Stanowisko S. Cubały to, jak przyznał, odpowiedź na sygnały ze strony Urzędu Miasta o chęci przejęcia szpitala i przychodni. Przedstawiciele władz miasta przypomnieli o tym na konferencji prasowej 8 listopada, a na magistrackiej stronie zamieścili zapis korespondencji, z której wynika, że Piotrków rzeczywiście deklarował gotowość do przejęcia szpitala i przychodni (ale tylko tych na terenie miasta). - Ciągle są jakieś nieporozumienia, jeśli chodzi o wspólną organizację służby zdrowia na terenie miasta. Jest propozycja, by przekazać szpital i przychodnie dla Piotrkowa, by opieka mieszkańców miasta była lepsza. Pamiętajcie, że prawie 70 % (pacjentów piotrkowskich przychodni - przyp. red) to mieszkańcy Piotrkowa. Wtedy według własnego uznania i własnych pomysłów tę opiekę miasto mogłoby realizować - tłumaczył.
Przypomnijmy, że spór powiatu i miasta trwa już od dłuższego czasu. Biura prasowe tak Starostwa, jak i Urzędu Miasta, publikują kolejne oświadczenia, w których wzajemnie obarczają się winą za obecną sytuację w piotrkowskiej służbie zdrowia.
Dotarliśmy do pisma, które Stanisław Cubała przekazał prezydentowi Krzysztofowi Chojniakowi oraz przewodniczącemu Rady Miasta, Marianowi Błaszczyńskiemu. Oto jego treść:
Zarząd Powiatu Piotrkowskiego z uznaniem przyjął wypowiedzi przedstawicieli władz miasta Piotrkowa wyrażone w trakcie konferencji prasowej, w dniu 8 listopada 2017 r, a odnoszące się do woli przejęcia przez miasto szpitala wraz z przychodniami. Traktujemy te stwierdzenia jako ponowne podjęcie przez samorząd miasta Piotrkowa (powiatu grodzkiego), tematu przejęcie od powiatu piotrkowskiego prowadzenia szpitala przy ul. Roosevelta 3 i powiązanych z nim poradni. Uzasadnia to niezmienna od kilkudziesięciu lat statystyka przyjęć: ponad 75% pacjentów w poradniach i ponad 60% pacjentów w szpitalu to mieszkańcy miasta.
Należy przypomnieć, że Zarząd Powiatu Piotrkowskiego nie tylko w 2012 roku, ale również w styczniu 2016 i lutym 2017 proponował zrealizowanie powyższych rozwiązań, ale inicjatywy te nie zostały podjęte przez Prezydenta Piotrkowa. Zarząd Powiatu ponawia deklarację przekazania władzom miasta Piotrkowa prowadzenia zadań w zakresie ambulatoryjnej i szpitalnej opieki zdrowotnej, licząc, że tym razem dojdzie do porozumienia z władzami miasta.
Zdaniem Zarządu Powiatu Piotrkowskiego aktualnie istnieją zdecydowanie lepsze, aniżeli w minionych latach, okoliczności podjęcia i zrealizowania tego typu działań z uwagi na konsekwentną politykę zdrowotną rządu i Rady Powiatu Piotrkowskiego skoncentrowane na konsolidacji publicznej służby zdrowia oraz stabilności finansowej publicznych placówek zdrowotnych.
Stanowisko powiatu przekazaliśmy do biura prasowego Urzędu Miasta. Czekamy na reakcję i komentarz magistratu w tej sprawie.