Jak podnieść zdolność kredytową, aby zwiększyć szansę na udzielenie pożyczki?
Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa określa możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego z odsetkami w terminie określonym w podpisanej z bankiem umowie. Kształtowana jest przede wszystkim na podstawie dotychczasowej historii regulowania zobowiązań, a także płatności w terminie.
Czynniki te stanowią dla banków podstawowe narzędzie do oceny ryzyka, które może generować potencjalny klient. Im lepsza i dłuższa historia kredytowa, tym większa zdolność kredytowa.
Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?
Na zdolność kredytowa wpływa kilka czynników. Najważniejsze z nich to:
· wysokość dochodów - podstawowym kryterium jest comiesięczny dochód brutto, a także wartość zobowiązań. Bank bierze pod uwagę różnicę miedzy obydwoma parametrami.
· Źródło uzyskiwania dochodu - banki zwracają uwagę czy jest to umowa o pracę, zlecenie, o dzieło i na jaki okres udzielana. Osobom zatrudnionym na umowę o pracę zdecydowanie łatwiej uzyskać kredyt. W przypadku umowy zlecenia i o dzieło, banki mniej przychylnie podchodzą do udzielenia pożyczki ze względu na brak regularności wpływów.
· Wiek kredytobiorcy – czynnik ten ma bezpośredni związek z okresem kredytowania. Maksymalny okres kredytowania wynosi 35 lat. Najczęściej banki udzielają kredytu do okresu, w którym kredytobiorca skończy około 75- 80 lat.
· Okres kredytowania - Im dłużysz okres kredytowania, tym większa kwota do spłacenia. Jednakże wydłużenie ho, pozwala obniżyć wysokość miesięcznej raty, co bezpośrednio wpływa na zdolność kredytową.
Jak poprawić zdolność kredytową? – 5 cennych porad
Zastanawiacie się jak podnieść zdolność kredytową? Przedstawiamy przydatne rady:
1.Spłacaj kredyty w terminie.
Najważniejszym elementem wpływającym na poprawę zdolności kredytowej jest spłacanie zobowiązań w terminie. Dzięki temu staniesz się atrakcyjnym klientem dla banku.
2.Zadaj o dobrą historię kredytową.
Regularne spłacanie zobowiązań sprawi, że dla banków staniesz się atrakcyjnym klientem. Zadbaj oto, aby nie istnieć w żadnych bazach. Widnienie w bazie BIK może uniemożliwić zaciągnięcie pożyczki i jednocześnie obniża Twoją zdolność kredytową.
3.Zbuduj swoją historię kredytową .
Korzystaj z kredytów na mniejsze wydatki, aby zbudować swoją historię kredytową. Bez niej jestem anonimowym, a tym samym nieatrakcyjnym klientem. Pamiętaj jednak, aby spłacać raty w terminie.
4.Przemyśl każdy kredyt.
Zanim zdecydujesz się na kredyt, zastanów się czy jesteś w stanie go spłacać. Weź pod uwagę ryzyko jak np. utrata dochodu, niespodziewane wydatki.
5. Konsultuj się z bankiem.
W sytuacji jakichkolwiek problemów ze spłatą kredytu, wybierz się do banku i ustal nowe zasady spłaty. W ten sposób unikniesz negatywnej historii.