Jak powstaje keramzyt?
Keramzyt jest kruszywem powstającym w wyniku wypalania gliny pęczniejącej (najczęściej ilastej). Kruszywa keramzytowe posiadają okrągły lub owalny kształt. Po ich zewnętrznej stronie widnieje powłoka ceramiczna. Można wyróżnić minimum kilkanaście różnych rozmiarów.
Warto dodać, że to właśnie podczas procesu wypalania, keramzyt zwiększa swoją objętość. Wewnątrz tworzą się pęcherzyki powietrza, który rozpychają materiał na boki, a jednocześnie nie zwiększają jego masy.
Keramzyt posiada znakomite parametry. Wypalany jest w temperaturze około 1100°C, dzięki czemu jest ognioodporny. Jego dużą zaletą jest również niska wrażliwość na oddziaływanie związków chemicznych. Dodatkowo pozostaje odporny na wodę - nie przepuszcza jej, ani nie nasiąka. Nie stwarza także środowiska sprzyjającego do rozwoju pleśni oraz grzybów.
Bezpośrednio do budowy używa się keramzytobetonu. Same grudki keramzytowe nie są jeszcze materiałem budowlanym. Keramzytobeton służy do stawiania ścian. Występuje on w przeróżnych kształtach, a najczęściej spotykane są bloczki lub gotowe komponenty.
Oszczędność czasu
Ogromnym autem inwestycji wykonywanych na bazie keramzytu jest krótki czas budowy. Dom stawiany z bloczków keramzytowych może powstać nawet w trzy/cztery miesiące. Jest to prawdziwa innowacja w porównaniu z budynkami tworzonymi z tradycyjnych materiałów. Wszystko to dlatego, że bloczki z keramzytu układa się niezwykle szybko i bezproblemowo. Tempo prac jest znacznie szybsze, niż podczas układania pustaków lub cegieł. To zjawisko jest wynikiem tego, że standardowe materiały są nawet dwa razy cięższe od keramzytu.
Niewielka waga produktów wykonany z keramzytu wpływa również na szybszy i bardziej ekonomiczny transport.
Oczywiście ważne jest, aby wybierać bloczki nie tylko tanie, ale przede wszystkim trwałe i solidne. Podczas wyboru lepiej postawić na znanych i cenionych producentów, którzy cieszą się dobrą renomą. Popularność keramzytu sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowi producenci. Istotnym jest, aby sprawdzić jakość oferowanych materiałów.
Niższe koszty
Postawienie domu z tradycyjnych materiałów budowlanych to niemała inwestycja. Bloczki keramzytowe są znacznie tańsze w zakupie, dzięki czemu wzniesienie nawet sporych rozmiarów budynku jest o wiele bardziej opłacalne. Wraz z popularnością tego materiału, jego ceny maleją. Wpływ na to ma zwiększająca się ilość konkurencyjnych producentów. Każdy z nich chce przyciągnąć klientów do swoich produktów. Z punktu widzenie osoby kupującej jest to sytuacja idealna. W przypadku, gdyby jedno przedsiębiorstwo miało monopol na materiały budowlane z keramzytu, to ceny poszybowałyby do góry. Obecnie znajdują się one na bardzo korzystnym poziomie i nic nie wskazuje na to, aby się to zmieniło na gorsze.
Należy również dodać, że na całkowity koszt budowy składa się nie tylko koszt materiałów, ale również koszt robocizny. Oczywistym jest, że jeśli roboty będą trwały kilka miesięcy mniej, to wygenerowane koszty pracy będą znacznie niższe.
Tańsza eksploatacja
Domy wykonane z bloczków keramzytowych są nie tylko tańsze w budowie, ale również w eksploatacji. Kruszywa keramzytowe posiadają doskonałe właściwości izolacyjne, co przekłada się na niższe koszty energii. Ogrzanie domu w miesiącach zimowych wymaga mniejszej ilości opału, niż w przypadku budynków wykonanych z innych materiałów.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować dodatkowe ocieplenie ścian w postaci płyt styropianowych. Poprawiają one estetykę budynku, a także jeszcze bardziej chronią przed stratami energii. Oczywiście generuje to dodatkowe koszty, jednak jest to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko. Energooszczędny dom pozwala na nawet dwukrotne zmniejszenie kosztów eksploatacji. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło stanowi podstawę oszczędności.
Artykuł poleca producent bloczków keramzytowych Uciechowski.