Tematami szkoleń będą: demokracja w organizacji, demokracja w samorządzie oraz demokratyczny budżet.
Większość z nas, mieszkańców Piotrkowa, ma najróżniejsze problemy związane np. z zamknięciem jakiejś drogi, chcą komuś postawić maszt telekomunikacyjny, rozkład jazdy jest nie taki jak trzeba. My jako mieszkańcy często nie wiemy gdzie mamy się z tym udać i z kim możemy porozmawiać, jak załatwić jakąś oddolną inicjatywę. To są akty demokracji, które daje nam państwo. Wszystko zapisane jest ustawach, ale gdzie i jak po to sięgnąć, większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Lokalna władza nie zawsze jest gotowa lub w stanie pomóc w rozwiązaniu kłopotów mieszkańców. I właśnie o tym chcemy rozmawiać, aby mieszkańcy czuli, że ich głos jest ważny - mówi Mariusz Maciołek, współorganizator wydarzenia.
W spotkaniu mogą wziąć udział także przedstawiciele organizacji pozarządowych czy kół gospodyń wiejskich i dowiedzieć się m.in. o możliwościach uzyskiwania dofinansowań.
Następnie od godziny 19.00 w otwartej debacie porozmawiamy o doświadczeniach systemowych wynikających z próby przeprowadzenia w 2023 roku referendum lokalnego w Piotrkowie Trybunalskim. Udział w dyskusji wezmą organizatorzy referendum Agnieszka Chojnacka i Mariusz Maciołek oraz ekspert Instytutu Demokracji Bezpośredniej Tomasz Synowiec.
Gospodarzem spotkania jest Instytut Demokracji Bezpośredniej, a partnerami: Referendum Piotrków Trybunalski 2023, Łódzka Federacja Kupiecka, Krajowa Izba Targowa i Ogólnopolska Federacja MŚP.