artykuł sponsorowany

Nie tylko firmy kurierskie – gdzie znajdzie zatrudnienie agent celny?

Czwartek, 13 kwietnia 2023
Handel międzynarodowy z roku na rok obejmuje coraz więcej towarów. Aby transakcje mogły dochodzić do skutku, konieczne są nie tylko odpowiednie przepisy (i nierzadko traktaty handlowe między państwami), ale też osoby, które będą takie wymiany kontrolować. To główne zadanie agentów celnych. Czym dokładnie zajmują się osoby, zatrudnione w tym zawodzie, gdzie znajdą pracę oraz co trzeba zrobić, by zostać agentem celnym?
Nie tylko firmy kurierskie – gdzie znajdzie zatrudnienie agent celny?

Agent celny – wiedza i obowiązki

 

Głównym zadaniem agenta celnego jest kontrola wymiany towarów między przedsiębiorcami z Polski i z zagranicy. To z kolei oznacza, że osoba, która pracuje na tym stanowisku nie tylko sprawdza przewożony towar (i weryfikuje, czy wszystko odbywa się zgodnie z przepisami), ale też kontroluje dokumenty i czuwa nad tym, by towary były prawidłowo zabezpieczone. Jednocześnie sporo osób utożsamia agenta celnego z celnikiem – czyli urzędnikiem państwowym. Tymczasem agenci celni są zatrudniani również przez prywatne przedsiębiorstwa; dodatkowo wykonują swoją pracę nie tylko w miejscowościach przygranicznych, ale często też w miastach na terenie całego kraju.

Agenci celni muszą posiadać co najmniej podstawową wiedzę z zakresu prawa administracyjnego, finansowego i celnego. Dodatkowo przydaje się też znajomość części zagadnień z transportu czy logistyki.

 

Gdzie znajdzie pracę agent celny?

 

Osoby, które chcą znaleźć zatrudnienie w charakterze agenta celnego, na pewno mogą szukać w firmach kurierskich. Przedsiębiorstwa świadczące usługę międzynarodowego przewozu towarów muszą zatrudniać osoby, które dokładnie prześwietlają wszystkie paczki, sprawdzają poprawność dokumentów czy kontaktują się – w razie problemów lub wątpliwości – z klientami. Oprócz tego, ze względu na specyfikę zawodu, agenci celni znajdą zatrudnienie również w terminalach lotniczych, kolejowych i samochodowych, agencjach obsługi portów rzecznych, morskich i lotniczych, firmach spedycyjnych i logistycznych, a także – oczywiście – agencjach i izbach celnych. Ponadto agenci celni mogą również założyć własną działalność gospodarczą, m.in. w zakresie transportu i spedycji.

 

Agent celny – kurs roczny

 

Kurs – agent celny – prowadzi m.in. Żak. Kursanci uczą się w trybie zaocznym, a cały kurs trwa 140 godzin. Na zajęciach poznają podstawy prawa cywilnego i administracyjnego, uczą się o obrocie towarowym w ujęciu celnym, podatkowym i statystycznym, przyswajają przepisy prawa celnego (razem z postępowaniami i instytucjami celnymi), a także poznają podstawy logistyki oraz gospodarcze i logistyczne procedury celne. Nie brakuje też zajęć z zakresu transportu międzynarodowego i spedycji, podstaw psychologii, czy nawet – treningu umiejętności personalnych. Tym samym osobom, które chcą pracować jako agent celny, kurs Żaka pozwoli na szybkie przyswojenie najistotniejszej wiedzy i zdobycie umiejętności niezbędnych do pracy w tym zawodzie.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat