Inteligentne śmietniki - innowacja z Ciechanowa, za którą nie nadąża prawo

PAPKraj Poniedziałek, 02 marca 20205
Czterokrotny wzrost liczby segregujących śmieci w zabudowie wielorodzinnej i rozwiązanie problemu anonimowości w blokach mieszkalnych – takie efekty przyniosło zastosowanie w Ciechanowie inteligentnych pojemników na odpady. Miasto za ten projekt zdobyło nagrodę w konkursie Serwisu Samorządowego PAP Innowacyjny Samorząd 2020 w kategorii gminy miejskie.
fot. PAP/M.Kwiecińskifot. PAP/M.Kwieciński

W ubiegłym roku w Ciechanowie na jednym z osiedli wystartował innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów). Ten innowacyjny system umożliwia rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci.

 

Ideą projektu było na nowo zorganizowanie efektywnej i wysoce jakościowej zbiórki odpadów selektywnych już u źródła ich powstania, czyli w gospodarstwie domowym. Na osiedlu budynków wielorodzinnych ogólnodostępne, otwarte, narażone na podrzuty z zewnątrz i gryzonie pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych zastąpiono zbiorczymi instalacjami-gniazdami Elektronicznych Liczników Miejskich Odpadów (ELMO). Są to urządzenia mechaniczne naszpikowane elektroniką dostępową, pomiarową i kamerami monitoringu, w których znajdują się standardowe pojemniki 1100 litrów.

 

Wszystkie odpady, które trafiają do tych urządzeń są mierzone, ważone i katalogowane w bazie danych.

 

Mieszkańcy mają obowiązek posegregować odpady, umieścić je w torbie lub worku foliowym i nakleić etykietę z kodem w celu identyfikacji. Od tej chwili żaden odpad gospodarstwa domowego nie jest anonimowy. Rodzaj i masa odpadów jest przypisywana do indywidualnego konta gospodarstwa domowego, tworząc cenne statystyki i porównania. Gmina i zarządca nieruchomości ma informację, kto wywiązuje się z obowiązku segregowania odpadów komunalnych i prewencyjnie wykonuje działania wobec tych gospodarstw, które są poniżej średniej osiedla.

 

„Rozwiązanie to przyniosło nam fenomenalny efekt, ponieważ czterokrotnie wzrosła nam ilość segregowanych odpadów. Zmniejszyliśmy też liczbę pojemników na odpady zmieszane. Pilotaż na razie dotyczy ponad 300 gospodarstw domowych jednak chcemy rozwijać ten system na kolejnych osiedlach w naszym mieście” – deklarował prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński podczas gali wręczenia nagród Innowacyjny Samorząd 2020.

 

Kosiński dodał, że to także bardzo wygodne narzędzie, które dzięki specjalnej aplikacji na telefonie umożliwia mu bieżący podgląd systemu. „W każdej chwili wiem, ile jest tych odpadów w poszczególnych pojemnikach, a spółka, która odbiera odpady, jest na bieżąco informowana o poziomie zapełnienia poszczególnych śmietników”.

 

Prezydent Ciechanowa zwrócił przy tym uwagę, że inteligentne pojemniki są na tyle innowacyjnym rozwiązaniem, że nie nadążają za nimi zmiany prawne. „System póki co nie pozwala nam na wysyłanie indywidualnych kar. W świetle obowiązującego prawa, w przypadku stwierdzenia braku segregacji w zabudowie wielorodzinnej możemy zmienić deklarację dla całego bloku, a nie dla tego mieszkańca, który nie wywiązał się z selektywnej zbiórki. A więc póki co kara jest zbiorowa dla wszystkich. To jest przykład tego, że prawo nie nadąża za nowymi technologiami” – podkreślił Kosiński.

 

Prezydent zachęcał też innych samorządowców do odwiedzin Ciechanowa i zapoznania się z projektem. „Chętnie podzielimy się tym projektem z innymi samorządami" – zadeklarował. Dodał, że tymi rozwiązaniami zainteresowani są także Amerykanie i Chińczycy.

 

Nagrody Innowacyjny Samorząd 2020 w pięciu kategoriach wręczono w środę podczas uroczystej gali w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. Obok Ciechanowa laureatami, w poszczególnych kategoriach, zostali: miasto Gdynia, gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, gmina wiejska Klembów i Powiat Toruński.

 

W kategorii gmin miejskich, w której zwyciężyły ciechanowskie inteligentne śmietniki, wyróżnione zostały też:

- Tarnów - za projekt „System dynamicznej informacji pasażerskiej oparty na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC”;

 

- Piekary Śląskie - za projekt „Parkanizer – udostępnianie informacji o dostępności miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym”;

 

- Toruń - za projekt: „ChainDoc – pionierskie wdrożenie technologii blockchain w sektorze publicznym dla bezpiecznego obiegu dokumentów”.

 

Wśród finalistów kategorii „gmina miejska” znalazły się: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Giżycko, Gliwice (za 2 projekty), Głogów, Grudziądz, Jarosław, Jedlina- Zdrój, Józefów, Kielce, Legnica, Milanówek, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski (za 2 projekty), Piła (za 2 projekty), Piotrków Trybunalski, Rzeszów (za 2 projekty), Siemianowice Śląskie, Słupsk, Sosnowiec, Stalowa Wola, Świdnica, Świdnik, Wągrowiec, Wojkowice, Zabrze (za 2 projekty), Zgierz.

 

Do konkursu zgłoszono w sumie 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego. W kolejnych dniach będziemy informować o kolejnych nagrodzonych i wyróżnionych projektach.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marcin B ~Marcin B (Gość)03.03.2020 12:55

Super sprawa. Mam nadzieje ze na mojej wiosce tez takie będą

01


CoolMen ~CoolMen (Gość)02.03.2020 22:28

Zawsze słowo "inteligencja" kojarzyło mi się z ludzkim rozumem, zdolnością pojmowania, uczenia się, wyciągania wniosków i dlatego nazywanie zwykłego pojemnika na śmieci "inteligentnym" uważam za bzdurę i obrazę ludzi rzeczywiście myślących.

30


ten"nowy" przemysł też w ich rękach ~ten"nowy" przemysł też w ich rękach (Gość)02.03.2020 10:48

Powstaje nowy ogólnopolski przemysł "śmieci i ich odbiór", a ludziska "rozpaczają", że jakiś balcerowicz z lewandowskim przejeki za złotówkę poprzednie uprzemysłowienie Polski.

50


gość ~gość (Gość)02.03.2020 09:32

Proszę się przyjrzeć jak są odbierane odpady z Piotrkowskich osiedli. Wszystko zabiera jedną smieciarka. Tylko czekać jak zaczną szukać pieniążków i spółdzielnie mieszkaniowe obciążą kara a spółdzielnie ludzi za nie segregowane odpadów

40


wyborca ~wyborca (Gość)02.03.2020 07:43

To nic innego jak totalna inwigilacja . Po co sortować skoro większość miast odbierając odpady ładuje je do jednej śmieciarki więc jaki sens ma segregacja

120


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat