Dlaczego polscy przedsiębiorcy często nie płacą za faktury na czas?
Zazwyczaj powodem zatorów finansowych jest stosunkowo prozaiczna przyczyna i może wywoływać efekt tak zwanego domina. Wystarczy, że jedna firma wpadnie w kłopoty finansowe z powodu kryzysu lub załamania rynku, czy też złego zarządzania, a w efekcie mogą ucierpieć inne przedsiębiorstwa. Taka firma nie zapłaci faktury na czas wierzycielowi, a ten nie będzie w stanie uregulować swoich zobowiązań, co przełoży się na pogłębienie problemu. Należy pamiętać, że przedsiębiorstwa, które tracą płynność finansową w pierwszej kolejności przeznaczą swoje środki na opłacenie pracowników, podatków, składek i innych bieżących wydatków, zamiast faktur, które zapewne otrzymają najniższy status.
Często opóźnienia w regulowaniu płatności faktur występują, ponieważ firma, której należy się płatność zwyczajnie się nie upomina o pieniądze. W związku z tym kontrahent czuje, że nie będą czekały go konsekwencje związane z zaległościami i może przeciągać sprawę tak długo, aż ktoś się do niego nie zwrócić o uregulowanie zobowiązania. Nie zawsze takie działanie jest przekalkulowane, bywa bowiem tak, że problemem jest dezorganizacja i brak punktualności.
Co to jest mikrofaktoring?
Mikrofaktoring w dużej mierze polega na tym samym co faktoring - jest to cesja należności na firmę faktoringową, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie od razu środków z faktury, ale tylko określoną część. Natomiast pozostała kwota, pomniejszona o prowizję faktora, jest przelewana na konto faktoranta, gdy zobowiązanie zostanie spłacone przez dłużnika. Pozwala to utrzymać płynność finansową nawet w sytuacji, gdy większość wystawianych faktur są z opóźnionym terminem płatności. Dla wielu przedsiębiorstw takie faktury są najdogodniejszą formą rozliczenia, co oznacza, że w celu nawiązania współpracy z kontrahentem bez tego typu faktur się nie obejdzie. Więcej o mikrofaktoringu przeczytasz na https://finansowaniefaktur.pl/blog/mikrofaktoring.html.
Czy mikrofaktoring się opłaca?
Mikrofaktoring w wielu przypadkach może się okazać niezwykle opłacalnym rozwiązaniem dla niewielkich firm, które nie mają możliwości skorzystania z tradycyjnego faktoringu lub jest on dla nich nieopłacalny. To nie tylko sprawia, że firmie niestraszne są zatory płatnicze. Zazwyczaj mikrofaktoring nie wymaga długoterminowego zobowiązania i można z niego skorzystać w zależności od konkretnej sytuacji. Co istotne, nie ma on wpływu na zdolność kredytową firmy, przez co nie blokuje drogi do uzyskania dodatkowego finansowania z innego źródła, np. kredytu bankowego lub pożyczki od instytucji pozabankowej.