Mieszkańcy zakładnikami handlujących? Piekło na hali targowej

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 16 grudnia 2019104
Jedni chcą wyjechać z osiedla, by zdążyć na czas do pracy, drudzy rozstawiają swoje stragany, często zasłaniając kierowcom wyjazd z osiedlowych uliczek. Awantury, wyzwiska, kopanie w samochód, rękoczyny są niemal na porządku dziennym na terenie hali targowej w Piotrkowie, a co gorsza nie zanosi się na to, by sytuacja miała ulec zmianie. - Dlaczego mieszkańcy są zakładnikami handlujących?! - grzmią mieszkańcy bloków na osiedlu Piastowskie.
Mieszkańcy zakładnikami handlujących? Piekło na hali targowej

- To, co się dzieje rano na targu jest absolutnie poniżej wszelkiej krytyki. Mieszkańcy są zakładnikami handlujących. Rozumiem, że trzeba zarabiać na życie, ale wydaje mi się, ze trzeba pogodzić interesy wszystkich, a nie robić coś kosztem kogoś - mówi pani Anna, mieszkanka bloku przy ul. Mieszka I. - Najbardziej chyba problematyczny jest odcinek ulicy Mieszka I między skrzyżowaniem z Targową a skrzyżowaniem z Sienkiewicza. Osoby handlujące na tym krótkim odcinku - raptem 2 - 3 stoiska - rozstawiając towar, podjeżdżają pod stragany busami, mocno utrudniając ruch w tym miejscu.

 

Kobieta opowiada, jak mieszkańcy osiedla we wtorki i piątki o świcie, spiesząc się do pracy, robią slalom gigant, często blokując przez to ruch. - Przejeżdża się tam na milimetry, a straż pożarna nie przejechałaby na pewno – dodaje piotrkowianka. - Przy gorszych warunkach atmosferycznych jest jeszcze gorzej. Ostatnio byłam świadkiem sytuacji, gdy jakaś kobieta, próbując wyminąć busy i stragany, zahaczyła o firanki, które spadły na ziemie. Jakiś mężczyzna (chyba z tego straganu) rzucił się na samochód, zaczął walić w niego pięściami i krzyczeć, na miejscu tej kobiety wezwałbym policję, ale pewnie jak wszyscy spieszyła się do pracy, a nikt nie ma czasu tam stać i się kłócić. Teren jest duży, władze miasta powinny w końcu pomóc mieszkańcom i tak wyznaczyć miejsca do handlowania, żeby mieszkańcy mogli rano bez problemu pojechać do pracy.

 

Choć o komentarz wystąpiliśmy do biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie, odesłano nas bezpośrednio do Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jej członkiem jest m.in. komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie Jacek Hofman. Z statystyk tej formacji wynika, że w 2019 roku strażnicy podjęli około 140 interwencji dotyczących parkowania w miejscu obowiązywania zakazu zatrzymywania i postoju we wtorki i piątki w rejonie ulic Mieszka I, Piastowskiej i Targowej. - Głównie na zgłoszenie mieszkańców – mówi J. Hofman. - Część interwencji dotyczyła również zgłoszeń od osób prowadzących działalność handlową o zajęciu ich miejsca do handlu przez zaparkowane na zakazie samochody. W efekcie strażnicy stosowali przewidziane prawem środki, a więc udzielali pouczeń, nakładali mandaty karne lub kierowali wnioski do sądu o ukaranie sprawcy. Z pewnością funkcjonowanie targowiska ma wpływ na przyległe osiedle i ruch drogowy w tym rejonie. O ile do Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wpłyną konkretne wnioski dotyczące propozycji zmian, np. z Rady Osiedla - zostaną rozpatrzone.

 

Taki wniosek wpłynie na pewno, pismo złożyła już jedna z mieszkanek osiedla, a z powagi problemu doskonale zdają sobie sprawę członkowie RO Piastowskie, z którymi o sprawie rozmawialiśmy dokładnie rok temu. - W zasadzie nic się nie zmieniło – mówi Jarosław Krak, przedstawiciel RO. - Jako mieszkaniec osiedla nie zauważyłem żadnych zmian. Jeśli chodzi o działanie Rady, to w ostatnim czasie wpłynęło do nas pismo od mieszkanki osiedla, która miała "przygodę" z jednym z kupców targowiska. To była… dramatyczna wiadomość, mieszkanka pisze między innymi o odbywających się tam dantejskich scenach. Mówi także o agresji niektórych handlujących. Wnosi o stworzenie petycji do władz miasta, z prośbą o "ucywilizowanie” fragmentu Mieszka I, od skrzyżowania z ulicą Targową do skrzyżowania z Sienkiewicza. RO zajmie się pismem naszej mieszkanki podczas najbliższego posiedzenia, prawdopodobnie dopiero w styczniu.

 

Problemy komunikacyjne na terenie hali targowej w Piotrkowie narastają od lat, niestety nic nie wskazuje na to, że cokolwiek się zmieni.


Zainteresował temat?

4

5


Zobacz również

Komentarze (104)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

vol ~vol (Gość)16.12.2019 21:04

Nikt nie kopie aut na porządku dziennym,są sporadyczne spory kto ma racje i tyle.Tak samo dzieje się u mieszkańców okolicy Fokusa.Są to sprawy które można rozwiązać logistycznie.Hala Targowa istniała za mojego pradziadka i jego dziadka.To miejsce jest związane z historią Piotrkowa.To on wiele lat temu był częścią tego miasta.Tu z okolicznych wiosek zjechli ludzie coś kupili coś sprzedali i Piotrków był w tym wszystkim.wpływała kasa do miasta.Wiec znamy historie tego miasta.Hala targowa była tam dawno temu przed nami.To jest tradycja ma swją historie którą zna co 30 mieszkaniec tego miasta.Jeżeli ktoś kupuje mieszkanie w rejonie hali targoej to wiedział co tu się dzieje kupił taniej a teraz chce sprzedac za wiecej zarobić.Niszcząc hale targową zniszczycie tradycje miasta która historycznie jest z nią związana

79


gość ~gość (Gość)16.12.2019 16:54

Ale ostatnio, bardzo ta hala wszystkim przeszkadza mimo że targowisko istnieje od kilkudziesięciu lat, jak nie podwyżki opłat to teraz nagle mieszkańców nie na rękę, a może ktoś ma inny plan co do tego terenu?? Najlepiej wykurzyc handluj?cych.

105


po studiach ~po studiach (Gość)16.12.2019 21:38

Nie ma szans żeby coś drgnęło w temacie bo na wstępie potrzebna jest decyzja czy w tym regionie ma być handel uliczny (wtedy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający niezbędne inwestycje) czy ma go nie być. A kto taką decyzję w mieście jest w stanie podjąć to nie wiem.

40


gość ~gość (Gość)16.12.2019 21:18

Co za czasy przyszły? Tylko pogarda i hejt wobec drugiego człowieka? Targ istnieje bo są kupujący,każdy ma prawo wyboru gdzie i co kupuje..Ale czemu zaraz wrzucać zaraz wszystkich do jednego worka i obrażać?! To też są ludzie którzy mają rodziny i chcą pracować..

55


~PT ~~PT (Gość)16.12.2019 16:49

A gdzie mój komentarz? . Przecież był zgodny ze wszystkimi punktami regulaminu. Proszę o upublicznienie go.

63


jodła ~jodła (Gość)16.12.2019 21:12

teraz to na hali mozna kupic nabial jaja warzywka a co do ubran to spodnie np kupie juz za 40zl a bluski itd to po 12zl nauczyl sie czlowiek chodzic na hale to teraz nikomu nie pasuje

54


obiektywny ~obiektywny (Gość)16.12.2019 21:10

Ogłosić przez UM konkursu na plan zagospodarowania przestrzennego terenu wokół hali targowej na osiedlu Sienkiewicza (tak jak hali Relax) i będzie wiadomo co można i należy tam zrobić w uzgodnieniu ze wszystkimi zainteresowanymi a szczególnie z potencjalnymi inwestorami.(chyba, że wystarczające są wcześniejsze opracowania zlecone przez Pana Staszaka i jego aktualne zainteresowanie tematem. Wtedy RO będzie miała konkret w walce z UM obieganie realizacji doprowadzenia tej części miasta do zgodności z XXI wiekiem.

32


gość ~gość (Gość)16.12.2019 20:11

Nikt nie każe wam tam mieszkać

714


gość ~gość (Gość)16.12.2019 17:23

Pogonić to towarzystwo

91


gość ~gość (Gość)16.12.2019 17:10

A służby to tylko są jak źle przejdziesz przez ulicę

62


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat