Od pasji do kariery
Mówi się, że osoby, dla których praca jest pasją, tak naprawdę nie przepracowują w ciągu życia ani jednego dnia. To nieco idealistyczne założenie, w którym jest jednak trochę prawdy. Praca w zawodach artystycznych bywa żmudna, drobiazgowa, niełatwa. Potrafi ona pociągnąć za sobą niesamowitą satysfakcję, a także, z drugiej strony – zniecierpliwienie, konieczność oczekiwania na efekty, zawód, gdy coś się nie udaje. Warto mieć jednak świadomość, że realizowanie się w sztuce pozwala uwolnić wyobraźnię, kreatywność i faktycznie przekuć pasję w zawód. A to sprawia, że choćby praca była trudna - może cieszyć i rozwijać jak żadna inna.
Jak odkryć swoje twórcze "Ja"?
Jak odkryć w sobie pokłady kreatywności i przekonać się, czy artystyczna ścieżka jest dla nas dobra? Przede wszystkim, warto eksperymentować, testować. Dobrze jest sprawdzić różne rodzaje działalności artystycznej, a także wszelakie techniki. Pod pojęciem malarstwa kryje się tak wiele jego różnych oblicz – to, że na przykład z farbami olejnymi nam nie po drodze, nie oznacza, że akwarele nie staną się dla nas najlepszym środkiem wyrazu. Dokładnie tak samo jest z innymi dziedzinami sztuki. Jedni będą w stanie wypowiedzieć się najlepiej fotografią, inni – ceramiką artystyczną. Bez wypróbowania jednak różnych środków przekazu, niełatwo jest określić tę "swoją" dziedzinę.
Żeby odkryć swoje twórcze "Ja" warto też w jak największym stopniu przyglądać się sztuce, sprawdzić co do nas przemawia. Bywa i tak, że odwiedzenie wystawy, pleneru malarskiego, konkretnej pracowni sprawi, że poczujemy "to jest to".
Liceum artystyczne – czy warto?
Czy warto zacząć swoją ścieżkę zawodową już w liceum? Jak najbardziej! Licea artystyczne dają niezwykłą szansę sprawdzenia tajników niektórych zawodów. Wiele osób kończy szkoły z jakąś wizją swojej przyszłości, wybierając studia, które wydają im się ciekawe, ale które mogą niekoniecznie przygotować w pełni do danego zawodu. W liceum o profilu artystycznym można nie tylko studiować historię sztuki, ale przede wszystkim w praktyce rozwijać swoje umiejętności i nabrać wyobrażenia o tym, jak może wyglądać praca zawodowa w danej dziedzinie.Trudno jest zdecydować o całej swojej zawodowej przyszłości mając 18, 19 lat. Jeśli jednak ma się za sobą kilka lat praktycznej nauki związanej ze sztuką – zdecydowanie łatwiej jest podjąć decyzję o przekuciu swojej pasji w zawód.
Warto przyjrzeć się ofercie liceum sztuk plastycznych – Łodź - CosinusYoung. to wyjątkowe miejsce, tworzone z myślą o wyjątkowych, młodych ludziach, którzy pragną odnaleźć swoją artystyczną ścieżkę i twórczo się wyrażać. W szkole dostępnych do wyboru jest kilka specjalizacji – ceramika artystyczna, fotografia artystyczna, projektowanie graficzne, projektowanie przestrzeni, realizacja obrazu filmowego, techniki rzeźbiarskie, tkanina artystyczna czy wzornictwo artystyczne. Liceum sztuk plastycznych umożliwia nie tylko szlifowanie talentu, ale też przygotowanie znakomitego portfolio, które może być przepustką na uczelnie artystyczne.