MILTON ACADEMY ORCHESTRA w Piotrkowie

Niedziela, 11 marca 201214
Koncertowali na całym świecie, podziwiała ich publiczność m.in. w Anglii, Pekinie, Hong Kongu, Wiedniu, Dublinie, Nowym Jorku i Montrealu. W niedzielę, 11 marca, zagrali dla piotrkowian. Amerykańscy akademicy z Milton Academy Chamber Orchestra wystąpili w murach kościoła farnego.
foto Jarek Mizerafoto Jarek Mizera

W niedzielne popołudnie w murach piotrkowskiej Fary rozbrzmiały dźwięki klasycznych i współczesnych standardów w wykonaniu Milton Academy Chamber Orchestra. 80 członków tej cenionej i znanej na świecie uniwersyteckiej orkiestry symfonicznej z Massachiusetts w USA pod batutą Donalda Dregalla wykonało przed piotrkowską publicznością m.in. kompozycję „Wjazd królowej Sheba do Salomona” Georga Friedricha Händla (w naszym kraju utwór znany także pod tytułem „Przybycie królowej Saby”), 103 Symfonię Josepha Haydna, uwerturę do opery „Impresariusz” autorstwa Mozarta oraz słynne dzieło hiszpańskiego skrzypka i kompozytora Pablo de Sarasate zatytułowane „Zigeunerweisen”.  


W repertuarze piotrkowskiego występu młodych muzyków zza oceanu nie zabrakło także współczesnych kompozytorów amerykańskich. Akademicy zagrali m.in. „Koncert na saksofon i orkiestrę” autorstwa Clarea Grundmana oraz „American Elegy” Franka Ticheliego.  


Piotrkowska publiczność była oczarowana występem uniwersyteckiej orkiestry, co wyraziła rzęsistymi brawami. Warto dodać, że piotrkowski koncert Milton Academy Chamber Orchestra był jej jedynym występem w regionie łódzkim. Do naszego miasta muzycy przyjechali wprost z trasy koncertowej po Niemczech. Organizatorem występu akademików w naszym mieście był Łódzki Dom Kultury. „Koncert Milton Academy Chamber Orchestra był jedną z pierwszych, ale nie ostatnich inicjatyw, która udowadnia, że Łódzki Dom Kultury zmienia się w Regionalne Centrum Kultury i rzeczywiście „wychodzi” ze swą ofertą do mieszkańców całego województwa – mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK. Jestem pod ogromnym wrażeniem akustyki piotrkowskiego kościoła farnego oraz frekwencji piotrkowian, dlatego też mam już w planach kolejne inicjatywy kulturalne. Tak, jak wcześniej zapowiadałem, nie zapominam o Piotrkowie. Chcę w moim rodzinnym mieście, organizować wspólnie z Łódzkim Domem Kultury wiele wspaniałych wydarzeń, chcę by Piotrków i jego mieszkańcy z innymi miastami regionu brał czynny udział  w projektach przygotowywanych przez ŁDK.”

Warto jeszcze dodać, że Milton Academy Chamber Orchestra, której dyrygentem jest Donald Dregalla, to  jedna z dwóch  symfonicznych orkiestr uczelnianych w Milton. Orkiestra liczy blisko 80 osób, a w jej repertuarze znajdują się znane utwory muzyki klasycznej, m. in. J. Haydna, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, P. Sarasate, kompozytorów czeskich i rosyjskich. Orkiestra istnieje od 1980 r.  i  koncertowała w wielu stanach USA, a tradycją w jej działalności jest to, że co dwa lata odbywa koncertową podróż odwiedzając różne kraje świata. Zespół brał udział w wielu festiwalach, m. in. w Anglii, Pekinie, Hong Kongu, Wiedniu, Montrealu, Pradze. Młodzi muzycy prezentują wysoki poziom artystyczny, stanowią muzyczną wizytówkę Milton Academy. W tym roku na trasie podróży orkiestry znalazły się Niemcy oraz Polska, kraje do których muzycy zawitali po raz pierwszy.

 

Agawa 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Myśliciel Myślicielranga11.03.2012 22:04

Cytuję:
Massachiusetts w USA


W USA znajduje się stan, który nazywa się Massachusetts.

00


szch ~szch (Gość)11.03.2012 22:00

6) Jeśli tłumaczymy tytuł opery Mozarta na polski, to w języku polskim funkcjonuje tytuł "Dyrektor teatru", a nie żaden "Impresariusz".

00


szch ~szch (Gość)11.03.2012 21:34

5) Pablo de Sarasate, a nie Sarasatre. Trochę dziwne robić błędy w nazwisku kompozytora i w tytule utworu, który uważa się za "słynne dzieło".

00


szch ~szch (Gość)11.03.2012 21:21

Pani Agawa nie powinna pisać na tematy, o których nie ma pojęcia. Nie byłem na tym koncercie, natomiast wiem, że:
1) Nie ma takiego utworu jak „Wjazd królowej Sheba do Salomona”. Zapewne chodzi o "Przybycie królowej Saby" (rzeczywiście po angielsku Saba to "Sheba") z oratorium "Salomon i Królowa Saby".
2) Nie wiedziałem, że Handel pisał symfonie, a tym bardziej aż 103. Zapewne chodzi o Haydna, który napisał 108 symfonii.
3) Co to za amerykański kompozytor ten Grundman? Pisanie samego nazwiska sugeruje, że jest on bardzo znany. Ja go jednak nie znam i chętnie poznam, ale chciałbym poznać imię.
4) "Zigeunerweisen", a nie "Ziguenerweisen".

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat