artykuł zewnętrzny

Jak zadbać o porządek wokół budowy domu?

Wtorek, 28 lutego 2023
Budowa domu jest procesem, który generuje odpady i to w sporej ilości. Warto jeszcze przed rozpoczęciem robót zaplanować sposoby na zapanowanie nad budowlanym chaosem. Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie wymagana jest przez prawo, a zachowanie porządku na placu budowy pomoże też usprawnić wykonywanie robót i ulepszyć logistykę działań.
Jak zadbać o porządek wokół budowy domu?

Teren wokół budowy a prawo

 

Przepisy prawa budowlanego zobowiązują do zachowania porządku na terenie prowadzonej budowy. Odpowiedzialnością kierownika budowy jest utrzymywanie ładu i stosowanie się do przepisów na podobnych zasadach, jakie dotyczą właściciela nieruchomości. Oznacza to, że kierownik budowy nie tylko odpowiada za sam teren inwestycji, np. aby na placu pojawił się niezbędny kontener na śmieci. Opowiada też za teren w najbliższym otoczeniu budowy. Jednym z ważniejszych obowiązków właścicieli posesji jest konieczność porządkowania chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości, będących wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego. Jeśli wiec budowa prowadzona jest w miesiącach zimowych, kierownik budowy pamiętać musi więc o uprzątnięciu śniegu, lodu czy błota wokół posesji, jeśli wymagają tego przepisy. 

 

Choć nie zbudujemy samodzielnie całego domu, jeżeli mamy odpowiednich uprawnień, to o niektóre elementy możemy zadbać sami. Jeżeli jesteśmy zarówno inwestorami, jak i wykonawcami prac budowlanych i np. dokonujemy samodzielnej przebudowy tarasu czy też wykonujemy jakiekolwiek prace remontowe bez pomocy zewnętrznej ekipy budowlanej, z oczywistych względów to my sami odpowiadamy za porządek na naszym terenie. Do nas należy wówczas odpowiedzialne gospodarowanie odpadami, wywiezienie śmieci oraz posprzątanie posesji, które umożliwi korzystanie z niej i wygodne użytkowanie nieruchomości oraz najbliższego terenu wokół.

 

Wszechogarniający gruz

 

Piętrzący się gruz to stały element każdego placu budowy. Wśród odpadów znajdują się zwykle cegły i beton, zaprawy, styropian, który bywa częścią izolacji budynku, kawałki rynien, różnego rodzaju blach. Jeśli budowa jest już na etapie wykończenia pomieszczeń, dochodzą do tego kawałki płytek, kafelków, fragmenty desek podłogowych, folie malarskie itp. Kontener na odpady jest konieczny, ponieważ tego rodzaju śmieci nie wyrzuca się do kubłów na odpady komunalne. Co więcej, nie można odpadów budowlanych przetrzymywać na posesji bez pojemnika, ponieważ istnieje ryzyko przedostania się szkodliwych substancji, np. klejów z płytek czy pozostałości farb do gleby. To prosta droga do zanieczyszczenia środowiska.  Niektóre kontenery wyposażone są w zamykane klapy, co chroni lekką zawartość (np. folie i styropian) przed porwaniem przez wiatr.

 

Gruz jest ponadto ciężki i trudny do przenoszenia. Oznacza to, że usunięcie dużych ilości gruzu z budynku, działki lub innego miejsca bez odpowiedniego kontenera byłoby zadaniem skrajnie wyczerpującym. Sposobem na zapanowanie nad gruzem jest umieszczenie kontenera (lub kontenerów) na posesji i ograniczenie rozprzestrzeniania się nieczystości po całej działce. 

 

Zapełniony kontener

 

Jeżeli kontener został już zapełniony odpadami, a nadal generują się kolejne śmieci, nie wolno dopuścić do sytuacji, kiedy pojemnik zostaje przepełniony. Oczywiście, porządek na budowie jest ważny, ale zachowanie czystości nie może odbywać się kosztem przepełnionych do granic możliwości kontenerów. Takie postępowanie jest niebezpieczne. Zawartość kontenera może wypaść w czasie transportu, zaś sam kontener ma swoją ładowność, która nie powinna być przekraczana. Najlepiej skontaktować się z firmą, od której wynajęty został pojemnik. Nastąpi wówczas wywóz odpadów i możliwe będzie podstawienie pustego kontenera. Lokalne firmy wynajmujące odpłatnie kontenery, jak gruz-alibaba.pl oferują zwykle wywóz gruzu w cenie całej usługi, w skład której wchodzi podstawienie kontenera, możliwość jego użytkowania przez określony czas, odebranie przez firmę pojemnika wraz z zawartością i legalna utylizacja odpadów. 

 

Na koniec warto przypomnieć, że porządek na terenie prowadzenia robót budowlanych to też kwestia odpowiedniej organizacji pracy. Przydatne może być więc wydzielenie specjalnego miejsca na składowanie materiałów budowlanych oraz narzędzi czy sprzętów, które będą wykorzystane na późniejszych etapach, tak, aby nie zajmowały one miejsca i uwagi podczas prowadzenia aktualnych robót. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie zaplecze socjalne.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat