Co charakteryzuje płyty polipropylenowe?
Różnice między takimi płytami są dość wyraźne, i tak na przykład:
- płyty PE 300 są dostępne w wielu kolorach (bo są barwione w masie),
- płyty PE 500 są bardzo twarde,
- płyty PE 1000 są niezwykle odporne na ścieranie.
Do zalet płyt polipropylenowych można zaliczyć zaś to, że: mają one wysoką udarność, wytrzymałość mechaniczną oraz bardzo dobre właściwości izolacyjne. Charakteryzuje je także wysoka odporność chemiczna, łatwość obróbki, a także możliwość pracy w temperaturach od -40°C do nawet +80°C. Jeśli chodzi o obróbkę takich płyt, to może ona obejmować: gięcie na zimno lub gorąco, wiercenie, frezowanie, termoformowanie, gwintowanie, a także cięcie gilotyną bądź laserem.
Płyta polipropylenowa i jej zastosowanie
Jak było wspomniane już na początku, taka płyta może być wykorzystywana na naprawdę różne sposoby, w różnych gałęziach przemysłu. Warto więc wiedzieć, że płyty z polietylenu wytłaczanego zastosować można do stworzenia:
- zbiorników na wodę albo na chemikalia,
- silosów,
- odbojników na ściany,
- kompostowników,
- instalacji z rur,
- pojemników na żywność,
- pojemników na krew,
- wykładzin basenów.
Natomiast jeśli chodzi o płyty z polietylenu prasowanego (PE 500, PE 1000) to sprawdzą się one jako: drzwi fabryczne, stoły oraz pieńki rzeźnicze, prowadnice i profile, sita/cedzaki przemysłowe, ale też jako wykładziny w dużych silosach, ładowniach statków, wywrotek albo węglarek. Warto też wiedzieć, że płyty polipropylenowe to płyty płaskie, które mogą występować w strukturze litej i spienionej. Na rynku dostać można takie płyty zarówno w wymiarach standardowych, ale wiele firm oferuje także opcje niestandardowe: zarówno jeśli chodzi o wymiary, jak i o kolory.