Narada Służby Więziennej w Sulejowie. Rozmawiali o Systemie Dozoru Elektronicznego

Region Piątek, 24 lipca 202019
W czwartek (23 lipca) w sulejowskim Oddziale Zamiejscowym Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach odbyło się spotkanie robocze funkcjonariuszy Służby Więziennej odpowiedzialnych za działanie Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE) w kraju. Naradzie przewodniczył dyrektor biura dozoru elektronicznego Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. SDE gen. Paweł Nasiłowski, który wręczył funkcjonariuszem specjalne listy gratulacyjne od ministra za zapewnieni sprawnego funkcjonowania systemu w okresie pandemii.

Ładuję galerię...

- Można uznać, że System Dozoru Elektronicznego od 2011 roku jest w pełni wdrożony na terenie Rzeczypospolitej. Jego wdrożenie trwało od 2009 roku i aktualnie jest drugim w Europie. Od 18 wrześnie 2009, kiedy w dozorze rozpoczął odbywanie kary pierwszy skazany do tego tygodnia system objął już łącznie 105 tys. 720 Polaków i Polek. Na chwilę obecną w systemie czynnie odbywa karę 4553 osób – podsumował dotychczasowe funkcjonowanie SDE gen. Paweł Nasiłowski.


Pełnomocnik ministra sprawiedliwości podkreślił, że SDE jest najskuteczniejszym sposobem ochrony pokrzywdzonych przed przestępcami w przypadku sądowego zakazu zbliżania się.


Od 31 marca bieżącego roku wprowadzono zmiany w SDE i rozszerzono zakres osób, które mogą być nim objęte. - Aktualnie w systemie karę może odbywać osoba skazana na łączny wyrok do 18 miesięcy. Wcześniej ta górna granica wynosiła 12 miesięcy – mówił gen. Paweł Nasiłowski.


Funkcjonariusze Służby Więziennej zwracali uwagę również na walory resocjalizacyjne systemu. Sąd może na osoby objęte nakładać różne obowiązki np. leczenia w przypadku uzależnionego lub podęcia pracy, gdy ktoś konsekwentnie jej w dotychczasowym życiu unikał. Dodatkowo skazany nie jest poddany całkowitej izolacji i pozostaje w kontakcie ze społeczeństwem.


Ostatnią zaletą SDE, na którą generał zwrócił uwagę jest jego dużo niższy koszt dla skarbu państwa, niż osadzenia w więzieniu. - Miesięczny koszt wykonania dozoru elektronicznego wynosi 724 zł, a koszt pobytu przez taki sam czas w zakładzie penitencjarnym to 3500 zł – podkreślał.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

opaska ~opaska (Gość)24.07.2020 10:19

A od kiedy będą obowiązkowe opaski, nakładane przez obecny niezawisły sąd, dla obywateli drugiej kategorii, niechętnych obecnej, jedynie słusznej władzy i nie uczęszczających na obowiązkowe niedzielne msze święte.

30


gość ~gość (Gość)24.07.2020 10:15

Ale majom fajne brzuchy

41


rick ~rick (Gość)24.07.2020 09:06

porażka naszego kraju że wiekszość ludzi zarabia mniej na rękę niz koszt utrzymania więźnia przez miesiąc. my mamy swoich oprawców - kiedyś zabijał Piłat, dzisiaj zabija fiskus...

31


ap ~ap (Gość)24.07.2020 09:02

Przyjemna i dość ciekawie urządzona sala gimnastyczna.

40


gość ~gość (Gość)24.07.2020 09:00

Ja pierdziu 3500zł za utrzymanie więźnia super to co oni tam codziennie magolanda wcinają

31


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat