artykuł sponsorowany

Mniszek lekarski a mlecz – czym się różnią, jak pozbyć się ich z ogrodu?

Piątek, 11 marca 2022
Wiele osób sądzi, że mlecz to synonim rośliny o nazwie mniszek lekarski. Nic bardziej mylnego.
Mniszek lekarski a mlecz – czym się różnią, jak pozbyć się ich z ogrodu?

Co prawda są one dość podobne, jednak warto wiedzieć, że czym innym jest mniszek lekarski a mlecz to nie jest ta sama roślina. Różnią się pod wieloma względami, jedna z nich stosowana jest w medycynie naturalnej, druga z kolei jest zwykłym chwastem. Jak odróżnić mniszek lekarski od mlecza?

 

Mniszek lekarski i mlecz polny – różnice

 

Mylne przekonanie o tym, że mlecz polny i mniszek lekarski wywodzi się z tego, że obie rośliny mają bardzo podobny pokrój. Są one ze sobą spokrewnione, ponieważ obie pochodzą rodziny astrowatych. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że mlecz polny ma jedną, długą łodygę, z której wyrastają łodygi boczne, na których z kolei tworzą się kwiatostany. Natomiast w przypadku mniszka lekarskiego, kwiaty pojawiają się na szczycie każdej pojedyncze, bezlistnej łodygi.

 

Mniszek pospolity i mlecz polny – chwast czy dobroczynna roślina?

 

Mniszek i mlecz mają jeszcze jedną cechę wspólną, która jest wyjątkowo nielubiana przez ogrodników – obie te rośliny są bowiem bardzo plenne. Oznacza to, że rośliny te bardzo łatwo i szybko rozsiewają się po polach, łąkach i nieużytkach, a także w przydomowych ogrodach. Mlecz polny przede wszystkim rozmnaża się przez rozłogi korzeniowe, mniszek lekarski zaś przez roznoszone przez wiatr nasiona. Popularne i uwielbiane przez dzieci dmuchawce, to właśnie przekwitnięty mniszek lekarski, którego nasiona tylko czekają, aż rozniesie je wiatr. Obie rośliny traktowane są jako chwast, z tą jednak różnicą, że mniszek to roślina o dobroczynnym działaniu i różnorodnym zastosowaniu w ziołolecznictwie, a także w kuchni. Walcząc więc w ogrodzie z plagą mniszka lekarskiego, warto pomyśleć jak go wykorzystać.

 

Mniszek lekarski – jak skorzystać z jego dobroczynnych właściwości?

 

Mniszek lekarski, jak sama nazwa wskazuje, powszechnie wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. W liściach mniszka znajdują się bowiem barwniki, które skutecznie zwalczają wolne rodniki, a do tego są bogate w magnez, potas, krzem, a także witaminy. Do leczniczego zastosowania zwykle wykorzystuje się liście oraz korzeń mniszka, czasami również kwiaty. Liście mniszka lekarskiego można również wykorzystać w kuchni, jako składnik sałatki. Z suszonych liści mniszka wykonuje się różnego rodzaju napary, o właściwościach moczopędnych, a także oczyszczającym wątrobę. Z kolei z kwiatów mniszka można przygotować smaczne wino lub syrop wykrztuśny.

 

Mniszek lekarski w ogrodzie – jak z nim walczyć?

 

Mimo iż mniszek lekarski to roślina o dobroczynnym działaniu i wielu prozdrowotnych właściwościach, to nie jest ona zbyt pożądanym elementem ogrodowych aranżacji. Przez to, że rozsiewa się bardzo łatwo, wielu ogrodników każdego lata rozpoczyna walkę z mniszkiem. Niestety nie jest ona łatwa. Opryski na chwasty są pomocne, jednak jest to pomoc krótkotrwała, właśnie z powodu wysokiej plenności tej rośliny. Najskuteczniejszą metodą walki z większością chwastów jest dbanie o dobrą kondycję trawnika, optymalne podlewanie, nawożenie, a także odchwaszczanie. Efektywne odchwaszczanie wiąże się jednak z pracą fizyczną i ręcznym usuwaniu chwastów, wraz z korzeniami.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat