ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Mały ale własny - ile kosztuje budowa małego domu

Piątek, 23 marca 2018
Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Większość mężczyzn stawia sobie za cel życiowy wybudowanie swoich własnych, przysłowiowych „czterech ścian”. Mają przecież "obowiązki": spłodzić syna, posadzić drzewo i wybudować dom. Są jednak tacy, którzy ze względu - na ich zdaniem - wysokie koszty nie decydują się na postawienie domu. Tymczasem wybudowanie własnego lokum, jeśli jest dobrze zaplanowane, wcale nie musi oznaczać wielkich wydatków.
Mały ale własny - ile kosztuje budowa małego domu

Analizując koszty budowy, bardzo ważne jest wcześniejsze rozeznanie. Przed przejściem do etapu budowania domu, należy mieć przygotowany projekt oraz wstępny kosztorys, który pozwoli oszacować ile środków musimy na to przeznaczyć. Dla osób, które nie mają doświadczenia w stawianiu domów i nie są w stanie samodzielnie się do tego przygotować, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do specjalistów, którzy za niewielkie pieniądze mogą pomóc. Budowanie swoich tzw. „czterech ścian” wiąże się, także z szybkim podejmowaniem decyzji, które często trzeba podjąć jeszcze przed rozpoczęciem prac. Dotyczy to przede wszystkim wielkości i kształtu budynku. Obecnie, najczęściej wybiera się domy o powierzchni nie przekraczającej 120 m2. Taka wielkość pozwala na zredukowanie kosztów budowy, ale także daje mieszkańcom komfort w życiu codziennym. Natomiast jeśli chodzi o kształt, to im mniej jest on skomplikowany, tym cena będzie niższa.


Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas budowy domu to dobór technologii, które różnią się zarówno materiałami, ale także i późniejszą eksploatacją. Bardzo ważne są różnice dotyczą budowy samej konstrukcji nośnej oraz zewnętrznych ścian domu. W dalszym ciągu najczęściej wybierane są domy murowane, w których to użycie przy wznoszeniu ściany jednowarstwowej cegły lub pustaków stanowi materiał termoizolacyjny budynku. Dzięki temu, zimą w pomieszczeniach utrzymuje się ciepło, zaś latem dłużej odczuwalny jest chłód.
Planując budowę warto pamiętać, że zatrudnienie rzetelnej firmy budowlanej to podstawa. Dom ma służyć na długie lata, a więc ważne jest, aby wszystko zostało zrobione solidnie. Chcąc jednak wprowadzić pewne oszczędności, inwestor może spróbować sam wykonać kilka, prostych czynności.


Wybudowanie domu to niełatwe zadanie, które wymaga dużych środków finansowych. Jeśli jednak przed rozpoczęciem prac poczynione zostaną odpowiednie przygotowania, można dzięki temu wiele zaoszczędzić. Zakupienie projektu oraz przygotowanie kosztorysu nie wiąże się z dużymi kosztami, a pozwala przygotować inwestora do całej budowy.

 

Projekty można kupić m.in. TUTAJ i TUTAJ (dla posiadaczy wąskich działek)


Zainteresował temat?

7

13


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat