Czy rząd zrezygnuje z inwestycji w Złoczewie? Co z "Bełchatowem"?

Wtorek, 11 lipca 201715
Niedługo skończą się zasoby węgla brunatnego w okolicach Bełchatowa, dlatego od lat mówi się o wydobywaniu tego surowca ze złoża pod Złoczewem. Wówczas wiele miejsc pracy w regionie zostałoby uratowanych. Tymczasem rządzący nie podjęli jeszcze żadnej oficjalnej decyzji w tej sprawie. Do sprawy wracają dziennikarze wtorkowej „Rzeczpospolitej” (dodatek „Ekonomia i Rynek”).
fot.kwb.plfot.kwb.pl

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreśla co prawda, że rząd widzi dalszą rolę węgla brunatnego w krajowej energetyce i rekomenduje budowę nowych odkrywek, ale pojawiają się i inne głosy. – Budowa odkrywki w Złoczewie jest mało realna. Zniechęcają koszty inwestycji (szacuje się, że budowa samej kopalni może pochłonąć niemal 6 mld zł), duża odległość od elektrowni Bełchatów (węgla brunatnego nie opłaca się przewozić), antywęglowa polityka unijna oraz nasilające się protesty ekologów – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Gazeta sugeruje, że może chodzić również o inne kwestie: - Budowa nowych odkrywek może być też nie w smak rządowi, bo węgiel brunatny, który przy dzisiejszych cenach CO2 jest najtańszym paliwem energetycznym, wyparłby z rynku część węgla kamiennego. A wiadomo, że ten ostatni surowiec jest oczkiem w głowie resortu energetyki. Brunatne paliwo mogłoby zostać zastąpione np. atomem, gazem czy odnawialnymi źródłami energii.

 

W tym kontekście warto przypomnieć, że jakiś czas temu pojawiały się sugestie, że elektrownia w Bełchatowie - zamiast złoczewskim węglem brunatnym - zasilana będzie węglem kamiennym, sprowadzanym... ze Śląska.

 

W parlamencie działa Zespół ds. inwestycji: "Złoczew - eksploatacja złoża", do którego należą posłowie z okręgu 10 (Piotrków): Antoni Macierewicz, Robert Telus (obaj PiS), Elżbieta Radziszewska (PO) i Małgorzata Janowska (Republikanie). Szczególnie ta ostatnia parlamentarzystka, jako mieszkanka Bełchatowa, mocno zabiega o budowę odkrywki Złoczew.

 

Przypomnijmy, że oficjalnie nadal nie zrezygnowano z programu dla sektora węgla brunatnego przygotowanego przez Ministerstwo Energii, który zakłada eksploatację co najmniej trzech nowych złóż: Złoczew (woj. łódzkie), Gubin (woj. lubuskie) i Ościsłów (woj. wielkopolskie). Tyle, że – jak podkreśla „Rz” – program ten pokazuje potencjał branży, a nie jest planem inwestycyjnym.

 

Koniec „Bełchatowa” może oznaczać olbrzymie problemy na rynku pracy w całym regionie, w tym również w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim. Wydaje się, że rząd powinien jednoznacznie określić swoje stanowisko, bo węgla brunatnego jest coraz mniej.


Zainteresował temat?

5

1


Zobacz również

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jestem_zoo ~Jestem_zoo (Gość)12.07.2017 21:37

Bardzo dobrze, darmozjady z kopalni w końcu może pójdą do prawdziwej roboty

04


abc ~abc (Gość)12.07.2017 06:42

A tak o największych trucicielach:
http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/zanieczyszczenie-powietrza-elektrownia,176,0,2343856.html
Miłej lektury Piotrków.

22


Kasa kas ~Kasa kas (Gość)11.07.2017 21:27

Bełchatów to taka dzisiejsza Solidarność... o swoje granty . Wszyscy inni to nic. Wam się też skończy . Życzliwy . Dziękuję za ujemne lajki.

51


Bob ~Bob (Gość)11.07.2017 21:20

Torfu braknie i lipa

30


bez obaw o pracę! ~bez obaw o pracę! (Gość)11.07.2017 15:19

W Piotrkowie powstaje Mediateka za gigantyczne pieniądze - myślę, że większość zwolnionych z kopalni znajdzie tu zatrudnienie.

101


rolo ~rolo (Gość)11.07.2017 17:08

to z czego ci bełchatowiocy i inni bedum żyć tero?

71


abc ~abc (Gość)11.07.2017 13:20

I dobrze. Trują naokoło a kasę ma tylko Kleszczów.

136


Witek ~Witek (Gość)11.07.2017 14:01

Kolejny rząd tylko niszczy miejsca pracy a nic nie robi by powstawały. Po 89 roku Polska wzięła zły przykład z zachód niszczy się rolnictwo przemysł nie powstają żadne miejsca pracy te produkcyjne . Handel w obcych rękach . Widzimy co się dzieje z hutami szkła nawet z tymi co w prywatnych rękach są . Odebrano warunki szkodliwe w wielu branżach co oznacza ,że one znikną tak jak na zachodzie. Z czego sie premier cieszy ,że jest kil;ka niemieckich montowni magazynów gdzie wykorzystuje sie nas w roli niewolnika. Nam UE nie jest potrzebna do niczego bo szkodzi na każdym kroku i hamuje nasz rozwój nic nie wolno trzba po instrukcje do Brukseli i Izraela jeździ

46


Jak zawsze ~Jak zawsze (Gość)11.07.2017 11:56

Przyszłość energetyki jest w węglu brunatnym i w Złoczewie. Trzeba zrobić wszystko, aby ta odkrywka powstała. To szansa na egzystencję dla całego regionu.

119


? ~? (Gość)11.07.2017 11:35

Niedługo skończą się zasoby węgla... Niedługo tzn. ok. 2036 roku. Poza tym odkrywkę trzeba będzie zrekultywować. To kolejne kilka lat. Ale straszyć i ogłupiać ludzi można zacząć.

123


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat