Modne meble do sypialni
Jak w każdej dziedzinie rzemiosła, tak i w stolarstwie obowiązują pewne kanony, od których nie sposób uciec. Decyduje o tym m.in. ich ponadczasowość oraz uniwersalność. Wśród tzw. evergreenów prym z pewnością wiodą:
1. Meble w kolorze naturalnym
Jak świat długi i szeroki, sypialniane meble drewniane lub ich imitacje cieszą się niesłabnącą popularnością. Drewno jest materiałem szlachetnym, o unikatowej strukturze, która wpływa na zindywidualizowany wygląd każdego mebla w. Ową cechę starają się odtwarzać producenci zajmujący się wytwarzaniem mebli drewnopodobnych – słoje, wybarwienia, nierzadko sęki to tylko nieliczne przykłady zabiegów przybliżających płytę MDF do surowca oryginalnego.
Drewniane meble pasują do każdego rodzaju pomieszczenia, niezależnie od aranżacji. Jedynym warunkiem jest tutaj dopasowanie odcienia lakieru oraz designu.
2. Meble w kolorze białym
Obecnie przeżywają drugą młodość, m.in. za sprawą postępującej popularyzacji kuchennych, salonowych czy sypialnianych mebli angielskich i prowansalskich. Potrafią w ciekawy sposób ozdobić każde wnętrze, zwłaszcza jeśli są misternie wykonane. Biel jest nieco mniej uniwersalna niż naturalne drewno, stąd jej łączenie z jasnymi beżami ścian lub mało kontrastującymi podłogami nie wszystkim musi przypaść do gustu. Natomiast białe meble w roli przeciwwagi dla soczystych barw zdają się wręcz wymarzone. Ponadto sprawdzają się one zarówno w przypadku stylu klasycznego, jak i nowoczesnego.
2. Meble w odcieniach szarości
W Polsce nie są jeszcze zbyt popularne, jednak na Zachodzie robią już prawdziwą karierę. Największym wzięciem cieszą się ciepłe odcienie szarości, które wzbogacają pomieszczenia o unikatowy styl. Z jednej strony jest to ukłon dla neutralności, bowiem szarość rzadko kiedy bywa efektowna, a z drugiej strony afirmacja awangardy. Szarym lakierem mogą być z powodzeniem pokryte zarówno klasyczne meble do sypialni, jak i najprostsze konstrukcje przypominające wojskowe szafki. Stąd umeblowanie w kolorze szarym znajduje poklask wśród klientów z najróżniejszych grup wiekowych.
3. Meble w kolorze czarnym
Bogato rzeźbione czarne komódki i ociężałe witryny rodem z horrorów mamy już dawno za sobą. Obecnie czerń stosuje się prawie wyłącznie w procesie produkcji nowoczesnych mebli do sypialni bądź salonu. Zgrabne prostopadłościenne moduły nie sprawiają przytłaczającego wrażenia, a srebrne okucia (złoto i mosiądz również wypadły z obiegu) wprowadzają nieco ożywienia i przydają futurystycznego charakteru.
Czerń to ostatni, a zarazem najmniej uniwersalny z evergreenów. Czarne umeblowanie nie sprawdzi się bowiem w małych pomieszczeniach, gdzie nadmiernie zdominowałoby przestrzeń.
4. Modne kolory wyraziste
W większości przypadków meble o efektownych barwach nie mogą się poszczycić szczególną uniwersalnością, bo z zamysłu mają one przykuwać uwagę. Poniżej prezentujemy listę najodważniejszych kolorów, którymi coraz częściej ozdabia się meble sypialniane i nie tylko:
- żółty,
- miętowy,
- emeraldowy,
- koralowy,
- purpurowy,
- granatowy.
Kolory te często występują w połączeniu z evergreenami, czyli bielą, szarością i czernią. Dzięki temu zachowana jest niezbędna równowaga, a barwy mocno nasycone nie dominują pomieszczeń. Doskonale sprawdzają się też w przypadku nowoczesnych szaf sypialnianych na wymiar, dostępnych pod adresem www.zyjkomfortowo.pl. Uzupełnione taflami luster, aluminiowymi wykończeniami lub szkłem Lacobel, stanowią dobry wstęp, od którego można rozpocząć przygodę z futurystycznymi aranżacjami.
Istnieje też druga szkoła, która każe łączyć meble w sypialni o intensywnych barwach z kontrastującym wystrojem wnętrz, przykładowo: pokryta krwistym lakierem stara komoda na tle chabrowej ściany lub garderoba w kolorze fioletowym, ustawiona w sypialni udekorowanej cytrynową tapetą. Jest to z pewnością opcja dla najodważniejszych dekoratorów.
Decydując się na określoną kolorystykę mebli sypialnianych, należy przede wszystkim brać pod uwagę własne upodobania. Dopiero później przychodzi pora na modę i eksperymenty. Radzimy jednak nie odcinać się od nich zupełnie, aby nie odebrać sobie szansy na stworzenie unikatowej, ponadczasowej aranżacji, która nie opatrzy się po kilku latach. Czy to łóżko, czy szafka, czy wreszcie garderoba w sypialni, każdy mebel może być małym dziełem sztuki, o ile tylko mu się na to pozwoli.