artykuł sponsorowany

Jak stworzyć i sfinansować projekt edukacyjny skrojony na potrzeby młodych ludzi?

Piątek, 11 sierpnia 2023
Stworzenie własnego projektu edukacyjnego nie jest łatwym zadaniem. Kluczowy jest tutaj nie tylko etap planowania, ale również pozyskanie dofinansowania. Uczestnicząc w projekcie edukacyjnym, młodzi ludzie mogą odkrywać i rozwijać swoje mocne strony i zdolności, których być może wcale nie są jeszcze świadomi. Doświadczanie siebie jako osoby zdolnej do uczenia się, pomysłowej i sprawczej zwiększa odwagę do stawiania czoła nowym wyzwaniom.
Jak stworzyć i sfinansować projekt edukacyjny skrojony na potrzeby młodych ludzi?

Określ temat i wyznacz cele

 

Praca nad projektem powinna rozpocząć się od zapoznania się z wymogami edukacyjnymi, jakie są stawiane wobec uczniów. Mowa tutaj zarówno o podstawie programowej, jak i egzaminach i podręcznikach. Należy także określić, jakie umiejętności mogą się uczniom przydać podczas realizacji projektu — w tym celu warto pamiętać o dokładnym przeanalizowaniu programu wychowawczego danej szkoły.

 

Każda placówka edukacyjna zmaga się ze swoimi własnymi problemami. W procesie tworzenia projektu należy je przeanalizować i zastanowić się, jak możemy zminimalizować je lub rozwiązać. Warto również porozmawiać z uczniami i zapytać ich, co obecnie najbardziej ich martwi, co najbardziej cieszy i co najbardziej interesuje. Zgromadzenie takich informacji ułatwi określenie tematu projektu.

 

Dopiero wówczas można zacząć uzupełniać diagnozę na wybrany temat, analizując  literaturę i wykonując wnikliwy research. Wtedy ustala się też cele ogólne wg. metody SMART (akronim od ang. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound, dosł. sprytny). Nasze cele zatem powinny być specyficzne, mierzalne, ambitne, realistyczne i terminowe. Konkretne zadania przypisywane są w kolejnych etapach.

 

Znalezienie dofinansowania

 

Realizacja projektów edukacyjnych wymaga nie tylko zaangażowania zespołu, ale również pozyskania środków finansowych. Dlatego też powstał program Edukacja Inspiracja, który wspiera nauczycieli i nauczycielki z małych miejscowości w odkrywaniu potencjału w uczniach i w rozwijaniu ich zainteresowań poprzez realizację projektów edukacyjnych.

 

Celem programu jest wyjście poza schemat standardowych zajęć szkolnych. Mowa o docenieniu nauczycieli, budowaniu społeczności, wymianie wiedzy i dobrych praktyk, a także inwestowaniu w unikatowe pomysły. Edukacja Inspiracja to program skierowany do nauczycieli z małych miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców. Wyróżnione osoby mogą liczyć na finansowanie w wysokości do 4 500 zł.

 

Prezentacja efektów i monitoring działań

 

Nauczyciel decyduje, jaką rolę będzie pełnić w projekcie. Realizacja poszczególnych etapów powinna być dokładnie udokumentowana, by można je było później zaprezentować w atrakcyjny sposób.

 

Po przydzieleniu konkretnych zadań nauczyciel monitoruje, jak przebiegają prace projektowe. Pomocne mogą być wówczas cykliczne spotkania, na których będą omawiane relacje z podjętych działań i podczas których uczniowie będą mogli wymieniać się swoimi spostrzeżeniami.

 

Aktywność uczniów powinna angażować także lokalną społeczność. Dobrym pomysłem jest więc nawiązanie współpracy z ośrodkami kultury, innymi szkołami, organizacjami pozarządowymi lub mediami, które pomogą w promocji projektu.


Więcej na stronie: https://efc.edu.pl/programy/edukacja-inspiracja


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat