Letnie studio Strefy FM w Radomsku

Strefa FM Wtorek, 25 sierpnia 20152
Kolejne plenerowe studio Strefy FM tym razem pojawiło się w Radomsku na Placu 3 Maja. Co słychać, co można zobaczyć, co ciekawego dzieje się w mieście i czym radomszczanie mogą się pochwalić?

Ładuję galerię...

Wiadomość od pani prezydent

 

W letnim studiu zabrakło prezydent Anny Milczanowskiej, która od kilku dni jest na urlopie. Zdążyła ona jednak przekazać wiadomość dla radia i jego słuchaczy: - Miło mi gościć Strefę FM na terenie naszego miasta i dziękuję Wam za dotychczasową współpracę. Nadal są wakacje, ale to dla miasta okres bardzo intensywnych prac. Sporo dzieje się w sferze inwestycyjnej: za 3 - 4 miesiące zakończy się remont wiaduktu kolejowego, zwanego przez nas "mostkiem". Przejazd pod nim przez wiele lat był nieczynny, a teraz z PKP PLK chcemy go udrożnić i rozbudować drogi wokół niego. To potężna inwestycja – kosztuje nas około 8 milionów złotych. Wykonujemy dużo prac na drogach lokalnych, remontujemy chodniki. Wiele inwestycji będzie prowadzonych na jesieni – będą to inicjatywy poświęcone rekreacji, jak np. rozbudowa terenów między ulicą Leszka Czarnego a Jagiellońską, tam ma powstać boisko wielofunkcyjne. Remontujemy szkoły i przygotowujemy je do nowego roku szkolnego.

 

Decyzje obywateli

 

Radomsko to także jedno z pierwszych miast, które wprowadziło budżet obywatelski. W tej kwestii wypowiedziały się Hanna Gorczyńska – koordynator zespołu ds. budżetu obywatelskiego i Katarzyna Bałut, członek zespołu konsultacyjnego. Na co radomszczanie mogą wydać milion złotych zawarty w obywatelskim funduszu? - Regulamin nie narzuca żadnych ograniczeń. Wszystko, co mieści się w zadaniach własnych gminy, będzie można zgłaszać – mówi Gorczyńska. - Ruszamy z naborem projektów od 1 (potrwa on do 15 września). W sobotę, 29 sierpnia w Urzędzie Miasta odbędzie się maraton pisania wniosków, który na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości odnośnie zgłaszania projektów, zapraszamy – dodaje Bałut.

 

Podczas maratonu do mieszkańców wyjdą urzędnicy, w tym naczelnicy merytorycznych wydziałów – Wydziału Inwestycji, Ochrony Środowiska czy Geodezji. Okres od 15 września do 7 grudnia (bo wtedy rozpocznie się trwające tydzień głosowanie) będzie czasem intensywnej kampanii informacyjnej i zachęcania do swoich inicjatyw. - Ponadto obniżyliśmy próg wiekowy. Nawet 16-latek będzie mógł za zgodą rodzica lub prawnego opiekuna składać wnioski lub głosować – mówi Katarzyna Bałut.

 

Radomsko pięknieje?

 

- Z całą pewnością Radomsko się zmieniło, ale oczekiwania mieszkańców są zdecydowanie większe, jeżeli chodzi o wygląd centrum miasta. Planujemy spore zmiany w alejach Jana Pawła II. Szykujemy się do dużego projektu unijnego dotyczącego renowacji brzegów Radomki. Projektujemy termomodernizację głównego budynku Urzędu Miasta, czy modernizację generalną basenu – to praktycznie budowa nowego obiektu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rewitalizacja to proces ciągły i złożony – mówi wiceprezydent miasta Wojciech Ślusarczyk. - Niestety, większość nieruchomości w centrum stanowią tereny prywatne i tutaj będziemy musieli rozmawiać z właścicielami odnośnie wykorzystania pewnych obiektów i remontów elewacji.

 

Trzej bracia

 

Jedną z kulturalnych perełek Radomska jest Różewicz OPEN Festiwal. Na ten temat udało się porozmawiać z koordynatorką wydarzenia Krystyną Michalską. - Tadeusz i Stanisław urodzili się w Radomsku i spędzili tu młodzieńcze lata. O trzecim, najstarszym bracie, urodzonym w Osjakowie poecie Januszu, do tej pory wiedziało niewiele osób. Wybitni twórcy, którzy nas odwiedzają, mówią, że dopiero za sprawą festiwalu dowiedzieli się o jego istnieniu - mówi Michalska. Pamięć o wszystkich trzech artystach jest stale pielęgnowana, a to za sprawą Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza, również dzięki rozmaitym przedstawieniom teatralnym odgrywanym w różnych stylistykach. Z kolei pod Miejskim Domem Kultury stanęło dwumetrowe... krzesło. To atrybut, będący hołdem dla reżysera Stanisława Różewicza, najmłodszego z braci.

Warto dodać, że Tadeusz pracował w radomszczańskim Famegu. Wiąże się z tym ciekawa anegdota. - To bardzo krótki epizod, znaleźliśmy kartotekę, którą prowadził Tadeusz. Napisał w niej, że samowolnie opuścił miejsce pracy przez majstra, pod którego kuratelą pracował. Ten miał mu powiedzieć: "Z ciebie, Różewicz, nic nie będzie!...". Czas pokazał jednak, jak bardzo mylił się majster.

 

Miasto przyciąga inwestorów

 

Na Placu 3 Maja pojawił się także Jarosław Wojdełko, szef Biura Obsługi Inwestora. Kiedyś radomszczańska podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej należała do jednej z najlepiej prosperujących. Czy tak, zdaniem Wojdełki, jest nadal? - Myślę, że tak. Należymy do ścisłej czołówki. Wymieniłbym trzy obszary, które moim zdaniem rozwijają się najlepiej: Łódź, Kutno i Radomsko – odpowiada.

W mieście nadal działają tak duże firmy jak Indesit czy Jysk. - Mamy 14 działających podmiotów, 18 aktów notarialnych, jeśli chodzi o sprzedaż strefową i sprzedaliśmy ponad 100 ha gruntów. Spodziewamy się kolejnych działań inwestycyjnych. Strefa działa. Rola miasta w tym, by zatrzymać potencjalnych partnerów. Inwestor musi poczuć, że jest pożądany w danym mieście – przekonuje Wojdełko.

 


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

thanks god for the radio ~thanks god for the radio (Gość)30.08.2015 12:01

00


czy był doradca? ~czy był doradca? (Gość)25.08.2015 13:28

Czy w zastępstwie Pani Anny Milczanowskiej pojawił się jej polityczny doradca Bartłomiej Misiewicz z Łomianek pod Warszawą?

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat