„Jest taka cierpienia granica...” – Miłosz w Bibliotece

Czwartek, 04 sierpnia 20110
Wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Piotrkowie Trybunalskim zachęcamy do obejrzenia wystawy książek ze zbiorów MBP pt. „Dzieła Czesława Miłosza”, przygotowanej z okazji obchodów Roku Miłosza w Polsce.
fot. MDCarchives, na licencji Creative Commons 3.0fot. MDCarchives, na licencji Creative Commons 3.0

Piotrkowska książnica posiada w swoich zasobach dużą kolekcję utworów Miłosza. Dzięki temu na wystawie udało się pokazać bogactwo i różnorodność twórczości noblisty, na którą składa się poezja, eseje, szkice, powieści, przekłady, prace historycznoliterackie, a także listy i dzienniki.

To poezja stanowi najważniejszą część twórczości Czesława Miłosza. Dlatego wystawa prezentuje przede wszystkim dorobek poetycki z różnych okresów działalności tego wielkiego twórcy. Na wystawie umieszczono tomiki poezji wydane oddzielnie oraz w większych zbiorach, m. in. „Druga przestrzeń”, „Hymn o perle”, „Nieobjęta ziemia”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Poematy”, „Tak mało”, „To”, „Traktat moralny”, „Traktat poetycki”, „Wiersze ostatnie” oraz „Antologia osobista”.

Miłosz był też autorem tłumaczeń na język polski pisarzy z angielskiego i francuskiego kręgu językowego, a także poezji powstałej w języku jidysz. Na wystawie znalazł się obszerny wybór przekładów poetyckich pt. „Mowa wiązana”, a także tomiki poezji Thomasa Stearnsa Eliota i zaprzyjaźnionej z Miłoszem Denise Levertov oraz zbiór przekładów haiku dokonanych przez poetę z angielskich tłumaczeń.

Ciekawą pozycją prezentowaną na wystawie jest antologia współczesnej poezji polskiej „Postwar Polish Poetry” w przekładzie Miłosza i w jego własnym wyborze. Część wystawy poświęcona twórczości translatorskiej noblisty, obejmuje też jego przekłady biblijne, wśród których znalazły się księgi Starego i Nowego Testamentu, m. in. Księga Hioba, Księga Psalmów, Księga Mądrości, Ewangelia według św. Marka i Apokalipsa.

Na wystawie znalazły się ponadto dwie znaczące w dorobku pisarza powieści „Zdobycie władzy” i „Dolina Issy” oraz liczne eseje filozoficzne, literackie i polityczne, a także dziennik z lat 1987-1988 pt. „Rok myśliwego”. Ekspozycję uzupełnia podręcznik do historii literatury polskiej przeznaczony dla amerykańskich studentów, tom zawierający polskie przekłady wykładów Miłosza o poezji , wygłoszonych na Uniwersytecie w Cambridge oraz zbiór listów „Zaraz po wojnie. Korespondencja z pisarzami 1945-1950”.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia w holu przed Czytelnią dla dorosłych, w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Jerozolimskiej 29.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat