób w ostatnich latach opuściło nasze miasto. Czy pani potrafi to wyjaśnić?
ES: - Trudne pytanie. Natomiast ludzie całe życie szukają czegoś lepszego i ten, kto mieszka w warunkach mało powiedzmy sprzyjających, będzie zawsze szukał jakiegoś lepszego startu w życiu, lepszego mieszkania i to jest właśnie taki początek. TBS może być początkiem, bo jeszcze nie dodałam dlaczego nasza oferta jest taka korzystna. Ponieważ ta partycypacja jest zwrotna. Jeśli zmienią się plany życiowe związane z wyjazdem, z innym miejscem pracy, partycypacje zwracamy.
MC: - Czy najemcę obejmuje ochrona w postaci ustawy o ochronie?
ES: - Bardzo dobre pytanie. To jest właśnie również ta pewność bytu u nas, dlatego, że najemca jest chroniony ustawą. Nasza umowa najmu jest oparta na ustawie o najmie lokali, więc stąd wynika ochrona.
MC: - Zainteresowanie jest duże. Czy są to osoby młode czy w sile wieku?
ES: - Na przestrzeni kilku lat, od kiedy pracuję w TBS-ie było bardzo różnie.
MC: - Czyli to się zmienia?
ES: - Zmienia się teraz, oprócz ludzi młodych wiele starszych małżeństw chce poprawić swoje warunki. Często partycypuje u nas w naszych lokalach.
MC: - A wcześniej to byli przede wszystkim ludzie młodzi?
ES: - Tak, a poza tym zmieniła się sama ustawa. Dlatego, że kiedyś partycypant nie mógł być najemcą. A teraz wręcz przeciwnie - musi być najemcą.
MC: - Przypomnijmy, gdzie i w jakich godzinach można się zgłaszać, będąc zainteresowanym lokalami przy ul. Broniewskiego?
ES: - Codziennie w godzinach od 8.00 do 15.00 w dziale mieszkaniowym w TBS-ie al. 3 Maja 31. Zapraszam również na stronę internetową TBS-u, gdzie mamy wszystkie rozkłady mieszkań natomiast najlepiej udać się osobiście, ponieważ część lokali jest już zarezerwowanych.
MC: - Jak wygląda płatność?
ES: - Całość partycypacji to 25 wartości lokalu. Płatności są rozkładane na raty, natomiast pierwsza wpłata dotycząca umowy przedwstępnej to jest tysiąc złotych. Będzie wymagalna do końca marca 2016 r. Do końca maja pierwsza część partycypacji w wysokości 5 tysięcy, a później reszta partycypacji rozłożona na trzy raty.
/Artykuł sponsorowany