Advertisement

Kolejne kontrowersje wokół turnusów rehabilitacyjnych

Strefa FM Środa, 06 kwietnia 201639418
Zgłosiła się do nas zaniepokojona piotrkowianka, która już od 4 lat nie dostała dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego z środków PFRON.
Kolejne kontrowersje wokół turnusów rehabilitacyjnych

- Wiem, że są przypadki, kiedy młodzież niepełnosprawna z niewielkimi dysfunkcjami dostaje dofinansowanie co roku. Ja mam o tyle kłopotliwą sytuację, że mam znaczny stopień niepełnosprawności, a już od 4 lat nie przyznano mi tego dofinansowania - tłumaczy mieszkanka Piotrkowa. - Ta refundacja jest dosyć duża jak na warunki piotrkowskie. 4 lata temu przyznano mi ok. 900 zł – dodaje.
Padły również zarzuty ze strony piotrkowianki, że w zarządzeniu, które reguluje warunki przyznania dotacji są punkty, które są sprzeczne. - W punkcie 3 tego zarządzenia jest, że dorosłe osoby niepełnosprawne ze znacznym czy umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą wyjeżdżać co 3 lata, a w punkcie 4 te same osoby mogą jeździć co 2 lata. Korzystając z tego zapisu blokują miejsce innym niepełnosprawnym – zauważa piotrkowianka.

Wnioski na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych ze środków PFRON w 2015 roku rozpatrywane były na podstawie zarządzenia nr 88 wydanego przez prezydenta Piotrkowa. Na jego mocy w pierwszej kolejności z dofinansowania mogą skorzystać dzieci i młodzież niepełnosprawna do 16 roku życia albo do 18 roku życia ucząca się i niepracująca, bez względu na stopień niepełnosprawności. W dalszej kolejności młodzież niepełnosprawna od 18 roku życia do 24 roku życia ucząca się i niepracująca, bez względu na stopień niepełnosprawności, która nie korzystała w 2013 roku i 2014 roku z dofinansowania. Trzecie w kolejce są dorosłe osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności albo równoważnym, które nie korzystały w 2013 roku i 2014 roku z dofinansowania. We wszystkich tych przypadkach z dofinansowania mogą korzystać również opiekunowie tych osób. Zarządzenie zawiera dodatkowo punkt, według którego w czwartej kolejności młodzież powyżej 18 roku życia i dorosłe osoby niepełnosprawne (wymienione w 2 i 3 kolejności) mogą skorzystać z dofinansowania, jeśli nie dostały go w 2014 roku. To jest właśnie punkt, który miał stać w sprzeczności z poprzednimi. Jest jednak tylko kolejną możliwością na pozyskanie dofinansowania.

Zgłosiliśmy się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który na mocy zarządzenia prezydenta odpowiada za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków oraz wypłatę środków.  - Pragnę nadmienić, że ograniczone środki finansowe w 2015 roku nie pozwoliły na przyznanie dofinansowania wszystkim osobom niepełnosprawnym spełniającym kryteria i znajdującym się w grupie osób, które uwzględniono w pierwszej kolejności. O przyznanym dofinansowaniu decydowało więc nie tylko spełnienie ww. kryteriów, ale również kolejność złożonego wniosku - wyjaśnia Zofia Antoszczyk dyrektor MOPR.
- Weryfikację dotyczącą korzystania przez osoby niepełnosprawne z dofinansowania do turnusu ze środków PFRON w poszczególnych latach przeprowadza pracownik MOPR Centrum Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych. Wnioski opiniowane są przez Zespół Opiniujący, w skład którego wchodzą: przedstawiciel Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta PT, przedstawiciel osób niepełnosprawnych, przedstawiciel Stowarzyszenia Diabetyków oraz 5 pracowników Ośrodka – dodaje dyrektor.

Pieniędzy na dofinansowanie turnusów brakuje co roku. Choć MOPR w tym roku dostał więcej środków niż w roku ubiegłym, nadal wystarczy ich na dofinansowanie tylko połowy złożonych wniosków. Wprowadzenie zasady, że decyduje również kolejność złożenia wniosku pomogła usprawnić wydawanie decyzji bez wartościowania, które ze schorzeń dolegających wnioskodawcy jest poważniejsze. Ważne jest zatem, aby składać wniosek już w styczniu, a nie czekać z nim do ostatniej chwili.


Zainteresował temat?

4

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Iza ~Iza (Gość)07.04.2016 11:46

Ma pani słabe plecy....

10


do ~dotchła pani wózku ~do ~dotchła pani wózku (Gość)06.04.2016 20:54

Jak to nie ma? Jest w "Tygodniu Trybunalskim".

10


dotchła pani wózku ~dotchła pani wózku (Gość)06.04.2016 20:46

Dlaczego nigdzie nie ma ,że chojniak lekką ręką obdarował kościoły w mieście kwotą 300.000 tys. złotych!
Rozdawnictwo publicznych pieniędzy trwa!

81


marpiob ~marpiob (Gość)06.04.2016 13:48

Znam osoby jeżdżące na te turnusy co dwa lata. Ale te turnusy trudno nazwać turnusami rehabilitacyjnymi . To są turnusy wypoczynkowe. Czy PFRON nie wie o tym? Czy nikt nie sprawdza co tam się dzieje? Wszyscy udają że wszystko jest w porządku. A pieniądze są marnowane.

121


okoń ~okoń (Gość)06.04.2016 13:03

coś tu śmierdzi

61


OBYWATEL RP moszczenica ~OBYWATEL RP moszczenica (Gość)06.04.2016 11:55

są tacy co jeżdżą po dwa razy do roku na wiosnę i na jesień zależy do jakiego lekarza się chodzi w ptb czy łodzi albo kogo znasz w zusie znam to pewnych źródeł pracując w szpitaliku

82


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat