Advertisement

Emeryci coraz częściej pracują. W Łódzkiem też?

Łódzkie Sobota, 13 kwietnia 201913
Na koniec 2018 r. ponad 747 tys. emerytów w kraju dorabiało do świadczenia pobieranego z ZUS. Liczba pracujących emerytów wzrosła przez ostatnie 4 lata o 30%. W naszym województwie dodatkowe dochody na koniec ubiegłego roku miało blisko 13% łódzkich emerytów, czyli 53 tys. spośród wszystkich emerytów w województwie.
fot. pixabayfot. pixabay

- W grudniu 2018 r. w województwie łódzkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował 53 tysiące emerytów opłacających składkę zdrowotną poza emeryturą, co oznacza, że osoby te posiadały dodatkowy poza samą emeryturą tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, wynikający  np. z zawarcia umowy o pracę, umowy zlecenia lub podjęcia działalności gospodarczej – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego.

 

Z danych Zakładu wynika, że łódzcy emeryci najczęściej zajmują się handlem detalicznym lub hurtowym, naprawą samochodów i motocykli. Pracują też w branży przetwórstwa przemysłowego, opiece zdrowotnej i społecznej oraz zajmują się działalnością w zakresie usług.

 

Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety, które stanowiły 56% tej populacji. Wyjątkiem jest województwo śląskie, gdzie wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni – 59,5%.

 

- Takie odwrócenie prawidłowości z okresu wieku produkcyjnego może wynikać z wielu przyczyn – zauważa dr Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Kobiety, mając niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, maja większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów.

 

Prawie 90% pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej.

 

Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w woj. mazowieckim (16,1%) i śląskim (15,2%), najmniej  w województwie podlaskim (2,1%).

 

Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupę stanowią osoby pracujące na umowę o pracę (39,2%), następnie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (29,2%) i osoby pracujące na umowę zlecenie (25,8%).

 

 

 

(materiały: ZUS Łódź)

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

2


Advertisement
Advertisement

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)13.04.2019 21:48

Ten co się narobi w życiu, na emeryturze nie będzie pracował, jedynie wyjątki ale to mało

41


To jest Polska ~To jest Polska (Gość)14.04.2019 08:54

Po przepracowaniu 42 lat mam 1.300 zł emerytury...

20


gość ~gość (Gość)13.04.2019 18:01

Popieram kontrolę w barach i restauracjach wyczyścić emerytów i młodzi mają pracę popieram bo jestem młodą mogę pracować w kawiarni

13


j. ~j. (Gość)13.04.2019 15:22

Jak tylko dożyję do swojego wieku emerytalnego, nie będę pracował ani dnia dłużej, tylko z radością zwolnię miejsce pracy dla kogoś młodszego. Uważam, że trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o to, żeby nie najgorzej zarabiać i wypracować sobie niezłą emeryturę. Wszystko ma swój czas. Podobnie, jak przedszkolak nie może np. iść do wojska, choćby mu się to bardzo podobało, podobnie emeryt nie powinien pracować, tylko odpoczywać. Na państwowych posadach siedzi sporo 70-latków i nawet starszych osób, które pobierają niezłe pensje, a wiadomo, że w tym wieku raczej nie jest się już wystarczająco sprawnym i robotę i tek muszą zrobić młodsi. Obecna władza chce wysyłać na przymusowe emerytury sędziów SN w wieku 65 lat, a pozwala, żeby na państwowych, urzędniczych posadach siedzieli ludzie w wieku np. 75 lat. Kiedyś obowiązywał pogląd, ze samo osiągnięcie wieku emerytalnego jest podstawą do zwolnienia pracownika. Teraz niestety tak nie wolno, bo kiedyś Sąd Najwyższy orzekła, że to nie wystarczy, że trzeba by udowodnić, że taki wiekowy np. urzędnik jest nieudolny, albo za często chodzi na zwolnienia, no... ale jak to zwolnić w takim trybie "zasłużonego" urzędnika? Znam wręcz kuriozalne przypadki, że osoby po 70-tce kurczowo trzymają się posad i nie chcą przejść na emeryturę, a biorą niezłe pensje. Oczywiście należy się domyśleć, że niewiele robią i żyją sobie wygodnie na koszt innych. Niektórzy nawet pobierają zarówno pensję, jak i emeryturę, bo kilka lat temu samo ukończenie wieku emerytalnego bez zwolnienia się z pracy uprawniało do pobierania emerytury i uważam, że jest to jedna wielka patologia!

71


gość ~gość (Gość)13.04.2019 14:57

Sam jesteś propagandowy !!!

20


gość ~gość (Gość)13.04.2019 14:43

Wprowadzić kontrolę i już młodzi mają pracę

62


gość ~gość (Gość)13.04.2019 14:07

Opodatkować tych emerytów co w kuchniach pracują i nie tylko

52


gość ~gość (Gość)13.04.2019 14:04

Kontrolę przede wszystkim w restauracji młodzi nie mają pracy a oni żerują karać tych co pomagają w kuchniach podatki dać a jest ich sporo młoda nie ma pracy emeryci tak gdzie nasze kontrole

44


Były pracownik ~Były pracownik (Gość)13.04.2019 12:16

Młodym nie dać a Emerytowi nabijać kieszeń . Pozdro dla kolegów z MZK

90


gość ~gość (Gość)13.04.2019 12:10

Widocznie nie starcza im emerytury,i muszą dorobić.Zamiast płakać idą do pracy nie mają wyjścia.

64


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat