W badaniach wzięło udział 114 osób w wieku od 18 do 50 lat, które doświadczały od 4 do 14 epizodów migrenowych miesięcznie. Wszystkie osoby przyjmowały leki przeciwmigrenowe, przy czym połowa z nich dodatkowo przez trzy miesiące praktykowała jogę.
Uczestnicy wykonywali ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe pod okiem instruktora przez godzinę trzy razy w tygodniu, a następnie ćwiczyli samodzielnie w domu pięć razy w tygodniu.
Każda z osób prowadziła dziennik, w którym zapisywała informacje na temat długości trwania i siły migren, a także przyjmowanych leków.
Po przeanalizowaniu danych badacze ustalili, że grupa praktykująca jogę doświadczała migren o 48 proc. rzadziej niż w momencie rozpoczęcia badań, a bóle były łagodniejsze. W przypadku osób tylko przyjmujących leki częstotliwość migren zmniejszyła się o 12 proc. Analogicznie zmniejszyła się liczba leków przeciwmigrenowych stosowanych przez obie grupy.
„Leki przeciwmigrenowe rzeczywiście przynoszą ulgę jedynie u około połowy osób cierpiących na migrenowe bóle głowy. Nasze badania wskazują, że joga nie tylko pomaga złagodzić ból, ale także zmniejsza koszty związane z zakupem leków” – komentuje dr Rohit Bhatia, autor analizy. (PAP)