Grafiki Barbary Kacperczyk w piotrkowskim muzeum

Muzeum Piotrków Piątek, 08 listopada 20190
Wystawę grafiki Barbary Kasperczyk „Niepodległa" można już oglądać w Piotrkowie. Prezentowana jest w salach piotrkowskiego Muzeum od listopada do końca stycznia 2020 r.

Na ekspozycję składają się grafiki Barbary Kasperczyk, którym towarzyszy cykl prac krakowskiego plastyka Zdzisława Czermańskiego zatytułowany „Józef Piłsudski na Syberii". Twórczość Czermańskiego stała się inspiracją dla kobiety, która przetworzyła litografie wykonanych w latach 20. i 30. XX w. Poprzez dodanie im kolorów i utworzenie form przestrzennych na dwóch planach, stworzyła swoisty dialog z twórczością Czermańskiego. Artystka wypracowała własną technikę, która łączy druk cyfrowy z tradycyjnymi metodami odbitki graficznej. Widzom ukazane zostały zniszczenia papieru użytego do tych litografii, związane z dramatycznymi losami grafik ukrywanych podczas II wojny światowej. Każda zachowana w Polsce tzw. „Teka prac Czermańskiego" stawała się bowiem niemal symbolem oporu w okresie 1939-1989.

 


Barbara Kasperczyk-Gorlak (ur. 1976 r.) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2005 r. W 2007 r. uzyskała doktorat z grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykłada obecnie na wydziale grafiki APS w Gdańsku. Wypracowała autorską technikę graficzną, polegającą na łączeniu druku cyfrowego z tradycyjnymi metodami odbitki graficznej.

 

 

 

(materiały Muzeum Piotrków)

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat