Czym są zabawki sensoryczne dla niemowląt?
Najważniejszym zadaniem zabawek sensorycznych jest stymulacja rozwoju fizycznego oraz umysłowego malucha. Takie akcesoria muszą oddziaływać na różne zmysły. Producenci wykonują je ze specjalnych materiałów, co zapewnia ciekawe w dotyku faktury. Dodatkowo takie zabawki sensoryczne dla niemowląt występują w odpowiednio dobranych kolorach i często mają błyszczące lub świecące elementy. Mogą też wydawać różne dźwięki, a nawet pachnieć czy smakować w określony sposób.
Małe dziecko najlepiej poznaje świat poprzez wkładanie przedmiotów do buzi, dlatego zabawki sensoryczne dla niemowląt dostępne w ofercie Mokida są wykonane z bezpiecznych tworzyw. Dzięki temu maluch może spokojnie się bawić i uczyć otoczenia w przystępny sposób. Takie zabawki można wprowadzić już od pierwszych chwil życia malucha, o ile wykaże nimi zainteresowanie.
Warto pamiętać, że na samym początku najlepszą zabawką dla noworodka są twarze, gesty i bliskość rodziców. Ważne jest przy tym zachowywanie umiaru — nie można dostarczać maleństwu zbyt wielu bodźców. W przeciwnym razie noworodek może odreagować to płaczem i nadmiernym pobudzeniem.
Jakie są rodzaje zabawek sensorycznych?
Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka i młodszych szkrabów można podzielić na wiele rodzajów. To między innymi kostki i książeczki wykonane z materiałów o różnych teksturach: puchatych, śliskich, gładkich, szorstkich czy miękkich. Często dołączone są do nich lusterka czy elementy błyszczące, a także gryzaki sensoryczne z wypustkami. To właśnie takie zabawki najlepiej sprawdzają się u najmłodszych pociech. Starsze dzieci chętnie bawią się masami plastycznymi, takimi jak plastelina, modelina, ciastolina, piankolina czy gniotki.
Warto stawiać na zabawki sensoryczne dla 3-miesięcznego dziecka, które oprócz dotyku angażują również inne zmysły. Stymulacja słuchu następuje dzięki elementom piszczącym, grzechoczącym i szeleszczącym. Świetnie sprawdzają się tu grzechotki sensoryczne i pozytywki, a u starszych dzieci proste instrumenty: dzwonki, tamburyn czy bębenek.
Na wzrok działają zabawki w kontrastowych kolorach. Warto wiedzieć, że ten zmysł kształtuje się u malucha jako ostatni, dlatego stymulujące go akcesoria są bardzo ważne. Mocne, kontrastujące ze sobą barwy przyciągają uwagę dziecka i pozwalają mu się skupić. Co ciekawe, to właśnie takie kolory jak czerń, biel i czerwień są dla malucha najlepiej widoczne i bardziej przyjazne niż pastelowy róż czy błękit. Zabawki kontrastowe warto stosować co najmniej do szóstego miesiąca życia.
Inne ciekawe rodzaje zabawek sensorycznych dla niemowląt to:
puzzle,
mata sensoryczna,
piłka,
spirala sensoryczna,
maskotka sensoryczna.
Jak wybierać zabawki sensoryczne dla noworodka?
Wybór odpowiedniej zabawki sensorycznej dla noworodka powinien być uzależniony od kilku kryteriów. Przede wszystkim produkt musi być bezpieczny dla dziecka. Powinien być wykonany z miękkich materiałów, nie mieć ostrych krawędzi ani małych elementów oraz nie uczulać. Należy wybierać zabawki z atestem i certyfikatem CE.
Kolejnym czynnikiem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, jest wiek dziecka. Trzeba dobrać produkt do etapu rozwoju, warto też stawiać na zabawki „rosnące” razem z dzieckiem. Takie akcesoria mogą mieć dodatkowe lub wymienne elementy, które wymienia się w miarę wzrostu pociechy. Mniejsze dzieci powinny bawić się przedmiotami w kolorach czarnym, biały i czerwonym — więcej barw można wprowadzić, gdy będą starsze. Istotną cechą zabawek sensorycznych z punktu widzenia rodziców jest też łatwość ich czyszczenia lub prania.
Należy unikać produktów, które dają dziecku zbyt silne bodźce, ponieważ maluch może się ich bać. Na początku lepiej wybierać zabawki jak najprostsze, a ich formę urozmaicać w miarę rozwoju. Zabawki sensoryczne dla niemowląt stanowią duże wsparcie dla rozwoju dzieci. Pozwalają na wykonywanie czynności, które są bardzo ważne w odkrywaniu otaczającego maluchy świata.